Trwa ładowanie...
d2jnf15

Wisła

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Południe Polski, województwo śląskie, przy granicy z Czechami, w Beskidzie Śląskim

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

PLN

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Wisła to perła Beskidu Śląskiego, usytuowana jest u źródeł największej polskiej rzeki, przy Baraniej Górze (1220 metrów wysokości). Jest celem letnich i zimowych wyjazdów mieszkańców nie tylko Śląska, ale również całej Polski, a także bazą wypadową do pobliskich Szczyrku czy Ustronia.

Wisła – noclegi

Szeroka oferta noclegowa i piękno okolicy Wisły sprawiają, że miasteczko wprost tętni życiem o każdej porze roku. Gdzie nocować w Wiśle?

 • Wisła – hotele dobrej klasy to koszt co najmniej 200 złotych za nocleg w dwuosobowym pokoju ze śniadaniem.
 • Wisła – pokoje dwuosobowe z łazienkami na wyłączność (w willach, pensjonatach, kwaterach prywatnych) to wydatek rzędu minimum 80-100 złotych za nocleg. Dziecięca dostawka bardzo często jest bezpłatna, zwłaszcza z własną pościelą.
 • Wisła – apartamenty dwuosobowe z łazienkami i aneksami kuchennymi wyniosą nas co najmniej 120 złotych za dobę. Na miejscu często dostępne są darmowe miejsca do grillowania czy urządzenia rodzinnej biesiady przy ognisku.

Wisła – pogoda

Polecamy wybrać się na urlop do Wisły w okresie od wiosny do wczesnej jesieni. Można wówczas skorzystać z takich atrakcji, jak staw kajakowy, korty tenisowe czy basen kąpielowy. W najcieplejszych letnich miesiącach średnie dzienne temperatury w Wiśle nie przekraczają 18°C.

Miłośnicy sportów zimowych znajdą tutaj coś dla siebie od listopada do marca. Umiarkowanie zimny klimat sprawia, że średnia roczna temperatura lekko przekracza 7°C. Spore opady występują w Wiśle przez cały rok, najobfitsze natomiast w czerwcu, lipcu i sierpniu. Styczeń to najsuchszy z miesięcy. Zimą warto wybrać się całą rodziną na kulig zaprzęgiem konnym, organizowany w wielu lokalizacjach w Wiśle.

Wisła – atrakcje turystyczne

Co warto zobaczyć w Wiśle?

 • Pałacyk Myśliwski Habsburgów z XIX wieku, to rozpoznawalna atrakcja architektoniczna, wzniesiona w stylu alpejskim, reprezentująca typowo wiślańskie budownictwo. Gdy budynek stał pod Baranią Górą, pełnił funkcję schroniska, obecnie natomiast jest siedziba PTTK w centrum Wisły.
 • Rezydencję Prezydenta RP - Zamek w Wiśle z 1930 roku. Zwiedzanie zgłaszane jest wcześniej i potrzeba akceptacji odgórnej, a w trakcie pobytu na terenie zamku zawsze w pobliżu trzymają się agencji. To obiekt pamiętający czasy Prezydenta Ignacego Mościckiego, a składają się na niego Zamek Górny z kaplicą Św. Jadwigi Śląskiej, Zamek Dolny (obecnie ogólnodostępny hotel), Gajówka (restauracja oraz sale szkoleniowe), kawiarnia z tarasem widokowym, plac zabaw, siłownia plenerowa, grill.
 • Muzeum Beskidzkie – Chata Kocyanów, gdzie można obejrzeć eksponaty związane z miejscowym folklorem.
 • Deptak oraz Rynek, na których znajdziemy fontannę, Dom Zdrojowy (z czekoladową rzeźbą Adama Małysza w białym kolorze oraz Informacją Turystyczną) oraz liczne kramy z lokalnym rękodziełem.
 • Muzeum Adama Małysza, m.in. ze zdobytymi czterema Kryształowymi Kulami oraz nartami mistrza.
 • Park Kopczyńskiego z Amfiteatrem.
 • Ścieżkę dydaktyczno-przyrodniczą.
 • Wodospady Białej Wisełki, Kaskady Rodła w Dolinie Białej Wisełki.
 • Jezioro Czerniańskie.
 • Wodospad w Wiśle Czarne.
 • Bulwar Księżycowy.
 • Alejkę Podań i Legend.
 • Zabytkowy Park Przygód.

Wisła Malinka - skocznia narciarska w Wiśle

Infrastruktura narciarska rodzinnego miasta Adama Małysza przyciąga nie tylko europejskich narciarzy i fanów snowboardu już od pierwszych śniegów. Wiele ośrodków narciarskich posiada po kilka tras zjazdowych, ze sztucznie naśnieżanymi zboczami, pięknie oświetlonymi i przygotowanymi na turystów przez cały sezon zimowy. Zjeżdża się tutaj na orczykach, krzesełkach, talerzykach bądź kanapach, można również wypożyczyć cały niezbędny sprzęt oraz nauczyć się jeździć na nartach w każdym wieku. Wisła to łącznie 20 kilometrów tras zjazdowych i ponad 20 wyciągów (przede wszystkim ośrodki Nowa Osada, Cieńków, Stożek, Klepki w Malince, Soszów).

Skocznia narciarska Wisła-Malinka to obiekt, dla którego corocznie tysiące turystów z całego świata przyjeżdżają do Wisły na zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Patronem obiektu, zbudowanego w 1933 roku, jest oczywiście Adam Małysz. Trybuny mieszczą 8 tysięcy widzów, rozmiar skoczni wynosi 134 metry, natomiast punkt konstrukcyjny jest na 120. metrze. Na co dzień można korzystać z tutejszego dwuosobowego wyciągu krzesełkowego oraz wieży widokowej i kawiarni. Wyciąg jest czynny codziennie od 10. do 18., przejazdy są co godzinę lub przy zebranej minimum 15-osobowej grupie.

Wisła – lokalne potrawy

Najbardziej znane lokalne produkty i potrawy, których warto spróbować, będąc w Wiśle to m.in.:

 • Redykołka, góralski wędzony ser w kształcie ptaków, zwierząt lub serc.
 • Ser gazdowski, walcowaty, o przekroju koła, z mleka krowiego, wędzony, słonawy.
 • Bryndza wędzona, ser z bundzu owczego, dojrzewający w zimnym dymie szałasu pasterskiego; kwaśnawy, ostry, idealny do krojenia w plastry i jedzenia w różnych postaciach.
 • Oscypek (oszczypek), stożkowaty, twardy, słonawy, lekko wędzony; według zachowanej dokumentacji pierwsze oscypki były tu produkowane jeszcze przed rokiem 1748 w szałasach.
 • Jagnięcina beskidzka, odtłuszczona tuszka bezrogich owiec rasy cakiel.
 • Pstrąg górski, głównie ze stawów hodowlanych w pobliżu krystalicznie czystych potoków górskich, żyjący w warunkach maksymalnie zbliżonych do naturalnych, co udoskonala jego smak. W Wiśle można zjeść przede wszystkim pstrągi smażone oraz wędzone, głównie w karczmach i gospodarstwach agroturystycznych.
 • Wajecznica (smażylnica), jajecznica gęsta, dobrze wysmażona, nie lejąca się, z wędzonką i szczypiorkiem.
 • Kubuś (kubusz), placek z ziemniaczanego ciasta, zapiekany, lekko słodkawy.
 • Kwaśnica, zupa z kiszonej kapusty i wieprzowiny, z dodatkiem ziemniaków i marchewki.
Wisła
Przykładowe ceny

- Karnety narciarskie: jednodniowy 65 i 55 zł, sześciodniowy: 280 i 255 zł;
- bilet na wyciąg krzesełkowy Wisła-Malinka: w jedną stronę – 5–70 lat 4 zł, 70+ 3 zł, dzieci do 5. roku życia bezpłatnie;
- bilet na Pętlę Cieńkowską: 10 zł;
- pokój dla 2 osób ze śniadaniem w Zamku na terenie Rezydencji Prezydenta RP: 220 zł za noc;
- kwaśnica: 10 zł;
- oscypek: mały od 10 zł.

Komunikacja

Taksówki; natomiast do Wisły można dojechać autobusem, busem lub pociągiem

Orientacyjna odległość

Od Warszawy: 380 km (4 h 19 min jazdy), od międzynarodowego portu lotniczego Kraków-Balice: 157 km (2 h jazdy), od międzynarodowego portu lotniczego Katowice: 126 km (1 h 37 min jazdy)

Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jnf15
d2jnf15
d2jnf15