Trwa ładowanie...
d2xaqvc

Viareggio

Największe atrakcje
Położenie:

północna Toskania, prowincja Lukka, na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

Euro (1 Euro = 4,25 zł)

flickr.com
Źródło: flickr.com, fot: rabendeviaregia /

Viareggio jest kurortem nadmorskim we włoskiej Toskanii, w prowincji Lukka, co roku przyciąga wielu turystów pięknymi plażami i kolorowym Karnawałem Viareggio.

Viareggio – informacje ogólne

Viareggio jest jednym z ośrodków turystycznych riwiery Versilia, poza turystyką utrzymuje się z przemysłu stoczniowego, rybołówstwa, rzemieślnictwa oraz uprawy kwiatów. Miasto udostępnia przybyszom długie piaszczyste plaże, baseny, parki i zabytki reprezentujące m.in. styl eklektyczny, art déco i art nouveau. Szczególna atrakcja Viareggio to Carnevale di Viareggio, karnawał cieszący się ponad stuletnią tradycja i przyciągający co roku nawet 200 tysięcy osób.

Viareggio – położenie i dojazd

Viareggio leży w północnej Toskanii, na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego, około 370 km od Rzymu i 100 km od Florencji. Niecałe 40 km na południe od kurortu leży łańcuch górski Alp Apuańskich, na którego części utworzono park regionalny wpisany na listę sieci geoparków wspieranych przez UNESCO. Kierując się 70 km na północ wzdłuż wybrzeża, natkniemy się na Park Narodowy Cinque Terre (od 1997 roku na liście dziedzictwa UNESCO), który jest prawdziwą perłą riwiery.

Położenie Viareggio jest o tyle korzystne, że niecałe 25 km od kurortu znajduje się Piza i tamtejsze lotnisko, co ułatwia przedostanie się do kurortu. Z Pizy można dojechać do Viareggio koleją – przez miasto przebiega trasa Rzym-Genua, a także linia prowadząca do Florencji (gdzie również znajduje się lotnisko). Do Viareggio dojeżdżają też autobusy, a przy samym mieście przebiegają autostrady A11 i A12.

Viareggio – klimat

Klimat Viareggio charakteryzuje się dużą wilgotnością (60–80 proc. w miesiącach letnich), a także opadami rocznymi na poziomie 800–1000 mm (najintensywniejsze w październiku i listopadzie). Temperatury w lecie często przekraczają 30 st. C, natomiast zimą wahają się od kilku do kilkunastu stopni, czasem spadając poniżej zera w nocy.

Viareggio – kultura

W mieście od 1873 roku odbywa się Karnawał Viareggio, podczas którego prezentowane się spektakle, ulicami przejeżdżają wielobarwne powozy, a także organizowane są liczne imprezy towarzyszące. Wśród innych wydarzeń w Viareggio warto wymienić międzynarodowy konkurs dla płetwonurków (Artiglio), a także operowy Festiwal Puccini (jego tradycja sięga 1930 roku).

Viareggio – zabytki i atrakcje

W Viareggio możemy zobaczyć XV-wieczną wieżę Torre Matilde, kilka rezydencji (m.in. Villa Argentina, Villa Orlandi, Villa Borbone i Villa Puccini, w której mieści się muzeum), przystanie i dwie latarnie morskie. Spacerując wzdłuż można aleją Passeggiata, możemy obejrzeć budowle w stylu secesyjnym. Atrakcyjnie prezentuje się dzielnica Torre del Lago Puccini, w której znajdziemy wille, jezioro Massaciuccoli i parki.

Viareggio stanowi dobrą bazę wypadową do okolicznych miast i atrakcyjnych miejsc Włoch. W pobliżu kurortu znajdziemy: Park Narodowy Cinque Terre, Alpy Apuańskie, Krzywą Wieżę w Pizie, a także Florencję i jej piękne zabytki.

Viareggio – kuchnia

W Viareggio możemy sięgnąć po przysmaki kuchni toskańskiej:

– panzanella, tradycyjna sałatka warzywna z kawałkami chleba. Znajdziemy w niej przeróżne składniki jak choćby: ogórki, pomidory, oliwki, mozzarellę, bazylię i oliwę.
– tradycyjna zupa: ribollita z fasoli i czarnej kapusty.
– tartuffo – trufle, grzyby występujące najczęściej w odmianie czarnej (nero) i białej (bianco).
– sery: owczy pecorino toscano; caccio.
– mięsa: salame toscano, prosciutto, finocchiona

Viareggio
Przykładowe ceny

– chleb: 1,5 euro
– piwo: 1,2 euro
– piwo w barze: 4 euro
– wino: od 5 euro
– pizza: 4 euro

Komunikacja

Miasto ma stację kolejową, można do niego dojechać autobusami i autostradą.

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

1 630 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xaqvc
d2xaqvc
d2xaqvc