Trwa ładowanie...

Gdzie maluch spędził wakacje?

Sezon tegorocznych urlopów powoli się kończy. Większość turystów, nawet tych najmłodszych, wróciła już ze swoich wojaży. Tylko nieliczni mają je jeszcze przed sobą. Kiedyś gwarancją udanych wakacji było jezioro lub rzeka oraz kilka zabawek i grono rówieśników. Dziś natomiast coraz bardziej popularne staje się zabieranie najmłodszych do krajów tropikalnych.

Gdzie maluch spędził wakacje?Źródło: Thinkstock
d3uoxt1

Sezon tegorocznych urlopów powoli się kończy. Większość turystów, nawet tych najmłodszych, wróciła już ze swoich wojaży. Tylko nieliczni mają je jeszcze przed sobą. Kiedyś gwarancją udanych wakacji było jezioro lub rzeka oraz kilka zabawek i grono rówieśników. Dziś natomiast coraz bardziej popularne staje się zabieranie najmłodszych do krajów tropikalnych.

Jeszcze kilka lat temu jadąc na wakacje z dzieckiem większość urlopowiczów wybierała sprawdzone miejsca w Polsce. Kilka dni nad jeziorem, nad morzem lub w górach sprawiało radość nie tylko najmłodszym, ale także ich rodzicom. Beztroskie zabawy na białych plażach Bałtyku, spacery po lesie oraz nowe znajomości gwarantowały, że dziecko z radością wspominało wypoczynek.

Jak pokazują statystyki, z roku na rok coraz chętniej jadąc na wakacje z małym dzieckiem rezygnujemy z wypoczynku w Polsce. Wybieramy piękne, ale odległe kierunki. Większość z nas marzy bowiem o upalnych wakacjach. A wypoczynek w egzotycznych krajach to gwarancja pięknej, słonecznej pogody. Wciąż bardzo popularne są więc: Egipt, Turcja i Tunezja. Jeśli jednak decydujemy się na wypoczynek z dzieckiem w jednym z egzotycznych krajów, warto się odpowiednio przygotować. Dzięki temu, zapewnimy sobie i swojemu dziecku spokojne, bezpieczne i niezapomniane wakacje.

d3uoxt1

Lekarze specjaliści radzą, aby, jeśli decydujemy się zabrać dziecko w tropiki, przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze 2 lat, najlepiej zrezygnować z podróży w okresie od połowy maja do końca września. Temperatury w krajach egzotycznych są wtedy wyjątkowo wysokie, dlatego większość pobytu powinno upływać na odpoczynku w zacienionym miejscu przy basenie. Wyjazd wiosną lub jesienią ma też inne plusy. Nie tylko upały maleją. Często również cena jest niższa. A gdy dziecko jest jeszcze w wieku przedszkolnym, nie ma żadnych problemów z wyjazdem w okresie pozawakacyjnym. Jeśli jednak już musimy wyjechać w lipcu czy serpniu, ważne, aby nie korzystać z kąpieli słonecznych między 11:00 a 17:00. W skrajnych sytuacjach, kiedy temperatura powietrza przekracza 35°, najlepiej poczekać do zachodu słońca, zanim udamy się z dzieckiem na plażę.

Należy także pamiętać, że przy wysokich temperaturach i suchym klimacie, maluch potrzebuje znacznie większej ilości płynów, niż na co dzień. Trzeba szczególnie dbać o to, żeby nie doszło do odwodnienia, a jednocześnie zwracać uwagę na wodę, którą podajemy maluchowi. Musi być butelkowana i hermetycznie zamknięta. Tylko wtedy mamy pewność, że nie zaszkodzi naszemu dziecku. W krajach egzotycznych flora bakteryjna znacznie różni się od naszej, dlatego należy także zwrócić uwagę na to, co nasz maluch je podczas pobytu. Można zabrać z Polski gotowe dania dla dzieci, dzięki czemu unikniemy ewentualnych problemów żołądkowych naszej pociechy.

Spędzając czas w pokoju hotelowym warto rozsądnie korzystać z klimatyzacji. Bardzo często nagłe zmiany temperatury spowodowane upałem na zewnątrz i chłodem w pokoju są przyczyną przeziębień. Wracając z plaży do klimatyzowanego pokoju narażamy organizm dziecka na nagłe wychłodzenie, co może prowadzić do choroby. Stąd warto pamiętać, aby w pokoju utrzymywać temperaturę tylko nieco niższą niż na zewnątrz i zmniejszać ją stopniowo, co pozwoli maluchowi na łatwiejsze przystosowanie się do różnic.
Z kolei planując z dzieckiem wypoczynek na plaży, nie można zapominać o kremach z wysokim filtrem (nawet faktor 60 w przypadku bardzo małych dzieci). Należy nasmarować całe ciało dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem buzi i uszu. Po plażowaniu konieczne jest spłukanie piasku i słonej wody, która może podrażnić delikatną skórę dziecka.

Niezależnie, gdzie planujemy spędzić wakacje z dzieckiem, warto wykupić odpowiednia polisę. W przypadku wakacji w Polsce możemy wybrać ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, dzięki czemu, jeśli nie będziemy mogli wyjechać w planowanym terminie, otrzymamy zwrot kosztów. Jadąc za granicę, warto wybrać pakiet ubezpieczeniowy, który zapewni spokojną i bezpieczną podróż. Większość ubezpieczycieli posiada w swojej ofercie pakiety ubezpieczenia turystycznego dla całej rodziny. Pakiet rodzinny gwarantujący beztroski wypoczynek proponują na przykład Europejskie (Europäische Reiseversicherung AG Oddział w Polsce). W ramach polisy otrzymujemy szeroki zakres ochrony i wysokie sumy ubezpieczenia. Jak podkreśla Beata Kalitowska, dyrektor zarządzająca Europejskich, w ofercie ubezpieczeń indywidualnych nie ma udziału własnego w kosztach leczenia, a osoby podróżujące z dziećmi mogą skorzystać z preferencyjnych stawek.

Zatem jeśli niebawem zaczniemy planować przyszłoroczny urlop (first minute), zastanówmy się, gdzie pojechać z maluchem i jak zadbać o wspólny udany wypoczynek.

d3uoxt1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uoxt1