Trwa ładowanie...
d3kog1f

Port lotniczy Lublin (LUZ)

Największe atrakcje
Port lotniczy Lublin (LUZ)
Kraj
Region
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Port lotniczy Lublin (LUZ), usytuowany w pobliskim Świdniku, obsługuje połączenia lotnicze na terenie aglomeracji lubelskiej. Niedaleko mieszczą się trawiaste lotnisko Aeroklubu Świdnik oraz lądowisko fabryki śmigłowców PZL Świdnik.

Tutejszy terminal zdobył tytuł Ulubieńca Polski w plebiscycie Życie w Architekturze w latach 2000-2012. Port lotniczy Lublin (LUZ) widoczny jest na Flightradarze od 13. grudnia 2012 roku. W Świdniku odbywają się jedyne światowe zimowe zawody samolotowe, o tradycji sięgającej czasów przedwojennych.

Port lotniczy Lublin (LUZ) – historia

W 1934 roku zadecydowano o konieczności stworzenia lokalnego portu lotniczego, którego budowa rozpoczęła się w kolejnym roku. Najcięższe prace wykonywano przy użyciu koni, a środki na inwestycję wyłożyła Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Powstały dwa hangary, podziemna baza paliwowa, cywilna szkoła pilotów, sfinansowana przez pracowników Komunalnych Kas Oszczędnościowych i poświęcona w 1939 roku przez marszałka Śmigłego-Rydza. Po zbombardowaniu obiektu przez Luftwaffe niedługo po wybuchu drugiej wojny światowej port lotniczy w Lublinie zajęli Niemcy. Wykorzystywano go do czasu wkroczenia na Lubelszczyznę Armii Czerwonej.

Rok 2007 zaowocował ostateczną decyzją o budowie portu lotniczego Lublin (LUZ) w znanej nam dziś formie. Inwestycję udało się ukończyć w 2012 roku dzięki wsparciu funduszy Komisji Europejskiej. Wcześniej obawiano się, że wzniesienie obiektu zagrozi populacji susła perełkowatego. Kolonia liczyła 11 tysięcy osobników, a żyła na trawiastej części podlubelskiego lotniska. Po przesunięciu lokalizacji pasa startowego ekolodzy objęli zwierzęta dodatkową ochroną, tworząc specjalną Fundację Ochrony Susła Perełkowatego i wyznaczając im odgrodzony teren.

Port lotniczy Lublin (LUZ) – przyloty i odloty

Szacunkowo nawet 3/4 wszystkich pasażerów podróżujących na bądź z portu lotniczego Lublin (LUZ) wybiera przewoźnika Ryanair. Poza tym na płycie obiektu zobaczymy również samoloty takich linii lotniczych, jak Lufthansa, BMI Regional, easyJet, LOT, Wizz Air czy Small Planet Airlines. Obecnie z portu lotniczego w Lublinie realizowane są loty do 13 krajów, łącznie daje to 16 miast.

Najpopularniejsze połączenia lotnicze z portu lotniczego Lublin (LUZ) to następujące kierunki: Monachium, Londyn, Sztokholm, Dublin. Sporym powodzeniem cieszą się także sezonowe przeloty do Werony, Heraklionu oraz Burgas. W najbliższych planach są loty do Mediolanu, Barcelony i Kijowa.

Port lotniczy Lublin (LUZ) – tanie loty

Z portu lotniczego Lublin (LUZ) dostaniemy się najtaniej do:

Aktualnie brak bezpośrednich połączeń z portu lotniczego Lublin (LUZ) innymi polskimi obiektami tego rodzaju.

Port lotniczy Lublin (LUZ)
Czas lotu / jazdy samochodem

50 min lotu/ 2 h 26 min jazdy samochodem, 3 h 37 min jazdy pociągiem

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

Całodobowo

Ceny biletów

- Kawa espresso: 16 zł;
- kawa americano: 13 zł;
- kawałek ciasta: 16 zł.

Orientacyjna odległość

153 km w linii prostej, 171 km trasy samochodowej, 233 km trasy kolejowej

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kog1f
d3kog1f
d3kog1f