Trwa ładowanie...

Ważna zmiana w Rzymie. Turyści nie będą zadowoleni

To już pewne. Koniec darmowego wstępu do rzymskiego Panteonu. Teraz turyści będą musieli zapłacić za wstęp do jednej z kultowych atrakcji Wiecznego Miasta. Nie wszystkim się to podoba.

Wstęp do Panteonu już niedługo tylko z biletemWstęp do Panteonu już niedługo tylko z biletemŹródło: Adobe Stock, fot: Charles Bayless; Charles E Bayless
d4kvi3a
d4kvi3a

Historia Panteonu ma ponad dwa tysiące lat. Pierwszą świątynię na Polu Marsowym ku czci boskich patronów Rzymu zbudował w 27 roku przed naszą erą Marek Agrypa, polityk i dowódca wojskowy, najbliższy współpracownik cesarza Oktawiana Augusta. Po pożarze nową świątynię, w zmienionej formie ufundował tam cesarz Hadrian. Wzniesiono ją w ok. 125 roku naszej ery.

Na początku VII wieku cesarz Fokas podarował Panteon papieżowi Bonifacemu IV. Od tego czasu stał się miejscem kultu chrześcijańskiego. Dzięki temu ocalał w przeciwieństwie do wielu świątyń starożytnego Rzymu, które zostały rozebrane.

Bilety wstępu do Panteonu

Dziś to bezcenny zabytek, w którym znajduje się między innymi grób Rafaela. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Rzymie. Obiekt jednak wymaga nadzwyczajnej troski, konserwacji i środków na jego utrzymanie. Dlatego postanowiono wprowadzić bilety wstępu dla turystów z Włoch i zagranicy. Dla wielu to szok, bo wstęp był tam zawsze bezpłatny. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele komentarzy, że nagłe wprowadzenie biletu to przesada.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Prawdziwe zagłębie seksturystyki. "Moi znajomi się przejechali"

Bilet ma kosztować 5 euro (ok. 23,50 zł). Z opłaty zwolnieni będą rzymianie oraz dzieci i młodzież do 18 roku życia. Osoby do 25 roku życia zapłacą 2 euro.

d4kvi3a

Warto dodać, że wstęp dla zwiedzających będzie dozwolony tylko poza godzinami przeznaczonymi na uroczystości liturgiczne i aktywność duszpasterską. Wstęp będzie wtedy wolny.

- W Rzymie praktyką jest to, że nie płaci się biletu wstępu do żadnego kościoła, z czym się zgadzam, ale zdaję sobie sprawę z tego, że przypadek Panteonu jest szczególny- powiedział arcykapłan tej bazyliki ksiądz Daniele Micheletti.

Na co przeznaczą wpływy?

70 proc. wpływów z biletów trafi do włoskiego Ministerstwa Kultury, a 30 proc. do diecezji rzymskiej. Porozumienie w sprawie wprowadzenia opłaty zostało podpisane przez resort kultury i kapitułę bazyliki Santa Maria ad Martyres (Najświętszej Maryi Panny od Męczenników), znanej właśnie jako Panteon.

d4kvi3a

Włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano ogłosił, że część wpływów zostanie przeznaczona na działalność dobroczynną na rzecz ubogich.

Bilety zaczną obowiązywać, gdy tylko opracowana zostanie logistyka ich sprzedaży i kontroli.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4kvi3a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kvi3a