Trwa ładowanie...
dwybvuf

Panteon

Największe atrakcje
Panteon
Region
Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Panteon to jedna z największych budowli na planie koła, łącząca funkcje świeckie i sakralne. To także jedna z niewielu świątyń rzymskich zachowanych od czasów starożytnych.

Panteon - historia

Swoje przetrwanie zawdzięcza cesarzowi wschodniorzymskiemu Fokasowi, który podarował budowlę papieżowi Bonifacemu IV. Papież przekształcił pogańską świątynię wielu bogów w kościół chrześcijański pod wezwaniem Świętej Marii Panny od Męczenników.

Panteon powstał w miejscu dawnej świątyni na planie prostokąta, wzniesionej przez Marka Agrypę, zięcia i powiernika cesarza Oktawiana Augusta. Budynek spłonął podczas pożaru miasta w 80 roku n.e., ale zachował się portyk, który zdobi front Panteonu po dziś dzień.

Panteon, jaki znamy dziś to dzieło architekta Apollodorosa, działającego na zlecenie cesarza Hadriana. Budowla powstała w 125 roku n.e. Przez lata ulegała zniszczeniom, nie tylko tym wojennym, ale też związanym z demontowaniem elementów wystroju. Jako przykład można podać polecenie papieża Urbana VIII Berberiniego, według którego zdjęto kasetony z brązu z portyku Panteonu i wykonano z nich kolumny przy grobie św. Piotra w Bazylice św. Piotra.

Panteon – zwiedzanie

Panteon to okazała budowla o podstawie koła. Główna część świątyni ma średnicę 42,2 m i taką samą wysokość. Na środku kopuły okrywającej Panteon znajduje się okrągły otwór o średnicy około 8 m – jedyne źródło naturalnego światła. Front budowli stanowi portyk o 16 kolumnach i zdobionym tympanonem. Całość ma 25 m wysokości.

W środku Panteonu zobaczyć można niewielkie kaplice grobowe, gdzie złożono szczątki króla Wiktora Emmanuela II, jego ojca króla Humberta I, matki królowej Małgorzaty, a także sławnego Rafaela Santi, jego ucznia Perina del Vagi czy Baltazara Peruzziego, wybitnego architekta epoki renesansu.

Panteon – godziny otwarcia i cennik

Panteon otwarty jest dla zwiedzających w następujących godzinach:

  • od poniedziałku do soboty – 8.30 – 19.30,
  • niedziela – 9.00 – 18.00,
  • święta – 9.00 – 13.00.

Wstęp do Panteonu jest bezpłatny.

Panteon – lokalizacja i dojazd

Panteon znajduje się w centrum Rzymu, przy Piazza della Rotonda. Dojechać można tam metrem linii A, wysiadając na przystanku „Barberini”, który znajduje się niespełna 450 metrów od zabytku. Poza tym pod Panteon podjeżdżają autobusy komunikacji miejskiej numer 30, 40, 62, 64, 81, 87 i 492. Przystanek, na którym należy wysiąść, nazywa się „Largo di Torre Argentina” i zlokalizowany jest około 400 m od świątyni.

Chcąc dojechać do Panteonu z lotniska Rzym-Fiumicino, należy wybrać pociąg regionalny linii FL1 lub pociąg Leonardo Express i wysiąść na końcowym przystanku – dworcu Roma Termini. Tam należy przesiąść się w autobus miejski numer 40 (kierunek „Traspontina”), a następnie wysiąść na przystanku „Argentina”.

Podobna trasa dojazdu jest w przypadku podróży z lotniska Rzym-Ciampino. Tu należy wybrać pociąg regionalny FL4, który jedzie w kierunku Roma Termini. Dalsza część trasy jest taka sama.

Osoby chcące odwiedzić Rzym, mogą wybrać się tam samolotem bezpośrednio z niektórych polskich lotnisk (w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy, Wrocławiu i Katowicach), a z pozostałych z przesiadką.

Bezpośrednie loty odbywają się między innymi samolotami tanich linii lotniczych Ryanair i Wizz Air, a bilety w jedną stronę kosztują od 190 do 500 zł.

Panteon
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h samolotem / 19 h samochodem

Strefa czasowa

UTC+1.00

Waluta

euro (EUR)

Godziny otwarcia

- pon - sob 9.00 - 19.30
- nied - 9.00 - 18.00

Ceny biletów

wstęp bezpłatny

Orientacyjna odległość

1800 km

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dwybvuf
dwybvuf
dwybvuf