Trwa ładowanie...
d1ttpms

Bryggen

Największe atrakcje
Bryggen
Kraj
Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Bryggen to zabytkowa dzielnica w norweskim Bergen, składająca się z hanzeatyckich budynków stojących na nabrzeżu zatoki Vågen. Znajduje się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Bryggen – informacje ogólne

Budynki tworzące dzielnicę Bryggen powstały na skutek działania Ligi Hanzeatyckiej, która w XIV wieku stworzyła w Bergen placówkę handlową. Domy w Bryggen są drewniane i stoją szeregowo frontem do zatoki, na liście światowego dziedzictwa UNESCO znalazły się w 1979 roku. W czasie istnienia Bryggen zdarzały się pożary i część budynków spłonęła – obecnie w dzielnicy znajduje się około 60 budynków, wśród których znajdziemy Bellgården, który ma ponad 300 lat.

Bryggen – historia

Pierwsze konstrukcje na nabrzeżu powstały prawdopodobnie w 1100 roku. Hanza założyła w Bergen swoją siedzibę ok. 1350 roku, a gdy z czasem miasto coraz bardziej rozwijało się handlowo, przystań rozbudowywano. Budynki stojący na nabrzeżu były stopniowo przejmowane przez hanzeatyckich kupców i zamieniane w magazyny przeznaczone przede wszystkim do przechowywania ryb i zboża.

W 1702 roku miał miejsce pożar, który zniszczył magazyny w Bryggen, zostały jednak odbudowane. W kolejnych latach część budynków ponownie ucierpiała w pożarze. Obecnie zachowała się tylko część budynków wzniesionych po pożarze 1702 roku. Przetrwało też trochę kamiennych piwnic z XV wieku. Po pożarze z 1955 roku w zniszczonej części Bryggen podjęto się wykopów archeologicznych, w wyniku których odkryto średniowieczne inskrypcje runiczne wykonane w drewnie i kościach.

Od 1979 roku Bryggen znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Bryggen – zwiedzanie

Najstarszą budowlą w okolicy Bryggen jest Mariakirken, pochodzący z XII wieku Kościół św. Marii zbudowany w stylu romańskim. Jest to kościół kamienny, wyróżniający się dwiema wysokimi wieżami wzniesionymi w jego frontowej części, a wschodnia część chóru wyraźnie odznacza się wpływami gotyckimi, które musiały się objawić podczas rekonstrukcji po pożarze.

W Bryggen warto wybrać się do muzeum poświęconemu Bryggen i Muzeum Hanzy. To pierwsze, Bryggens Museum, powstało w 1976 roku w miejscu dawnego pożaru; można w nim zobaczyć między innymi średniowieczne runy. Wstęp dla dorosłych kosztuje 80 koron, dla studentów 40 koron, a dla dzieci darmowy.

W Muzeum Hanzy znajdują się dawne księgi, i pieczęcie, a także wystawy obrazujące pracę i życie handlarzy Hanzy. Ceny biletów wynoszą: 100 koron, 80 koron dla studentów i obowiązują też w Muzeum Schøtstuene. Okolice głównej zabudowy Bryggen to dobre miejsce na spacery, a w zabytkowych domach znajdziemy sklepy z pamiątkami, puby i restauracje.

Bryggen – położenie

Dzielnica Bryggen leży przy samym nabrzeżu zatoki Vågen, około 1,5 km na północy zachód od dworca autobusowego i kilometr od stacji kolejowej Bergen. Jeśli będziemy iść ulicą Kaigaten, to po lewej miniemy niewielkie naturalne jeziorko Lille Lungegårdsvannet, na środku którego znajduje się fontanna.

Bryggen
Czas lotu / jazdy samochodem

1 h 40 min./ 24 h

Strefa czasowa

CET (UTC+1) / CEST (UTC+2)

Waluta

Korona norweska (NOK) = ok. 0,45 zł

Ceny biletów

- Muzeum Hanzy w Bryggen: dorośli – 100 koron
- studenci – 80 koron
- dzieci – bezpłatnie

Orientacyjna odległość

1 322 km (w linii prostej)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ttpms
d1ttpms
d1ttpms
d1ttpms

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj