Trwa ładowanie...

Lotnisko Lublin (LUZ). Jak dojechać do centrum miasta?

Lotnisko Lublin (LUZ) otwarto pod koniec 2012 roku. To trzynasty pasażerski port lotniczy na terenie Polski. Inwestycja pochłonęła 400 milionów złotych, większość z dotacji unijnych. Maksymalna przepustowość obiektu określana jest na milion pasażerów rocznie. Jak dojechać do centrum miasta?

Share
Lotnisko Lublin (LUZ). Jak dojechać do centrum miasta?Źródło: Pixabay.com
d4e3qj9

Port lotniczy Lublin (LUZ) zapewnia dobre połączenia autobusowe z takimi niedalekimi miastami, jak np. Zamościem, Krasnymstawem, Tomaszowem Lubelskim, Janowem Lubelskim, a także Rzeszowem, Polańczykiem czy Sanokiem.

Port lotniczy Lublin (LUZ) – z lotniska do centrum taksówką

Na terenie portu lotniczego Lublin (LUZ) nie znajdziemy standardowego postoju taksówek, co jest dosyć unikalnym zjawiskiem. Aby skorzystać z usług taksówkarskich należy zgłosić się do stanowiska przywoławczego na terenie świdnickiego terminalu. Oczekiwanie na pasażerów jest tutaj zabronione, a pojazdy mogą podjechać jedynie na czas zabrania podróżnych i natychmiast odjeżdżają. Zamawiają je pracownicy portu lotniczego Lublin (LUZ) z rekomendowanych korporacji taksówkarskich. Gwarantuje to z góry ustalone stawki za kilometr przejazdu i bezpieczeństwo pasażerów. Za kurs w dzień z lotniska do Lublina zapłacimy przynajmniej 30 złotych.

Port lotniczy Lublin (LUZ) – z lotniska do centrum autobusem

Przystanki autobusowe w porcie lotniczym Lublin (LUZ) znajdują się przy terminalu, obok wejścia na halę przylotów i wyjścia z hali odlotów. Wiosną 2017 roku uruchomiono bezpośrednie połączenia autobusowe z centrum Lublina. Bilety na przejazdy kupuje się bezpośrednio u kierowców. Ekspresowy przejazd trwa nawet jedynie 20 minut. Rozkłady jazdy dostosowane są do połączeń lotniczych, zazwyczaj odbywają się co najmniej trzy kursy dziennie każdego przewoźnika do Lublina z lotniska.

d4e3qj9

Komunikację miejską na terenie portu lotniczego Lublin (LUZ) zapewnia autobus linii numer 5, zatrzymujący się tuż obok terminala budynku. Połączenia usprawnia niezła infrastruktura drogowa oraz zbudowana na potrzeby inwestycji ulica Jana III Sobieskiego, a także zmodernizowana w znacznym stopniu ulica Mełgiewska. Znajdziemy tutaj również liczne ronda, wiadukty, czteropasmówkę (ulicę Żwirki i Wigury), a niedaleko usytuowana jest droga ekspresowa S12/S17.

Port lotniczy Lublin (LUZ) – z lotniska do centrum pociągiem

Z informacją dla pasażerów połączeń kolejowych port lotniczy Lublin (LUZ) – centrum miasta można skontaktować się pod numerem telefonu 703 20 20 20. Za bilet kupiony u konduktora w pociągu kursującym na lubelski Dworzec Główny bądź w kasie zapłacimy 5,30 zł, w drugą stronę w pociągu obowiązuje opłata dodatkowa za wystawienie biletu w wysokości 8 zł. Zelektryfikowana linia kolejowa, przylegająca do terminala, ma numer 581.

Czas przejazdu z portu lotniczego Lublin (LUZ) przez Świdnik Miasto i Lublin Północny na Dworzec Główny wynosi maksymalnie 16 minut. W okresie letnim pociągi kursują z lotniska o 6.34, 12.46 i 18.05. Poranne oraz wieczorne połączenia kolejowe nie są niestety realizowane w weekendy i dni świąteczne.

d4e3qj9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e3qj9