Trwa ładowanie...
d31ixan

Zamek wampira Drakuli na sprzedaż

Zamek Bran w rumuńskim Siedmiogrodzie, prezentowany turystom jako siedziba słynnego Drakuli, został wystawiony na sprzedaż przez obecnego właściciela Dominika Habsburga - poinformowała w czwartek rumuńska agencja Mediafax.

Share
d31ixan
(fot. WP)
Źródło: (fot. WP)

_ Zamek Bran w rumuńskim Siedmiogrodzie, prezentowany turystom jako siedziba słynnego Drakuli, został wystawiony na sprzedaż przez obecnego właściciela Dominika Habsburga - poinformowała w czwartek rumuńska agencja Mediafax. _

W 1920 roku miasto Braszów przekazało należący do niego zamek w podarunku królowej Rumunii Marii (1875-1938). Jej prawnuk Dominik Habsburg odzyskał Bran w maju bieżącego roku w ramach postępowania restytucyjnego. Według Mediafaxu, adwokaci Habsburga zaproponowali lokalnym władzom odkupienie zamku za 25 mln dolarów. Obecny właściciel zobowiązany jest utrzymać przez trzy lata muzealny charakter obiektu i może go w tym czasie sprzedać wyłącznie państwu rumuńskiemu.

W świetle źródeł historycznych, żyjący w latach 1431-1476 władca Wołoszczyzny Vlad III Tepes (Palownik) nie był wampirem, a praktykowane przez niego wbijanie opornych bojarów i tureckich jeńców na pal nie odbiegało od standardów epoki. Drugi przydomek Draculea (Syn Smoka lub Syn Diabła) oznacza po prostu, że jego ojcem był Vlad II Dracul (Smok) - członek utworzonego przez cesarza Zygmunta Luksemburczyka rycerskiego Zakonu Smoka, któremu patronował św. Jerzy.

Legendy o karpackim wampirze, powstałe niewątpliwie z inspiracji politycznych oponentów Vlada III, wykorzystał w swej powieści \"Drakula\" (1897) Brytyjczyk Bram Stoker. Zawarty w książce opis siedziby krwawego hrabiego ma wiele wspólnego z Bran - jednak według historyków, Vlad III nigdy w tym zamku nie był.

d31ixan

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31ixan
d31ixan