Trwa ładowanie...
d3mkxal

Wybrzeże bałtyckie

Wybrzeże bałtyckie od Kłajpedy po Neringę

d3mkxal
d3mkxal
Latarnia morska Vente Horn (fot. CITL / M. Jovaiša )
Źródło: Latarnia morska Vente Horn (fot. CITL / M. Jovaiša )

Wybrzeże Bałtyku na Litwie to przede wszystkim trzy miasta: Kłajpeda, Połąga i Neringa.
Pierwsze z nich, Kłajpeda (Klaipėda) słynie z portu, w którym od kilku lat można podziwiać olbrzymie statki pasażerskie i żaglowce oraz Delfinarium w Muzeum Morza, gdzie warto zobaczyć występy delfinów oraz lwów morskich. Starówka w Kłajpedzie to piękny przykład niemieckiego dziedzictwa na ziemiach Litwy. W tym roku właśnie w Kłajpedzie zostaną rozegrane słynne międzynarodowe regaty The Tall Ships' Races 2009 (szczegóły na stronie www.tallships.lt)
. Połąga (Palanga), znany również w Polsce nadmorski kurort, często jest określany jako letnia stolica Litwy. Nie bez przyczyny - na głównej promenadzie miasta, ulicy Basanavičiusa, gwar nie milknie nawet nocą, a kluby i kawiarnie działają prawie całą dobę. Atrakcją Połągi jest 500-metrowe molo oraz liczne festiwale i koncerty, które odbywają się tu przez całe wakacje. Chętnie odwiedzane jest Muzeum Bursztynu w dawnym pałacu Tyszkiewiczów, wokół którego rozciąga się przepiękny Park Botaniczny. Neringa łączy cztery miejscowości leżące
na Mierzei Kurońskiej, która w 2000 r. została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Na mierzeję od strony litewskiej można dostać się tylko drogą wodną – najczęściej jest to prom z Kłajpedy. Neringa jest lubiana przez osoby szukające spokoju i nieskażonej przyrody, a wody Zalewu Kurońskiego w połączeniu z morską bryzą przyciągają wielbicieli żeglarstwa, windsurfingu czy kitesurfingu.

Przydatne adresy
www.klaipedainfo.lt – Centrum Informacji Turystycznej w Kłajpedzie
www.palangatic.lt – Centrum Informacji Turystycznej w Połądze
www.visitneringa.com – Centrum Informacji Turystycznej w Nerindze
www.pgm.lt – Muzeum Bursztynu w Połądze
www.nerija.lt – Park Narodowy Mierzei Kurońskiej.

d3mkxal
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mkxal