Nietypowe świątynie
Miesięcznik Focus przygotował ciekawe zestawienie włoskich świątyń, które nie pełnią już dziś swojej roli. Przekształcono je w miejsca, które służą całkowicie świeckim celom. Oto prawdopodobnie najdziwniejsze świątynie w Europie!
Miesięcznik Focus przygotował ciekawe zestawienie włoskich świątyń, które nie pełnią już dziś swojej roli. Przekształcono je w miejsca, które służą całkowicie świeckim celom. Oto prawdopodobnie najdziwniejsze świątynie w Europie!
PIZZERIA *miejsce - Viareggio * *świątynia - kościół Zbawiciela i Wszystkich Świętych *Miejscowość Viareggio znajduje się na terenie Toskanii, w prowincji Lukka. Położenie nad Morzem Tyrreńskim i 10 kilometrów plaż sprawia, że jest ona popularnym włoskim kurortem. Na początku XX wieku była częstym celem urlopowym Brytyjczyków i to właśnie z myślą o nich powstała tu w 1910 roku świątynia anglikańska. Wspólnota z czasem się kurczyła, by ostatecznie całkowicie zniknać, a kościół został zdesakralizowany. Dziś mieści się w nim pizzeria o sympatycznej nazwie La Chiesina, co oznacza Kościółek.
WARSZTAT SAMOCHODOWY *miejsce - Luisago **świątynia - kościół Madonny Śniegów Portichetto *Luisago położone jest na samej północy Italii - w regionie Lombardia, prowincji Como. Jeśli na trasie między Mediolanem a jednym z najpiękniejszych jezior Włoch, znajdującym się tuż przy granicy ze Szwajcarią Lago di Como, zepsuje nam się samochód, będziemy mieli okazję oddać go do naprawy w niezwykłym miejscu. Kościół Madonny Śniegów Portichetto został zbudowany w XIX wieku, jednak już od 45 lat w jego wnętrzu mieści się warsztat samochodowy!
HOTEL *miejsce - Matera **świątynia - kościół św. Marcina *Jedną z największych atrakcji regionu Basilicata, znajdującego się w południowej części włoskiego buta, jest miejscowość Matera. Jej historyczna część z wydrążonymi w skałach domami nosi nazwę Sassi i widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na jej terenie znajduje się też były kościół św. Marcina, w którym dziś mieści się hotel Locanda di San Martin. Nocleg w tym miejscu to podwójna atrakcja - nie dość, że jest wydrążone w skale, to na dodatek niegdyś służyło jako świątynia.
TEATR *miejsce - L'Aquila **świątynia - kościół św. Filipa Neri *L'Aquilii nie trzeba nikomu przedstawiać - leżąca w Abruzji miejscowość znalazła się na ustach całego świata w 2009 roku, gdy została nawiedzona przez trzęsienie ziemi o sile 6,3 w skali Richtera. W jego skutku ucierpiała przede wszystkim historyczna zabudowa miasta. Wiele zabytkowych budynków zostało zburzonych, w tym także XVII wieczny kościół św. Filipa Neri. Przez ponad 20 lat przed katastrofą służył on jako teatr. Niestety nikt już nie obejrzy przedstawienia w tej, do niedawna jednej z najbardziej oryginalnych sal teatralnych na świecie.
WINIARNIA *miejsce - Barbaresco **świątynia - kościół św. Donata *Barbaresco znajduje się na zachodzie Italii, w regionie Piemont. Słynie przede wszystkim z czerwonego wina Dolcetto d'Alba, które od 1974 roku może się poszczycić znakiem DOC (Denominatione di origine controllata), który zapewnia najwyższą jakość włoskich produktów (głównie win i serów). W byłym kościele św. Donata znajduje się enoteka - miejsce, w którym można zarówno kupić, jak i skosztować regionalnego przysmaku. W budynku mieści się także muzeum.
BANK *miejsce - Genua **świątynia - kościół św. Sabiny *Czy potraficie sobie wyobrazić bardziej oryginalne miejsce na załatwianie formalności kredytowych niż mury średniowiecznego kościoła? Niezwykła placówka banku Carige mieści się w Genui, największym włoskim porcie, położonym nad Morzem Liguryjskim. Budowla ma prawie tysiąc lat! Kościół powstał w 1036 roku i przez dziewięć wieków pełnił swoją rolę. W latach 30' XX wieku został zdeskaralizowany i dziś można tu założyć lokatę z widokiem na pozostałości ołtarza z dziełem włoskiego malarza okresu baroku - Bernardo Strozziego.
MUZEUM *miejsce - Salerno **świątynia - kościół św. Grzegorza *Salerno, miejscowość nad Morzem Tyrreńskim, w regionie Kampania, może pochwalić się interesującą historią. W czasach starożytnych była kolonią rzymską, w VII wieku znajdowała się w rękach Longobardów, a od pierwszej połowy IX wieku stanowiła stolicę księstwa Salerno. Wówczas założono tu Szkołę Medyczną, dzięki czemu miasto zdobyło ogromną sławę. Tłumaczono tu na szeroką skalę najróżniejsze medyczne dzieła. Dziś muzeum placówki znajduje się w byłym kościele św. Grzegorza - budowli mającej około tysiąc lat!
*RESTAURACJA *miejsce - Speziale di Fasano *świątynia - kościół św. Michała * **Speziale di Fasano można odwiedzić spędzając wakacje w południowych Włoszech. Miejscowość znajduje się w regionie Apulia i także kryje w sobie nietypową atrakcję. Stanowią ją pozostałości po kościele św. Michała, którego dach zawalił się na początku XX wieku. Nie zdecydowano się na jego odbudowę, ale za to pozostawiono mury świątyni, wśród których mieści się dziś nastrojowa restauracja.
if/sc **