Trwa ładowanie...

Egipt - Park Narodowy Ras Muhammad

Ras Muhammad to najbardziej znany park narodowy w Egipcie i jedno z najsławniejszych miejsc nurkowych na świecie. Położony jest pomiędzy pięknymi rafami koralowymi Morza Czerwonego i śródlądową pustynią Synaju. Łatwo tu dojechać z popularnego kurortu Szarm el-Szejk. Zobacz, jakie skarby przyrody skrywa to miejsce.

Share
Egipt - Park Narodowy Ras MuhammadŹródło: dudarev mikhail / Shutterstock.com
d17mrjl

Park znajduje się na przylądku na riwierze Morza Czerwonego, u południowych wybrzeży Półwyspu Synaj, na jego najdalej wysuniętym na południe skrawku. Zajmuje powierzchnię 460 km kw., z czego część lądowa to 133 km kw. (to mniej więcej tyle, co powierzchnia Warszawy). Jednak tylko 12 proc. terenu jest udostępnione turystom. Pozostały rejon pozostaje wolny od działalności ludzkiej, a wszelkie inwestycje są na nim surowo zabronione.

_ Park Narodowy Ras Muhammad, Egipt (fot. dudarev mikhail / Shutterstock.com) _

d17mrjl

Zjawiskowa flora i fauna

W wodach Ras Muhmmad kryją się wspaniałe rafy koralowe - występuje tutaj łącznie ok. 150 gatunków koralowców. Mają świetne warunki rozwoju, gdyż silne prądy morskie przynoszą m.in. ogromne ilości planktonu, którym się żywią. Występuje tutaj ponad tysiąc gatunków ryb, w tym małe i kolorowe jak z kreskówek, ale też ogromne rekiny czy tuńczyki. Ponadto jest tu ok. 40 gatunków rozgwiazd, 100 gatunków jeżowców, 25 gatunków mięczaków i około 150 gatunków skorupiaków. Można spotkać również żółwie morskie i delfiny. Na lądzie i w powietrzu, ze względu na wysoką temperaturę i skalisto-piaskowe podłoże, fauna nie jest już tak bogata, a ze zwierząt i ptaków występują głównie lisy, jaszczurki, orły, sokoły i jastrzębie.

Rafa koralowa, Park Narodowy Ras Muhammad (fot. dudarev mikhail / Shutterstock.com)
Rafa koralowa, Park Narodowy Ras Muhammad (fot. dudarev mikhail / Shutterstock.com)

Zwiedzanie

Na terenie parku jest wydzielona strefa, w której znajdziemy informację turystyczną, punkty gastronomiczne czy sklepiki. Są tam też strażnicy, którzy udzielają turystom wszelkich informacji i dbają o ty, by przestrzegano tu przepisów. Każda osoba, która tu przyjeżdża, musi mieć świadomość, że na terenie parku nie wolno śmiecić, zbierać organizmów zarówno żywych jak i martwych, dotykać korali, karmić zwierząt czy łapać ryb poza miejscami wyznaczonymi. Zabrania się też wkraczania na tereny zamknięte oraz nurkowania i cumowania poza wyznaczonymi miejscami.

_ Park Narodowy Ras Muhammad (fot. slava296 / Shutterstock.com)
_

d17mrjl

Do pięknych raf koralowych, które przyciągają ludzi z całego świata, zazwyczaj dotrzemy tylko łodziami. Koszt przepłynięcia wynosi ok. 35 dolarów amerykańskich dla osób dorosłych i 20 dolarów dla dzieci do 12. roku życia. Park jest czynny sześć dni w tygodniu (oprócz piątków) od 10 rano do zmroku. Za tygodniowe wakacje w Egipcie w hotelu 4-gwiazdkowym ze śniadaniami i w ofercie last minute zapłacimy od ok. 1590 złotych.
wg/ir

d17mrjl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17mrjl
d17mrjl