Trwa ładowanie...

Turcja - wodospady Duden i Kursunlu

Wodospady Duden i Kursunlu, utworzone przez rzekę Duden Cayi, leżą niedaleko Antalyi. Przy górnym wodospadzie Yukari Duden Şelalesi (11 km na północ od miasta) ulokowało się nawet kilka herbaciarni i przyjemny park, który w czasie weekendów jest niemiłosiernie zapełniony mieszczuchami z Antalyi. Sam wodospad nie powala na kolana, nie jest nawet szczególnie wysoki (chociaż najwyższy w regionie), ale spływająca szerokim strumieniem woda robi ogromne wrażenie, a dodatkową atrakcją jest możliwość zobaczenia go od środka.

Share
Turcja - wodospady Duden i KursunluŹródło: © Nikolai Sorokin - Fotolia.com
d20i9lb

Wodospady Duden i Kursunlu, utworzone przez rzekę Duden Cayi, leżą niedaleko Antalyi. Przy górnym wodospadzie Yukari Duden Selalesi (11 km na północ od miasta) ulokowało się nawet kilka herbaciarni i przyjemny park, który w czasie weekendów jest niemiłosiernie zapełniony mieszczuchami z Antalyi. Sam wodospad nie powala na kolana, nie jest nawet szczególnie wysoki (chociaż najwyższy w regionie), ale spływająca szerokim strumieniem woda robi ogromne wrażenie, a dodatkową atrakcją jest możliwość zobaczenia go od środka.

Na miejsce dojedziemy dolmuszem nr 78 odchodzącym spod poczty. Można też wziąć udział w zorganizowanej wycieczce do Termessos, która kończy się właśnie przy wodospadzie.

Drugi wodospad Asagi Duden Selalesi dostępny jest tylko od strony morza, ponieważ rzeka wpada do niego z niedostępnego od strony lądu klifu. Kaskadowy wodospad, wysoki na 60 m, znajduje się pomiędzy miastem a plażą Lara i jedynym sposobem na podziwianie tej atrakcji jest udanie się tu łodzią wycieczkową kursującą po zatoce Antalya. Koszt takiej wyprawy nie powinien przekroczyć 5 USD.

d20i9lb

Wodospad Kursunlu jest chyba najbardziej – spośród tego rodzaju atrakcji – popularny wśród turystów i mieszkańców Antalyi. Odległy o ok. 13 km na północny wschód od miasta, składa się właściwie z dwóch stopni, które z kolei składają się kilkunastu większych lub mniejszych strumieni. Woda spływa po porośniętych dziką roślinnością skałkach, co cieszy oko i jest dobrym motywem na przyrodnicze zdjęcie (długi czas naświetlania). Jak górny wodospad Duden, tak i Kursunlu jest zapełniony w weekendy ludźmi, którzy lokują się w tutejszych knajpkach. Do wodospadu dojedziemy dolmuszem prosto z Antalyi lub przesiadając się w miasteczku Aksu.

d20i9lb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20i9lb
d20i9lb