Trwa ładowanie...

Wypoczynek na szerokich wodach

Cruising, czyli zwiedzanie świata na pokładach luksusowych statków pasażerskich, cieszy się coraz większym zainteresowaniem i jest jedną z najciekawszych form wypoczynku. Armatorzy wciąż budują nowe statki, prześcigając się w oferowanych na pokładach atrakcjach

Wypoczynek na szerokich wodachŹródło: www.sxc.hu
d4jad1b
d4jad1b

Od kilku lat rejsy wycieczkowe zyskują coraz większą popularność również w naszym kraju. Co jest takiego szczególnego w tym sposobie podróżowania, że z roku na rok o ok. 100 proc. powiększa się grono jego zwolenników?

Powodów można by wymieniać wiele. Niezaprzeczalną zaletą jest na pewno to, że w wygodny sposób, bez konieczności ciągłego rozpakowywania i pakowania bagażu, możemy zwiedzić niemal każdy zakątek świata. Na dzień dzisiejszy bowiem jest już niewiele miejsc, do których nie docierają statki wycieczkowe. Można odwiedzić każdy kontynent z Antarktydą włącznie, a korzystając z wycieczek fakultatywnych poznać najciekawsze zabytki i miejsca charakterystyczne dla okolicy portu, do którego zawija statek. Są trasy, które w zależności od pory roku cieszą się jednak większym zainteresowaniem klientów. Zimą swoistym powodzeniem cieszą się Karaiby. Wiosną i jesienią statki odwiedzają głównie porty w basenie . Norweskie Fiordy, Stolice Bałtyckie, Grenlandię i Spitzbergen można odwiedzić latem. Są również statki, które opływają świat dookoła, a cała kilkumiesięczna trasa podzielona jest na
kolejne etapy - klient może wykupić pojedynczo lub w dowolnym zestawieniu. Organizowane są również rejsy tematyczne dla miłośników win, golfa, brydża, jogi, jazzu, bluesa, muzyki klasycznej, country itp. Oczywiście rejs to nie tylko atrakcyjna wycieczka, pozwalająca zwiedzić słynne zabytki i poznać inne kultury. To przede wszystkim wspaniałe wakacje, które zaczynają się od momentu wejścia na pokład.

Pływające hotele

Statki to pływające hotele - minikurorty, które oferują nie mniej atrakcji niż popularne turystyczne miejscowości. Do dyspozycji gości są: restauracje, bary, dyskoteki, baseny, jacuzzi, centrum odnowy biologicznej, boiska sportowe, sale gimnastyczne, pole do gry w golfa, ściana do wspinaczki, kasyno, kino, teatr, rewia. Oferowane atrakcje są tak przygotowywane, aby każdy klient znalazł dla siebie interesującą rozrywkę. Należy w tym miejscu podkreślić, że korzystanie z zaplecza sportowo-rekreacyjnego oraz udział we wszystkich imprezach organizowanych na statku są już wliczone w cenę rejsu. Ważnym elementem, z którego słyną rejsy, jest wyżywienie. Oferta kulinarna jest bardzo bogata, a potrawy różnorodne i wykwintne. Między głównymi posiłkami podawane są przekąski, a o północy do dyspozycji gości jest samoobsługowy bufet. Na niektórych statkach bufety serwują posiłki przez całą dobę. Bogate menu zawiera przynajmniej jedną potrawę charakterystyczną dla kraju, w którym aktualnie przebywa statek i
przyrządzoną według lokalnych receptur. Wyżywienie jest oczywiście wliczone w cenę rejsu. Klient płaci jedynie za napoje i drinki. Na statkach obowiązuje bezgotówkowy system opłat. Pasażerowie otrzymują karty elektroniczne, które są kartami identyfikacyjnymi oraz kartami płatniczymi. Należność reguluje się ostatniego dnia rejsu na podstawie zbiorczego rachunku. Personel recepcji, posługujący się kilkoma językami, udziela pasażerom wszystkich potrzebnych informacji. Dodatkowo każdego wieczoru do kabiny dostarczana jest gazetka pokładowa, w której podawane są ważne informacje dotyczące kolejnego dnia rejsu. Wszystko po to, aby klienci nie musieli się o nic martwić i mogli naprawdę wypocząć.

Oprócz dużych statków, pływających miast, które zbierają na pokład nawet 6500 pasażerów, powstają również jednostki mniejsze, z luksusowymi kabinami dla około 150 gości. Popularne są również rejsy luksusowymi żaglowcami, na których klienci mogą uczestniczyć w niektórych pracach pokładowych, ze stawianiem żagli i podnoszeniem kotwicy włącznie. Bez względu na wielkość i rodzaj statku założenie jest takie samo. Wakacje na morzu muszą być wyjątkowe, niepowtarzalne, a standard oferowanych usług najwyższy z możliwych. I może dlatego właśnie rejsy, w porównaniu z innymi formami wypoczynku, mogą pochwalić się największym procentem zadowolonych turystów.

d4jad1b

Coraz więcej biur podróży w Polsce pośredniczy w sprzedaży miejsc na wycieczki statkami. Są również biura specjalizujące się w turystyce morskiej i wydające oddzielny katalog. Jednym z takich biur jest Przedsiębiorstwo Turystyczne TOURS, które dodatkowo proponuje rejsy z dojazdem lub przelotem i opieką polskiego pilota.

Polski pilot

Wychodząc naprzód klientom, firmy zajmujące się organizacją rejsów proponują kolejne udogodnienie - podróż wzbogaconą o osobę polskiego pilota. Wykwalifikowane w tym kierunku osoby pełnią na statku rolę rezydenta. W całej rozciągłości praca tej osoby posiada znamiona warsztatu pilota wycieczek z obowiązkami opiekuńczymi, handlowymi, informacyjnymi oraz tłumaczeniem.

Praca pilota rozpoczyna się w momencie przejęcia grupy w punkcie zbiorczym, dokonania formalności związanych ze sprawdzeniem stanu liczbowego uczestników oraz przekazania odpowiednich dokumentów i informacji dotyczących transferu do miejsca zaokrętowania i informacji o samym transferze. Pilot posiada również informacje dotyczące osób docierających do miejsca zaokrętowania na własną rękę, aby w miejscu docelowym zebrać już całą grupę i przejść do procesu embarkacji.

Od momentu wejścia na statek pilot staje się rezydentem pływającego kurortu. Dla tych pasażerów, którzy nie operują językiem obcym, jest to szczególne udogodnienie. Od tej chwili w każdej sprawie można zwracać się już do pilota, który niejako jest opiekunem grupy. Do zadań polskiego rezydenta należy m.in. tłumaczenie gazetki pokładowej, która informuje o wszelkich wydarzeniach kulturalnych oraz propozycjach spędzenia wolnego czasu na statku. Obowiązkiem pilota są także: tłumaczenia bardzo bogatego menu oraz przedstawienie uczestnikom rejsu wszelkich możliwych opcji korzystania z barów, restauracji i kafejek, i zdolności translatorskie w załatwianiu spraw związanych z życiem na statku podczas rejsu (jak np. rezerwacja specjalnych pakietów, rezerwacja wizyty u lekarza w razie potrzeby itp.)

d4jad1b

Oprócz informacji, jak poruszać się po statku, od polskiego pilota dowiemy się również jak i gdzie poruszać się poza jego obrębem w momencie przypłynięcia do portów, które odwiedzamy po drodze. Otrzymamy informacje dotyczące organizacji wycieczek fakultatywnych i możliwości spędzenia czasu wolnego poza statkiem. W momencie zejścia ze statku, w wybranym porcie nasz rejsowy rezydent znowu przejmuje funkcję typowego pilota i oprowadza turystów po portowym mieście bądź tłumaczy lokalnych przewodników, jednocześnie cały czas mając na uwadze bezpieczeństwo i opiekę nad grupą. Nierzadko polscy piloci posiadają cenne informacje, np. jak najszybciej dotrzeć do najciekawszych miejsc, gdzie warto kupić pamiątki, czy gdzie wypić najlepszą kawę. Wykwalifikowana kadra polskich pilotów ułatwi pobyt na statku wszystkich tym, którzy nie operują lub nie czują się na siłach z językiem obcym, a jednocześnie umili rejs, troszcząc się o Państwa bezpieczeństwo i czas.

Znajdź swój wymarzony rejs

Linie cruisingowe dokładają wszelkich starań, aby każde wakacje na pokładzie statków stały się niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich pasażerów. Dla poszukujących tego co najlepsze w dziedzinie wygód i usług, linie tworzą nowe atrakcje, tak aby klient miał możliwość wyboru statku, który sprosta jego oczekiwaniom.

Dla tych z Państwa, którzy mieli już przyjemność uczestnictwa w rejsie, oraz dla tych, którzy szukają nowych propozycji, przygotowaliśmy niespodziankę. Mamy przyjemność zaprezentować jeszcze bardziej innowacyjne rozwiązania linii, mające na celu zapewnienie jeszcze większego luksusu i komfortu podróżowania.

d4jad1b

Na specjalne życzenie MSC Yacht Club do maksimum dba o Państwa prywatność podczas pobytu, i podczas gdy życie na statku tętni i biegnie własnym torem, Państwo rozkoszują się wakacjami w prywatnych apartamentach ze specjalnie przydzieloną obsługą tylko w gronie najbliższych. Dużą różnicę odczują Państwo również, wybierając ofertę linii NCL - Freestyle Cruising. Na czym polega? Freestyle Cruising to przede wszystkim większa różnorodność wyboru atrakcji na statku, rodzaju kabin oraz restauracji. Wisienką na torcie dla amatorów morskich podróży jest oferta firmy Star Clippers, która specjalizuje się w rejsach żaglowcami.

Usługi MSC Yacht Club

Linia MSC stworzyła Klub Jachtowy, stawiając nowy wzór w świecie luksusowych rejsów. Ekskluzywna strefa zapewnia prywatność w dostępie do różnych pomieszczeń na statku, wyposażonych w środki i usługi, które mają zadanie spełniać każde twoje zachcianki, a całość 99 apartamentów obsługiwana jest przez kamerdynera. Dla niepowtarzalnych wakacji statkiem wycieczkowym Klub Jachtowy MSC oferuje wszystko to co najlepsze w rejsach. Dzięki odrębnej kolejce zameldujesz się oddzielnie, bez czekania. Personel statku powita cię i wprowadzi w świat specjalnych usług Klubu Jachtowego MSC. Tradycyjnie przeszkoleni kamerdynerzy zawsze będą gotowi zająć się wyłącznie twoimi życzeniami w Klubie Jachtowym MSC. Twoje ulubione czasopisma i gazety będą dostarczane codziennie rano do kabiny, dzięki czemu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami ze świata. Dzięki pięknej hali Skydrome napijesz się wieczornego drinka lub będziesz miał możliwość delektować się wykwintnymi daniami pod gwiaździstym niebem. Skorzystaj z
zarezerwowanego wstępu do centrum wellness w uzdrowisku MSC Aurea. Od szeregu restauracji ? la carte po całodobową obsługę pokojową, goście Klubu Jachtowego MSC mają możliwość cieszenia się szerokim wyborem ekskluzywnych dań. W Klubowej Hali Top Sail, a także w specjalnych restauracjach napoje są wliczone w cenę rejsu.

Freestyle Cruising

Norwegian Cruise Line od lat wyznacza kierunek rozwoju światowego cruisingu. W 2000 roku linia wprowadziła nową formułę rejsu tzw. freestyle cruising, polegającą na dostosowaniu się do wymagań i zmieniających się potrzeb pasażerów, a dotyczącą systemu serwowania posiłków, ubioru, rozrywki oraz serwisu. Na każdym statku znajduje się ok. 10 restauracji, które co wieczór oferują inne menu - wybór należy do klienta, który może jeść gdzie chce i kiedy chce. Ubiór również jest dowolny. Na każdym statku są restauracje, w których nie wymaga się od gości strojów wieczorowych. Zwiększono również liczbę załogi oraz podwyższono i tak doskonały już serwis. Bogaty program wycieczek fakultatywnych i zajęć animacyjnych na pokładzie wzbogacono o nowe propozycje.

d4jad1b

Statki NCL odwiedzają przez cały rok Wyspy Karaibskie, Bermudy, Bahamy i Hawaje, proponując duży wybór programów i bardzo atrakcyjne ceny. W ofercie NCL są również rejsy po Alasce, Kanadzie, Ameryce Środkowej i Południowej, Europie Północnej oraz Morzu Śródziemnym.

Rejsy NCL to również doskonała propozycja na wakacje dla całej rodziny. Linia proponuje atrakcyjne ceny dla dzieci, a specjalne programy, kluby i specjalni animatorzy zapewniają małym pasażerom wiele atrakcji. NCL zaprasza również klientów do połączenia rejsu z pobytem wypoczynkowym, proponując atrakcyjnie usytuowane hotele bardzo dobrej klasy. Specjalne pakietowe ceny zawierają transfery z portu do hotelu lub z hotelu do portu. Norwegian Cruise Line rozpoczęła swą działalność w 1966 roku i od razu stała się niezwykle łatwo rozpoznawalną marką północnoamerykańskiego przemysłu crusingowego. Wśród wielu rozlicznych nagród należy wymienić tę przyznaną w 2005 roku przez czytelników "Porthole Cruise Magazine" o nazwie Best Alternative Dinnig Room Cuisine oraz dwie nagrody Cruise Innovation Awards, przyznane przez Cruisecritic.com za najbardziej innowacyjne rozwiązania w sprawie pokładowego programu żywieniowego oraz stworzenia i rozwoju pionierskiego programu kuchni regionalnych.

Wypoczynek pod żaglami

Linie żeglugowe zapraszają klientów do spędzenia wakacji na morzu w sposób bardziej klasyczny i kameralny, w wyjątkowej scenerii, podczas rejsów luksusowymi żaglowcami. Firma Star Clippers należy do najbardziej znanych linii, oferujących rejsy luksusowymi żaglowcami. Do jej floty należą trzy żaglowce, repliki klasycznych kliperów: Royal Clipper, Star Clipper i Star Flyer, które pływają na trasach po Morzu Śródziemnym, Karaibskim i Azji Południowo-Wschodniej. Dużym atutem tych rejsów jest to, że żaglowce - dzięki swoim niewielkim rozmiarom i małemu zanurzeniu - mogą zawijać do miejsc i portów trudno dostępnych dla dużych statków wycieczkowych. Royal Clipper zbudowany na wzór legendarnego żaglowca Preussen jest aktualnie największym żaglowcem na świecie. Ten 5-masztowy statek zabiera na swoje cztery pokłady 228 gości, którymi w trakcie rejsu opiekuje się 106 członków załogi. Nieco mniejsze, bliźniacze żaglowce Star Clipper i Star Flyer zabierają na swoje pokłady 170 pasażerów. Na wszystkich trzech żaglowcach
do dyspozycji gości są wygodne i stylowo urządzone kabiny, bary, baseny, butiki, biblioteka i restauracja. W trakcie postojów w portach i na poszczególnych wyspach można skorzystać z bogatej oferty wycieczek fakultatywnych. W programie każdego rejsu przewidziano również postoje na kąpiele w morzu, uprawianie sportów wodnych i plażowanie w malowniczych zatoczkach i na najpiękniejszych plażach. Dodatkową atrakcją jest możliwość uczestniczenia w niektórych pracach pokładowych.

d4jad1b

Żaglowce Royal Clipper i Star Clipper zimą pływają po Morzu Karaibskim, oferując tygodniowe rejsy z Barbados i St. Maarten. Wiosną wracają przez Atlantyk do Europy i do pierwszej połowy października pływają po zachodniej części Morza Śródziemnego, odwiedzając m.in.: Korsykę, Sardynię, Elbę, Sycylię, Maltę, Wyspy Liparyjskie i Poncjańskie. Żaglowiec Star Flayer zimę spędza w Południowo-Wschodniej Azji, oferując tygodniowe rejsy z Phuket po wyspach Morza Andamańskiego, do Singapuru i Malezji. W maju po ponad miesięcznym, bardzo atrakcyjnym rejsie przez Ocean Indyjski wraca do Aten i przez kolejne cztery miesiące przemierza wody wschodniej części Morza Śródziemnego, odwiedzając Turcję i najpiękniejsze wyspy archipelagu Cyklad. Magia i romantyka żaglowców, kameralna atmosfera oraz chęć odkrywania dziewiczych miejsc, które znajdują się z dala od przetartych szlaków, przyciągają turystów z całego świata. Tym bardziej, że ceny są porównywalne do innych rejsów wycieczkowych.

Tekst: Marcin Kowalski Wydanie internetowe: www.magazynvip.pl

d4jad1b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jad1b