Trwa ładowanie...

Płatny wstęp do Wenecji. Są nowe informacje

Pobieranie opłaty od turystów jednodniowych w Wenecji władze jednego z najpiękniejszych miast na świecie chciały rozpocząć już parę lat temu. Pandemia sprawiła, że wprowadzenie w życie pomysłu, który ma na celu ograniczenie liczby turystów w mieście, zostało przesunięte w czasie. Opłaty miały być pobierane od stycznia 2023 roku, ale pojawiły się nowe informacje w tej sprawie.

Most Rialto w WenecjiMost Rialto w WenecjiŹródło: Adobe Stock, fot: Sergey Borisov
drtkvt4
drtkvt4

Opłaty za wstęp do Wenecji zostały zatwierdzone przez włoski rząd pod koniec 2018 roku. Z powodu pandemii sprawa ucichła. Koronawirus sprawił, że turystów w słynnym mieście było dużo mniej. Prace jednak znów podjęto w 2022 roku, jak w weekend wielkanocny liczba odwiedzających osiągnęła poziom sprzed pandemii.

Opłata za wstęp do Wenecji

W kwietniu 2022 roku weneckie władze zapowiedziały, że opłata za wstęp do miasta będzie obowiązywać od 1 czerwca. Potem rada miejska przegłosowała jednak kolejne opóźnienie w związku z wprowadzeniem zapowiadanego podatku. Zgodnie z nowymi ustaleniami turyści mieli płacić za wstęp od 16 stycznia 2023 r.

Jak informuje Reuters, Wenecja kolejny raz opóźnia plany wprowadzenia opłaty, ponieważ rada miejska nie zatwierdziła jeszcze w pełni nowego procesu, co przekazał rzecznik burmistrza Luigiego Brugnaro. Dodał, że proces potrwa co najmniej sześć miesięcy.

Kto i ile zapłaci za wstęp do Wenecji?

Do uiszczenia opłaty za wstęp do Wenecji zobligowani będą wyłącznie turyści, którzy nie zamierzają korzystać z bazy noclegowej miasta. Jednodniowi przyjezdni zapłacą od 3 (ok. 14 zł) do 10 euro (ok. 47 zł), w zależności od obłożenia, pory dnia oraz miesiąca. Im więcej ludzi, tym drożej.

drtkvt4

Burmistrz Wenecji Luigi Burgarno podkreśla, że wprowadzenie opłaty jest właściwym posunięciem dla bardziej zrównoważonego zarządzania lokalną turystyką. Władze chcą przeciwdziałać nadmiernej liczbie turystów w mieście. Przyjezdni będą zobowiązani do rezerwacji wejścia za pośrednictwem aplikacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wenecja na własną rękę. Tak sporo zaoszczędzisz

Zakaz wpływania statków wycieczkowych do Wenecji

Wenecja już w 2021 r. zakazała wpływania do miasta statkom wycieczkowym przekraczającym 25 ton. Choć nadal jest to kierunek rejsowy, to duże statki zawijają do Marghera, portu oddalonego o siedem mil od Wenecji.

drtkvt4

Źródło: Reuters

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
drtkvt4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drtkvt4