Trwa ładowanie...
d2p8dwy

Niechorze

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

województwo zachodniopomorskie, powiat gryficki, gmina Rewal, nad Morzem Bałtyckim (na północy) i jeziorem Liwia Łuża (na południu)

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

PLN

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Niechorze to popularna miejscowość nadmorska, w której można nie tylko kąpać się w Morzu Bałtyckim, ale również pozwiedzać ciekawe miejsca.

Niechorze – podstawowe informacje

Niechorze jest wsią położoną w województwie zachodniopomorskim. W miejscowości mieszka ok. 1000 mieszkańców. Liczba osób przebywających stale w Niechorzu wzrosła z 52 w 1821 roku do 979 w 2013 roku. Niechorze zajmuje obszar 4, 09 km2. Niehorze jest typową miejscowością turystyczna, która głównie utrzymuje się dzięki turystom. Z tego względu mieszkańcy starają się zapewnić wczasowiczom jak najwięcej atrakcji. Dużą popularnością cieszą się spa w Niechorzu. Poza tym turystyką, mieszkańcy zajmują się rybołóstwem.

Niechorze znajduje się na Trzebiatowsko – Kołobrzeskim Pasie Nadmorskim oraz w Zatoce Pomorskiej, a także na Wybrzeżu Trzebiatowskim wchodzących w skład programów ratujących zagrożone gatunki ptaków w programie Natura 2000.

Na południe od Niechorza przebiega droga wojewódzka nr 102.

Niechorze – położenie, klimat, pogoda

Niechorze leży w powiecie gryfickim pomiędzy Morzem Bałtyckim a jeziorem Liwia Łuża. Należy do gminy Rewal. Jest położone na Pobrzeżu Szczecińskim oraz Wybrzeżu Trzebiatowskim.

Położenie Niechorza blisko morza wpływa na klimat, który przynosi lekkie zimy oraz deszczowe lata. W regionie Niechorza niebo często jest zachmurzone, tak jak na całym Pomorzu, dlatego wybierając się na wakacje nad Morze Bałtyckie, warto zawsze mieć przy sobie przeciwdeszczowe kurtki.

Niechorze – historia

Kąpielisko w Niechorzu jest znane od XIX wieku. W 1889 roku do Niechorza przyjechało 700 letników, zaś rok później – 1873 turystów. Dla wczasowiczów został wybudowany drewniany pawilon na palach ze zjeżdżalnią, który przetrwał do 1947 roku. Poza wypoczynkiem, w Niechorzu można było zaznać leczniczych kąpieli w gorącej lub zimnej wodzie morskiej.

Niechorze powstały z połączenia wioski rybackiej Klein Horst oraz wioski rolniczej Gross Horst w kwietniu 1936 roku. W czasie II wojny światowej Niechorze było pod ostrzałem 1. Frontu Białoruskiego. Ostatecznie wieś została odbita przez Armię Radziecką oraz 2. Warszawską Dywizję Piechoty Morskiej i 13. Pułk Artylerii Pancernej Ludowego Wojska Polskiego. Po wojnie Niechorze zostało przyłączone do Polski, a Niemcy zamieszkujący tereny wsi wysiedleni.

1 lipca 1986 została otwarta pierwsza zachodnia linia, która łączyła Gryfice z Niechorzem, przez którą od czerwca do września przejeżdża kolejka wąskotorowa tzw. "Ciuchcia Retro".

Niechorze – plaża

Plaża w Niechorzu jest piaszczysta. Linia brzegowa w Niechorzu, na której znajdują się bezpieczne kąpieliska wynosi 100 m. Do kąpielisk prowadzi kilka zejść zlokalizowanych co ok. 200 m. Najlepszym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych będzie zejście obok ulicy Pocztowej, natomiast dla wczasowiczów ze zwierzętami – zejście nr 18.

Niechorze – zabytki

W Niechorzu warto zobaczyć:

  • Latarnię morską w Niechorzu – wybudowaną w latach 1863 – 1866. W czasie II wojny światowej została zniszczona laterna. Do kompleksu latarni morskiej zaliczany jest dom latarników oraz pomieszczenia gospodarcze. Bilet normalny wstępu na latarnię kosztuje 7 pln, a ulgowy – 5 pln;
  • Dworzec Gryfickiej Kolei Wąskotorowej w Niechorzu – wybudowany na przełomie XIX i XX wieku. Gryficka Kolej prowadziła z Gryfic do Trzebiatowa;
  • Wiatrak w Lędzinie – położony 2 km od Niechorza. Wybudowany w stylu holenderskim w 1723 roku wiatrak pełni obecnie funkcje hotelu.

Niechorze – atrakcje turystyczne

Wśród najciekawszych atrakcji w Niechorzu można wymienić:

  • Jezioro Liwia Łuża w Niechorzu – znajduje się na południu Niechorza. Zbiornik ma średnią głębokość 0.9 m. Jezioro jest naturalnym lęgowiskiem dla łabędzia dzikiego. Nad jeziorem Liwia Łuża jest również położona inna miejscowość nadmorska Pogorzelica;
  • Pomnik foki Depki w Niechorzu – foka Depka została wypuszczona do Helu z innymi fokami, jednak została na brzegu gminy Rewal, wylegując się na plaży wśród turystów;
  • Przystań rybacka w Niechorzu – zlokalizowana obok ulicy Pocztowej. W skład przystani wchodzi dalba wyciągowa oraz dwa pomosty.

Niechorze – lokalne potrawy

Lokale gastronomiczne w Niechorzu zaopatrują się w lokalnych rybaków w morskie ryby (dorsza, tuńczyka czy solę). Rybę można kupić bezpośrednio z kutra. Można również dostać ryby morskie wędzone lub iść do baru na serwowaną z frytkami i surówką z kiszonej kapusty.

Niechorze – miejscowości turystyczne w pobliżu

  • Rewal (4,5 km) – atrakcje: Aleja Róż i Zakochanych, Park Wieloryba, Bajkowa Chata, Rewalskie Wieloryby;
  • Dziwnów (23,5 km) – atrakcje: Park Miniatur i Kolejek;
  • Pustkowo (7,9 km) – atrakcje: Bałtycki Krzyż Nadziei;
  • Pogorzelica (3,4 km) – do głównych atrakcji należą: Sosnowy Bór Bażynowy, Jezioro Konarzewo;
  • Trzęsacz (6,3 km) – atrakcje: Ruiny Gotyckiego Kościoła na Skarpie, Neogotycki Kościół pw. Miłosierdzia Bożego, Multimedialne Muzeum na Klifie, Platforma Widokowa;
  • Pobierowo (12,4 km) – atrakcje: Magiczny Domek, Dom Ewy Braun.

Niechorze – noclegi

  • pokoje w Niechorzu – od 30 pln za noc;
  • domy wczasowe w Niechorzu – od 85 pln za noc;
  • pensjonaty w Niechorzu – od 80 pln za noc;
  • apartamenty w Niechorzu – od 65 pln za noc;
  • kwatery w Niechorzu – od 35 pln za noc;
  • pole namiotowe w Niechorzu – od 20 pln za noc.
Niechorze
Przykładowe ceny

- zestaw z panierowaną rybą morską 15 pln;
- piwo - ok. 8 pln w lokalu

Komunikacja

- dworzec sezonowy PKS
- Nadmorska Kolej Wąskotorowa Gminy Rewal

Wiza/paszport

nie

Orientacyjna odległość

660 km od Warszawy

Lotniska
Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p8dwy
d2p8dwy
d2p8dwy
d2p8dwy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj