Trwa ładowanie...
d48a54r

Troki - raj dla miłośników historii

Troki - raj dla miłośników historii

d48a54r
d48a54r

Troki znane są przede wszystkim z potężnej twierdzy na wyspie, największej w tej części Europy. Niegdyś istotne centrum obronne kraju, dziś Troki są ważnym centrum turystycznym, a sam zamek to jedna z największych atrakcji turystycznych Litwy.
Na Zamku Trockim można obejrzeć nie tylko tradycyjne ekspozycje dawnego uzbrojenia czy przedmiotów życia codziennego, ale również posłuchać koncertów jazzowych lub klasycznej czy wziąć udział w festiwalu historycznym. Najpopularniejszy, „Noc w Muzeum” w tym roku odbędzie się 15 maja. Będzie można nauczyć się starych rzemiosł, postrzelać z łuku, skosztować potraw według średniowiecznych przepisów, a po zmroku wziąć udział w tańcach w rytm muzyki sprzed kilkuset lat i obejrzeć rycerskie pojedynki przy blasku ognisk. Więcej informacji można uzyskać w Muzeum Historycznym w Trokach www.trakaimuziejus.lt.

Troki (fot.CITL / K.Driskius)
Źródło: Troki (fot.CITL / K.Driskius)

Zamek na wyspie to nie jedyna atrakcja miasteczka. Warto poznać jedną z najciekawszych mniejszości narodowych Europy - Karaimów. Uznawani są za lud turecki, a wyróżniają się przede wszystkim swym językiem (karaimskim) oraz wyznawaną religią – karaimizmem, odmianą judaizmu. Przybyli oni do Trok pod koniec XIV wieku na zaproszenie wielkiego księcia Witolda i przez wiele lat pełnili straż na Zamku Trockim, jednej z rezydencji wielkich książąt. Można zwiedzić poświęconą im wystawę etnograficzną (na ul. Karaimų 22), obejrzeć tradycyjne domostwa Karaimów i ich świątynię – kenesę, oraz spróbować tradycyjnych potraw kuchni karaimskiej, np. kibinów, które tu są ponoć najsmaczniejsze.

Przydatne adresy:
www.trakai.lt – Centrum Informacji Turystycznej w Trokach.
www.trakaimuziejus.lt – Muzeum Historyczne w Trokach

d48a54r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48a54r