Trwa ładowanie...
dbxj8n8

Tunezja

Największe atrakcje
Strefa czasowa:

UTC

Waluta:

dinar tunezyjski (TND)

Języki:

arabski, francuski

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Tunezja leży w północnej Afryce nad Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią i Libią.

Najpopularniejsze lotniska: Monastir (MIR), Tunis Carthage (TUN), Djerba Zarzis (DJE)

Co warto zobaczyć: Tunis, Kartagina, Sahara, El Jem, Matmata, Sidi Bou Said, Hammamet, Sousse, Monastir, Mahdia

Tunezja
Komunikacja

Auto: Na drogach należy zachować szczególną ostrożność, gdyż Tunezyjczycy swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego, są nieobliczalni przy wykonywaniu jakichkolwiek manewrów, a stan techniczny pojazdów nie zawsze jest dobry; po zmroku wiele samochodów jeździ bez włączonych świateł. Dosyć często zdarza się jazda na czerwonym świetle i wymuszanie pierwszeństwa. Szczególną uwagę należy zwracać na pieszych, gdyż nie obowiązuje tu zasada przechodzenia na pasach (pasów i świateł dla pieszy zazwyczaj nie ma); piesi najczęściej przebiegają przez jezdnię czy nawet autostradę, zeskakując z betonowych bloków oddzielających dwa pasy. Szczególnie po rewolucji 2011 r. kierowcy czują się całkowicie bezkarni. Policjanci stojący na skrzyżowaniach zazwyczaj nie zwracają uwagi na łamanie przepisów, zazwyczaj też nie nakładają mandatów.

Co warto zjeść i wypić

harissa, loukoum, tajine

Czas lotu / jazdy samochodem

3 godziny

Wiza

Obywatele polscysą zwolnieni z obowiązku wizowego na okres do 90 dni. Paszport powinien być ważny jeszcze co najmniej 3 miesiące od daty planowego opuszczenia Tunezji. Wjazd do Tunezji powinien nastąpić na podstawie paszportu nie budzącego wątpliwości co do jego autentyczności.

Służba zdrowia

W Tunezji nie występuje zagrożenie epidemiologiczne, nie ma więc obowiązku szczepień przedwyjazdowych. Wskazane są jednak szczepienia przeciw polio i tężcowi. Na wypadek ewentualnych dolegliwości przewodu pokarmowego związanych ze zmianą diety należy zaopatrzyć się przed przyjazdem w niezbędne lekarstwa. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego rodzaju dolegliwości, należy pić wodę butelkowaną lub wodę z kranu po jej przegotowaniu, a stołować się w restauracjach, co najmniej średniej kategorii. Owoce i warzywa starannie myć i obierać przed spożyciem.

Bezpieczeństwo

W następstwie tzw. "rewolucji kaktusowej" na początku 2011 roku w Tunezji wprowadzono stan wyjątkowy, czego przejawem w dużych miastach (szczególnie w Tunisie) są nadal widoczne patrole wojskowe, ochrona przez uzbrojonych żołnierzy ważnych gmachów państwowych, obiektów wojskowych, centrów handlowych, głównych arterii i ulic. Sytuacja polityczna jest niestabilna (szczególnie po ataku na Ambasadę USA i szkołę amerykańską oraz po ataku terrorystycznym w graniczącej z Tunezją Algierii). Zdarza się, że godzina policyjna wprowadzana jest lokalnie, w okręgu objętym manifestacjami czy rozruchami . Ocenia się, że w nadmorskich kurortach turystycznych sytuacja jest w miarę stabilna. Zaleca się jednakże unikanie zbędnych podróży do większych miast oraz eskapad w centralne i południowe regiony Tunezji. Na terenie całego kraju należy unikać demonstracji i tłumnych zgromadzeń. Stale wskazane jest zachowanie szczególnej ostrożności, nie tylko ze względu na dynamicznie ewoluującą sytuację polityczną, ale także z uwagi na rosnące zagrożenie drobną przestępczością, głównie kradzieżami torebek, plecaków, portfeli czy telefonów komórkowych. Zdarzają się także włamania do pokoi hotelowych.

Przydatne informacje

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU: Przed podjęciem decyzji o odbyciu indywidualnej podróży po Tunezji, sugerujemy wnikliwe zapoznanie się z informacją nt. bezpieczeństwa zarówno na stronach MSZ, jak i placówki www.tunis.msz.gov.pl. Nie ma formalnych ograniczeń odnośnie swobodnego podróżowania po kraju. W obecnej sytuacji politycznej, sugeruje się nie podejmowanie decyzji o indywidualnych wyjazdach do centralnych i południowych regionów kraju, zwłaszcza na Saharę i w pobliże granic z Libią czy Algierą. Każdy ewentualny wyjazd poza strefę turystyczną należy uprzednio zgłosić rezydentom polskich biur podróży lub w recepcji hotelu.

Religia / obyczaje

Tunezja jest krajem muzułmańskim i choć spożywanie alkoholu nie jest zabronione, nie należy tego czynić w miejscach publicznych i w lokalach gastronomicznych nie mających licencji na jego sprzedaż. W czasie świętego miesiąca ramadan (post) należy również w ciągu dnia unikać spożywania pokarmów i picia napojów oraz palenia papierosów na ulicach, gdyż może to spowodować nieprzychylne reakcje ze strony Tunezyjczyków. Należy wziąć pod uwagę, że podczas ramadanu administracja, handel i transport funkcjonują w zwolnionym tempie i w ograniczonym zakresie. Muzułmanie jedzą śniadanie o wschodzie słońca, a w czasie drugiego posiłku zaraz po zachodzie słońca, ulice zupełnie pustoszeją. Ruch pieszy i kołowy zaczyna nasilać się ok. 20.00-21.00 i trwa do późnych godzin nocnych.
Poza miejscowościami turystycznymi, szczególnie na południu kraju, należy dostosować swój ubiór do zwyczajów państwa muzułmańskiego. Nie należy robić zdjęć tubylcom lub grupom autochtonów bez ich wyraźnej zgody (zdarza się, że zgoda jest wyrażana po opłacie kilku dinarów).
Mężczyzna ma uprzywilejowaną pozycję w tym kraju. Istnieją miejsca publiczne (kawiarnie) przeznaczone tylko dla mężczyzn. Prezenty - mile widziane i odwzajemniane. Zachowanie wobec kobiet ogólnie grzeczne, choć bywa i zaczepne (zazwyczaj względem turystek). Pomimo równouprawnienia, tunezyjska "zwykła" kobieta ma mniej uprzywilejowaną pozycję niż mężczyzna.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbxj8n8
dbxj8n8
dbxj8n8