Trwa ładowanie...
d2i9155
imprezy
18-03-2009 12:09

Kalendarium imprez

Rok 2009 jest na Litwie rokiem szczególnym, gdyż jest to rok w którym Litwa obchodzi tysiąclecie swojego istnienia a dodatkowo Wilno zostało mianowane Europejską Stolicą Kultury na rok 2009

d2i9155
d2i9155

Rok 2009 jest na Litwie rokiem szczególnym, gdyż jest to rok w którym Litwa obchodzi tysiąclecie swojego istnienia a dodatkowo Wilno zostało mianowane Europejską Stolicą Kultury na rok 2009. Dlatego tez oferta imprez kulturalnych i rozrywkowych na Litwie jest dość bogata. Same Wilno ze swoimi propozycjami kulturalnymi mogłoby dostarczyć rozrywki na cały rok.

Festiwal Jazzowy (fot.CITL / V. Valužis)
Źródło: Festiwal Jazzowy (fot.CITL / V. Valužis)

Z imprez które będą odbywały się na Litwie warto wyróżnić:

Tradycyjny zimowy wyścig konny w Sartai (odbywa się w lutym). W przeszłości organizowany był on na zamarzniętej tafli jeziora Sarty, współcześnie przeniesiony został na tor wyścigowy koło Dusiat. Wyścig już dawno przekroczył granice regionu i stał się jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń na Litwie. strona wyścigu: http://www.zarasai.lt

d2i9155

"Kaziuki” czyli odbywający się od czterystu lat jarmark odpustowy w Wilnie w dzień świętego Kazimierza (odbywają się w pierwszy weekend marca). Współcześnie to trzydniowy kiermasz odbywający się w różnych miejscach miasta połączony z występami artystycznymi. Można tu spotkać wiele ciekawych wyrobów rzemiosła ludowego i artystycznego. Kaziuki stały się popularne również w innych miastach Litwy, a także np. w Grodnie na Białorusi. Od niedawna organizowane są również w wielu polskich miastach (np. w Poznaniu)
.

Międzynarodowy festiwal filmowy „Wiosna Kina” (Wilno 13-17 kwietnia). Już jedenaście lat w ramach festiwalu „Wiosna Kina” pokazywane są na Litwie najbardziej nagradzane niekomercyjne filmy. W ramach festiwalu widzowie mogą zobaczyć wybrane dzieła z najsłynniejszych festiwali filmowych takich jak Cannes, Venezia czy San Sebastian.
strona festiwalu: http://www.kinopavasaris.lt/

W dniach 24-28 kwietnia Kowno ogarnia Jazz. Wtedy to ma miejsce „Kowno Jazz Festiwal”. Miasto wypełnia się setkami ludzi których jedynym pragnieniem jest cieszenie się brzmieniem jazzu.
strona festiwalu: *http://www.kaunasjazz.lt/ *

„Dzień muzyki ulicznej” (2 maja – Wilno) jest to święto jednoczące wszystkich mówiących najbardziej uniwersalnym językiem na świecie – językiem muzyki. Na zaproszenie muzyka i aktora A. Mamontovasa zawodowi wykonawcy oraz amatorzy zaleją wileńskie ulice, podwórka, skwery i place. Uzbrojeni w najprzeróżniejsze instrumenty muzyczne zagrają rock, muzykę klasyczną, jazz, muzykę awangardową, folklor, wybiją rytmy afrykańskie. To dzień, angażujący wszystkie litewskie miasta i miasteczka w święto wolnej twórczości, spotkań muzyków i społeczności.

Teatr im. Korsunavasa (fot.CITL / V. Valužis)
Źródło: Teatr im. Korsunavasa (fot.CITL / V. Valužis)

"Noc muzeów" na Zamku Trockim 15.05.2009
W czasie obchodów międzynarodowego dnia muzeów Trockie Muzeum Historyczne, znajdujące się na wyspie w zamku Trockim, otwiera swe podwoje zwiedzającym w nietypowy sposób, nocą. Mogą oni zapoznać się nie tylko z ekspozycjami muzeum, ale też w czasie przedstawienia teatralnego przenieść się do codziennego życia średniowiecznego zamku.

d2i9155

Międzynarodowy festiwal poezji „Wiosna Poezji” odbędzie się w Wilnie w dniach 18.05 – 01.06. Podczas festiwalu który odbywa się od 1966 roku litewscy i zagraniczni poeci przedstawią publiczności swoje dzieła w najróżniejszych częściach miasta.

Podczas „Święta otwarcia sezonu letniego” w Nerindze 29-31 maja odbywają się imprezy różnych form sztuki, skierowane do ludzi z różnych grup wieku, przedstawia się program imprez, rozrywek, nowych usług oraz form przeprowadzenia czasu wolnego w nowym sezonie letnim. Odbywa się program koncertowy rożnych stylów muzycznych.
Organizowanie święta otwarcia w mies. maju we wszystkich osiedlach Neringi współpracując z przedsiębiorcami, kawiarniami, restauracjami i hotelami, urzędami sportowymi, kulturowymi oraz edukacyjnymi celem wcześniejszego rozpoczęcia sezonu letniego oraz świadczenia wszystkich możliwych usług w mieście dla gości i turystów, przybywających do kurortu Neringi.

Festiwal muzyczny „Pazaislis” w Kownie (1.06 - 31.08). Festiwal słynie z tego iż nawet słuchacze o najbardziej wyszukanych gustach muzycznych znajdą w programie festiwalu coś dla siebie. Począwszy od subtelnej muzyki kameralnej, wokalnych utworów instrumentalnych na jazzie i najnowszych premierach skończywszy. Na festiwal zapraszamy od 1 czerwca do końca sierpnia.

Festiwal piosenki (fot.CITL / K.Driskius)
Źródło: Festiwal piosenki (fot.CITL / K.Driskius)

Święto średniowiecza 06-07.06.2009 (lt. Trakų viduramžių šventė) w Trokach. Święto odbywa się co roku tradycyjnie rozpoczyna sezon turystyczny w regionie trockim. W czasie święta w mieście odbywają się różne zawody sportowe. Na półwyspie zamkowym rozbrzmiewają pieśni i muzyka, występują regionalne oraz zagraniczne zespoły ludowe. Biorą udział również zespoły dziecięce oraz orkiestry dęte. Święto upiększają fejerweki.

d2i9155

Fanów motoryzacji czeka nie lada gratka w Kownie. Mianowicie w dniach 13-14 czerwca *odbędzie się *Auto-Moto Fan Fiesta czyli Bike Show Milennium *oraz *Auto Show 2009. Podczas pierwszego dnia (Bike Show Milennium) będzie można podziwiać popisy najlepszych motocyklistów z Litwy i ze świata wykonujących karkołomne ewolucje na motocyklu. W czasie Auto Show 2009 odbędą się pokazy starych, egzotycznych i luksusowych samochodów. Amatorzy tuningu będą mogli poznać najnowsze trendy tuningu zarówno samochodów jak i motorów. Więcej informacji na temat imprezy można znaleźć na stronie www.bikeshow.lt

Kolejną ciekawą imprezą odbywającą się w Wilnie będzie "Noc Kultury" która odbędzie się 20-21 czerwca (w godz 18.00–06.00) pod hasłem „Niech będzie noc”. Jest to odbywające się w noc letniego przesilenia święto kultury, sztuki, muzeów i muzyki. Mieszkańcy i goście miasta są zachęcani do kulturalnej wędrówki po Wilnie oraz do udziału w nocnych lekcjach tańca, odwiedzenia kina pod otwartym niebem, wysłuchania koncertów w kościołach, obejrzenia wystaw w muzeach i galeriach, prezentacji mody, pokazów laserowych, czytania poezji oraz udziału w innych akcjach artystycznych, w których tradycje miejscowe przeplatają się z europejskimi.

W dniach 11-19 lipca w Nerindze odbędzie się „Międzynarodowy festiwal sztuki im. Thomasa Manna”. Jest to jedna z największych i najsłynniejszych kulturalnych imprez letniego sezonu w Nerindze, obejmująca muzyczny program o wysokim poziomie, inspirujące dyskusje, rozrywkowe nocy kina, zgromadzająca nie tylko mieszkańców Litwy, ale też i gości zagranicznych. Koncerty festiwalu, wystawy sztuki, popołudnia literackie, otwarte dyskusje odbywają się w różnych miejscach Nidy. Szczególną uwagę miejscowych i gości zasłużyły przeglądy filmów profesjonalnych litewskich i zagranicznych reżyserów, odbywające się na górze Urba w pobliżu latarni Nidzkiej. Celem festiwalu jest zachęcanie do kulturalnego dialogu z innymi krajami, inicjowanie współpracy pomiędzy różnymi pokoleniami i krajami, wymiana doświadczeniem kulturalnym, rozwój oraz propagowanie kultury i sztuki litewskiej.

Festiwal Morza (fot. CITL / V.Valužis)
Źródło: Festiwal Morza (fot. CITL / V.Valužis)

„Festiwal morza w Kłajpedzie” 25-27 lipca. Ogromna fiesta taneczno-muzyczna wyzwalająca pozytywne emocje w największym Litewskim porcie. Festiwal ma zazwyczaj miejsce jak rocznica powstania miasta Kłajpeda.

d2i9155

W dniach 31 lipca – 3 sierpnia 2009 roku litewski port – Kłajpeda zaprasza na finalne uroczystości legendarnej regaty dużych żaglowców.
Na początku lipca regaty „The Tall Ships' Races Baltic 2009” rozpoczyną się w polskim mieście Gdynia, odwiedzą rosyjski Sankt Petersburg oraz fiński port Turku, aż przybędą do Kłajpedy, gdzie na gości miasta oraz jego mieszkańców będzie czekało wiele wspaniałych widowisk.
Podczas gdy statki żaglowe będą współzawodniczyć na morzu, w porcie Kłajpeda w tym czasie będą miały miejsce przedsięwzięcia poświęcone promocji kultury litewskiej. Po przybyciu żaglowców najważniejsze przedsięwzięcia – to: inauguracja święta, zwiedzanie statków, parada załóg, uczta kapitanów, wieczór załóg, koncerty załóg, zawody sportowe, wycieczki, przyjęcia na statkach. Oprócz tego, przyjęcia na pokładach ekskluzywnych statków klasy A będą mogły organizować zainteresowane spółki.
Uwieńczeniem przedsięwzięć „The Tall Ships' Races” będzie niepowtarzalna Rewia Żagli, którą będą mogli obserwować tysiące osób na nagłośnionym wybrzeżu, na plażach miasta Kłajpedy w Melnrage oraz Smiltyne. Na pokładzie okrętu wojskowego Republiki Litewskiej Prezydent kraju odbierze saluty żaglowców regaty.
Więcej informacji na temat regat znajdą Państwo na stronie http://www.tallships.lt

Festiwal ludowy (fot. CITL)
Źródło: Festiwal ludowy (fot. CITL)

Dni rzemiosła 15-16.08.2009 (lt. Amatų dienos Trakuose) w Trokach. Święto odbywa się każdego roku. W czasie święta rzemieślnicy produkują i sprzedają swe wyroby, prezentują swój kunszt. Widzowie bezpośrednio mogą uczestniczyć w różnych imprezach: z pomocą rzemieślnika wykuć podkowę przynoszącą szczęście lub wylepić garnek z gliny. Gotowane są średniowieczne potrawy wg staro dawnych przepisów.Podczas święta gości rozśmiesza błazen, odywają są popisy łuczników i rycerzy. W święcie biorą udział bractwa i kluby z Litwy jak też państw sąsiadujących.
Więcej informacji http://www.trakai.lt/index.php?198993098

d2i9155

Średniowieczny festiwal "Hanza Kowno" (22-23) to propozycja na sierpień. Jest to festiwal na którym będziemy mogli poczuć klimat średniowiecza. Na ulicach Kowna zaprezentowane zostaną stroje z tamtego okresu, przybliżone zostaną średniowieczne zwyczaje, wreszcie będzie można ujrzeć na własne oczy walki rycerskie. Wszystko to oczywiście w rytmie muzyki z tamtej epoki. Wszelkie potrzebne informacje pod tym adresem www.hansakaunas.lt

Na początku września (4-7.09) Wilno będzie obchodzić „Dni Stolicy”. Podczas dni tych będą odbywały się koncerty, targi oraz karnawał uwieńczony pokazem fajerwerków. W 2004 roku festiwal ten został uznany za najlepszy miejski festiwal na Litwie.

Dni stolicy (fot. CITL)
Źródło: Dni stolicy (fot. CITL)

Koneserom malarstwa polecamy „Międzynarodowy plener malarstwa” *w dniach *4-16 września w Nidzie poświęcony impresjonistycznym tradycjom pokolenia „Brücke”. Celem pleneru jest odnowienie nastroju twórczego, jaki panował w Nidzie do 1945 r. dopóki funkcjonowała słynna kolonia artystów. W Nidzie gościło wielu artystów z zachodniej Europy, min. M.Pecksztein z grupy ekspresjonistycznej „Brücke”. Co ciekawe obrazy stworzone w Nidzie osiągają milionowe kwoty na aukcjach w Europie.

d2i9155

Ogromną rolę w wychowaniu kilku pokoleń miłośników jazzu odrywa „Wilno Jazz Festiwal” (9 – 12 października). Jest to najstarszy festiwal jazzowy który przyciąga co roku ponad siedmiotysięczną publiczność. Wśród światowych krytyków muzycznych festiwal ten uważany jest za pomost między wschodem i zachodem. strona festiwalu: *http://www.vilniusjazz.lt/ *

Ciekawie zapowiada się również odbywający się w dniach 28.11 – 06.12.09 w Wilnie „LUX – Festiwal światła”. O najciemniejszej porze roku Wilno rozświetli Festiwal Światła LUX. Jest to propozycja nieoddania miasta siłom ciemności, a wręcz przeciwnie – wpuszczenia do życia więcej światła! Podczas festiwalu nauka, przyroda i sztuka zjednoczą się, by odkryć tajemniczą istotę światła.
Ważnym aspektem festiwalu są wycieczki odizolowanych grup społecznych po rozświetlonym mieście. Ideą jest by światło zapaliło się nie tylko w mieście, ale też w każdym sercu.

Poniżej przedstawiamy ciekawe imprezy związane bezpośrednio z obchodami tysiąclecia istnienia Litwy.

"Europa Jagiellonów" - http://www.valdovurumai.lt/

"Sztuka Bałtów" - http://www.ldm.lt/

"Litwa w dawnych źródłach historycznych" - http://www.culturelive.lt/lt/2009/lietuvai1000/saltiniai/

"Święto pieśni" - http://www.dainusvente.lt/

"Europeade" festiwal - http://www.europeade.lt/

Wystawa "Litwa: kultura i sztuka" odbędzie się w Warszawie w czerwcu - informacja będzie na stronie ambasady www.lietuva.pl

d2i9155
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i9155