Trwa ładowanie...
niemcy
11-01-2012 15:15

Atrakcje turystyczne Dolnej Saksonii

Dolna Saksonia to północno-zachodni land Niemiec, bogaty w zabytki oraz przepiękne krajobrazy, z szeroką ofertą rozrywki dla dorosłych i dzieci. Warszawę od Hanoweru, stolicy landu Dolna Saksonia dzieli 841 km. Odległość tę można pokonać pociągiem w 7,5 godziny.

Atrakcje turystyczne Dolnej SaksoniiŹródło: uploaded on Wkipedia.org Mylius CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
d68cmok
d68cmok

Dolna Saksonia to północno-zachodni land Niemiec, bogaty w zabytki oraz przepiękne krajobrazy, z szeroką ofertą rozrywki dla dorosłych i dzieci. Warszawę od Hanoweru, stolicy landu Dolna Saksonia dzieli 841 km. Odległość tę można pokonać pociągiem w 7,5 godziny.

Poznanie Dolnej Saksonii warto rozpocząć od Hanowru, stolicy landu. Tutejsze zoo dzięki projektowi EXPO „Zoo przyszłości” od dziesięciu lat przechodzi prawdziwą rewolucję i należy do najciekawszych tego typu obiektów w Niemczech. Rocznie ok.1,6 mln turystów odwiedza ten wyjątkowy ogród botaniczny by móc obserwować 2000 zwierząt zgromadzonych na jego terenie. Zwierzęta w hanowerskim zoo żyją w warunkach maksymalnie zbliżonych do naturalnych. Zrezygnowano tu z klasycznych klatek, wysokich ogrodzeń i krat. Zoo podzielone jest na siedem części, z których każda reprezentuje określony region świata. Zwiedzający mogą oglądać zwierzęta poruszając się łódką po afrykańskiej rzece Zambezi, znaleźć się w hinduskim pałacu w środku dżungli, na górze goryli, na australijskiej pustyni i w buszu, w tradycyjnym dolnosaksońskim gospodarstwie Meyerów oraz w liczącej ponad 22.000 m² kanadyjskiej strefie Yukon Bay z wyjątkowym pejzażem płynącej rzeki i niedźwiedziami polarnymi.

Obowiązkowym punktem programu każdego turysty odwiedzającego stolicę Dolnej Saksonii jest zwiedzanie przepięknych barokowych ogrodów królewskich. Następnie można wyruszyć na północ landu. Po drodze warto zrobić przystanek w regionie Pustaci Luneburskiej. Ten płaski, porośnięty przez gęste lasy obszar pomiędzy Hamburgiem i Hanowerem stanowi jeden z piękniejszych parków narodowych w północnych Niemczech. Oferta rekreacyjna w tym regionie jest wyjątkowo bogata, a zagęszczenie parków rozrywki – największe w Europie.

d68cmok

W słynnym parku rozrywki Heide-Park można przejechać się najdłuższą kolejką górską w Europie, w safari-parku Serengeti lwy i tygrysy są dosłownie na wyciągnięcie ręki, a największy na świecie park ornitologiczny Weltvogelpark Walsrode to dom niezliczonej ilości gatunków ptaków.

Jedną z atrakcji turystycznych landu jest miasteczko Celle. Z wielką pieczołowitością odrestaurowano tu blisko 500 zabytkowych kamieniczek z typową dla Dolnej Saksonii zabudową szachulcową. Tworzą one największy spójny kompleks domów z murem pruskim w Europie.

Mijając torfowiska i wrzosowiska Pustaci Luneburskiej dotrzemy nad Morze Północne, do portowego miasta Bremerhaven. Znajduje się tu otwarty w 2009 roku Dom Klimatu (Klimahaus® Bremerhaven 8° Ost). Jest to nowoczesny ośrodek o edukacyjno-przygodowym charakterze, w całości poświęcony zagadnieniom klimatu. W Domu Klimatu zwiedzający podróżują dookoła świata po 8 stopniu długości geograficznej wschodniej, na którym leży Bremerhaven. Na gości czekają instalacje przestrzenne, multimedialne i interaktywne eksponaty, które pozwalają samodzielnie przeprowadzić eksperymenty – wywołać mini-burze czy wybuch wulkanu. W czasie podróży przez trzy oddzielne części Domu Klimatu zwiedzający na własnej skórze odczują klimat panujący w różnych zakątkach Ziemi – doświadczą upału Sahary, wilgoci tropików i arktycznych mrozów; dowiedzą się też, jak ludzie dostosowali się do trudnych warunków klimatycznych.

Turyści po wyjściu z Domu Klimatu zapewne docenią umiarkowany klimat, w jakim przyszło nam żyć. Można się nim cieszyć spacerując nad morzem. Wzdłuż całego dolnosaksońskiego wybrzeża Morza Północnego rozciąga się park narodowy „Morze wattowe”, chroniący niepowtarzalny ekosystem płytkiego morza. Warto podczas odpływu spojrzeć na bezkresną połać wattu i spróbować lokalnych specjałów z odsłoniętego dna morskiego.

d68cmok

30 km na południe za Hanowerem znajduje się Hildesheim – gród obronny Karola Wielkiego. Tutejsza katedra i wczesnoromański kościół św. Michała znajdują się na liście zabytków UNESCO i stanowią mistrzowskie dzieła sakralnej sztuki budowlanej.

Aby dokładniej zwiedzić słynne średniowieczne starówki, pełne przepychu renesansowe ratusze i perełki sztuki romańskiej, a dodatkowo poczuć klimat hanzeatyckich miasteczek, trzeba byłoby spędzić w Dolnej Saksonii całe wakacje. Kto już planuje tegoroczny urlop może wybrać aktywną i odprężającą formułę zwiedzania. Dolna Saksonia oferuje 13.000 km ścieżek rowerowych oraz ciekawe trasy tematyczne: szlakiem postaci z bajek braci Grimm, szlakiem młynów, Niemiecka Trasa Torfowa, trasa szparagowa i wiele innych.

JEN

Przeczytaj więcej na: *www.ttg.com.pl*

d68cmok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d68cmok