Trwa ładowanie...

Program "Małego Fotoplastykonu"

Prezentacje w ramach Małego Fotoplastykonu (wstęp wolny) odbędą się w sali seminaryjnej na parterze Hali Sportowo-Widowiskowej „Gdynia” w holu głównym.

Share
Program "Małego Fotoplastykonu"Źródło: Szymon Kowalczyk
d46tqfd

Prezentacje w ramach Małego Fotoplastykonu (wstęp wolny) odbędą się w sali seminaryjnej na parterze Hali Sportowo-Widowiskowej „Gdynia” w holu głównym.

Piątek, 11 marca 2011 r.

13.25-13.55
Morskie i błotne kąpiele na stepie
Małgorzata Molisz
Ponad miesiąc niecodziennych doznań, spotkań i krajobrazów. Górska wędrówka po syberyjskich szlakach, kąpiele w wodach „syberyjskiego morza” i w błocie naturalnych torfowisk. A na dokładkę buriackie stepy i słone jeziora w pustynnej scenerii.
14.00-15.10
Podróż w kulturze Wschodu i Zachodu
Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego w ramach konferencji Kobieta w kulturze
Wędrówka towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, jest wpisana w życie i historię ludzkości. Buddyjska kora wokół Szambali (święta góra Kailash w Tybecie), pielgrzymka na szlaku Santiago de Compostela i podróże szmańskie. Co je łączy? Czemu to właśnie przez podróż wierni wszystkich religii świata i przedstawiciele najrozmaitszych kultur od wieków poszukiwali głębokiej prawdy o sobie samych?
Prezentacjom (poprowadzą je m.in. poetka Alicja Mojko, znany bębniarz Sławomir Rodrigez Porębski i Marta Tymińska z koła naukowego Mozaika) będzie towarzyszył panel dyskusyjny z udziałem publiczności i zaproszonych gości ze świata nauki i sztuki.
15.15-15.45
Mont Blanc 2010: wiara i nadzieja
Katarzyna Gulczyńska
Dwóch młodych ludzi z Trójmiasta, którym udało się wygrać walkę z rakiem, 10 lipca 2010 r. stanęło na szczycie Mont Blanc. Docierając na wysokość 4810 m, chcieli pokazać innym, że po chorobie można wrócić do normalnego życia, swoich pasji i marzeń.
15.50-16.20
Indianie Blackfoot naprawdę
Katarzyna Masin
Film o mieszkańcach kanadyjskiego rezerwatu „Indian Blackfoot”, pokazujący autentycznych ludzi, ubranych, jak większość z nas, w dżinsy i podkoszulki, opowiadających o tym, jak usiłują żyć zawieszeni między komercją a własną tradycją, o której nie chcą zapomnieć. Zamiast folkloru i turystycznych atrakcji, trudna prawda o współczesności.
16.25-16.55
Profecia Maya
Mateusz Krakowiak
Rozwiązywanie zagadek z pradawnego świata Azteków, Majów i Olmeków w fascynującym krajobrazie przyrodniczym i kulturowym dzisiejszego Meksyku. Odrywanie tajemnic cywilizacji prekolumbijskich może prowadzić do naprawdę niezwykłych przewartościowań.
17.05-17.35
Magiczne Zakaukazie
Emilia Płochocka
Relacja z trampingowej wędrówki przez terytoria Azerbejdżanu, Armenii i Gruzji, tworzące wspaniałą mozaikę krajobrazów i kultur. W regionie przez wieki ciężko doświadczanym przez historię żyją obok siebie społeczności trzech różnych wyznań, a górskie doliny sąsiadują ze słonecznymi plażami.
17.40-18.10
Bałkany 2010
Krzysztof Skok
Niskobudżetowa, rowerowo-autostopowa podróż z Polski do Aten i z powrotem przez najbardziej zróżnicowaną kulturowo część Europy. Okazja do spotkania z historią i teraźniejszością oraz z życzliwymi ludźmi zawsze gotowymi udzielić gościny.
18.15-18.45
W krainie ośmiu pór roku
Andrzej Garski i synowie (Paweł i Marcin)
Szwedzka Laponia od podszewki: najpierw pobyt w osadzie Saamów, nocleg w tradycyjnym szałasie i kawa z suszonym mięsem renifera, a następnie dwutygodniowa eksploracja najdzikszych obszarów Europy: parków narodowych Sarek i Padjelanta zwieńczona dotarciem do XVII-wiecznej kaplicy Alkavare. Ekscytujące i niezapominane doświadczenie nie tylko dla młodszych uczestników wyprawy.
18.50-19.20
BAM, czyli o autach, które jeździły koleją
Michał Rej
Filmowa relacja z pierwszego udokumentowanego przejazdu samochodami terenowymi wzdłuż słynnej Bajkalsko Amurskiej Magistrali (BAM) kolejowej od Siewierobajkalska do Tyndy. Uczestnicy Campus Syberia Mongolia Expedition, którzy dokonali tej sztuki, zmierzyli się również z bezdrożami północnej Mongolii, pokonując łącznie 22,5 tys. km w 35 dni.
19.25-19.55
Madagaskar siermiężnie
Grzegorz Kuśpiel
Off-road'owo-jaskiniowa przeprawa przez „ósmy kontynent” z dużą dawką emocji i siermiężnej techniki. Innymi słowy: dwa miesiące eksploracyjno-przygodowej wyrypy bez wsparcia.
20.05-20.35
Zemsta Czyngis-chana
Marcin Zdziuch
Niby zwykła podróż do Mongolii jakich wiele. Do czasu. Gdy jej uczestnicy, nieświadomi tego, co robią, użyli do rozpalenia ogniska drewna ze świętego stosu Czyngis-chana, ściągnęli na siebie potężną klątwę. Film opowiada o tym, co zdarzyło się dalej.
20.40-21.10
Przekraczanie granic systemu
Aleksandra Peszkowska
Katarzyna Opalińska i Aleksandra Peszkowska poleciały na Kubę sprawdzić, czy po Hawanie naprawdę jeżdżą maluchy, zobaczyć miejsca, które wyglądają jak tropikalna wersja Polski sprzed ok. trzydziestu lat oraz rozmawiać z ludźmi, którzy buntują się przeciwko systemowi. Zrobiły wywiady m.in. z Yoani Sánchez, blogerką uznaną przez tygodnik „Time” za jedną ze stu najbardziej wpływowych osób na świecie, oraz z Ciro Javierem Díazem Penedo, muzykiem, który nagrał płytę z piosenkami Jacka Kaczmarskiego.
21.15-21.45
W dobrym stanie
Adam Blokus
Studencka podróż przez „Stany”, czyli Uzbekistan, Tadżykistan i Kazachstan (a w drodze powrotnej na dokładkę Azerbejdżan i Gruzja). Podczas niej cztery uzbeckie wesela, przeprawa barką przez Amu-Darię oraz zdobywanie Fańskich Gór i wzgórz Tuszetii. Środki transportu od osiołków przez pociągi-łaźnie aż po zwyczajne, tylko trochę dymiące autobusy.

Sobota, 12 marca 2011 r.

10.00-10.30
Rosyjska Północ
Andrzej Molisz
Można jechać nad Bajkał, można wyruszyć w Ałtaj, ale Rosja potrafi być fascynująca też znacznie bliżej. Prastare góry Chibiny na Półwyspie Kolskim, kajaki w Karelii, ginąca kultura ugrofińskich Karelów? Brzmi ciekawie. Tym bardziej, gdy doświadcza się tego w 24-godzinnym słońcu.
10.35-11.05
Af-ga-nistan! Wakacje bez cepelii
Jakub Rybicki
Pola minowe, żołnierze, choroby tropikalne, złodzieje i pościgi, czyli wszystko, co kojarzy się z dobrą przygodą. Właśnie tak wyglądał dwumiesięczny pobyt w Afganistanie dwóch śmiałków. Jako pierwsza od 30 lat ekipa z Polski wchodzili na najwyższy szczyt kraju, Noszak (7492 m), i przemierzyli - pieszo, konno i „kamazostopem” - dziewicze zakątki Hindukuszu oraz dolinę Wachanu.
11.10-11.40
Dach Europy: dobrze mieć marzenia
Maciej Łęgowski, Marek Kaczanowski, Piotr Paczyński, Mariusz Albecki
Kolejna wyprawa 7. Gdańskiej Integracyjnej Drużyny Harcerskiej i Gdyńskiego Stowarzyszenia Integracyjnego
„Promyk” z udziałem osób z niepełnosprawnością intelektualną. Tym razem celem był trekking wokół Mont Blanc oraz zdobycie szczytu.
11.45-12.15
Pojechali w Bieszczady, po drodze im było do Czech
Krzysztof Langer
4 tys. km w siodle skutera w trakcie spontanicznej, planowanej z dnia na dzień przeprawy przez Bieszczady, Słowację, Węgry i Czechy. Poszukiwania zamków i jaskiń zakończone dość niespodziewanie, bo odnalezieniem „węgierskich Pompei” i podróżą w czasie o kilka milionów lat wstecz, która pozwoliła poznać niezwykłą historię fauny i flory tych obszarów.
12.20-12.50
Kulinarny koniec ramadanu
Artur Filipczak, Katarzyna Betley, Eliza Jakubiak
Ociekający ropą i złotem Sułtanat Brunei, największe krewetki królewskie na Borneo, tradycyjny chrzest muzułmański, bagienne bieda-domy w Sandakanie oraz widok na Petronas Towers z najwyżej usytuowanego kondominium w Kuala Lumpur. Innymi słowy wszystko, co można zobaczyć i posmakować, biorąc udział w obchodach Hari Raya, czyli szukając klucza do zrozumienia islamu w malajskiej kuchni.
12.55-13.15 Przerwa
13.15-13.45
Na miotle przez świat
Joanna Bąk, Dorota Szelezińska
Docierając w miejsca, których nie ma na mapach, Joanna Bąk i Dorota Szelezińska spotkały w Peru oraz w Boliwii ludzi, którzy wprowadzili je w niesamowity świat szamańskich obrzędów, rytuałów i opowieści. W oparciu o bogatą dokumentację audiowizualną, jaką zebrały, przygotowały opowieść o mistycyzmie i sile magii oraz o kulcie prekolumbijskich bogów, który wciąż określa świadomość wielu mieszkańców Ameryki Południowej. Wyprawa była współorganizowana przez Fundację Bielecki Art.
13.50-14.20
Nieodgadniona Nowa Gwinea
Karolina Sypniewska
Takie doświadczenia trudno porównać z czymkolwiek innym, na szczęście nieco łatwiej jest o nich opowiedzieć. Karolina Sypniewska wie m.in., jak smakuje krokodyl oraz gdzie odprawiane są rytuały inicjacji, a wszystko dlatego, że przez pewien czas mieszkała na niewielkiej papuaskiej wyspie.
14.25-14.55
Przygody na Morawie: Serbia 2010
Anna i Wiesław Michalak
Świetnie zgrany kajakowy kwartet (Anna i Wiesław Michalak, Jarosław Frąckiewicz, Celina Mróz) nie bez komplikacji zmagał się z nizinną Morawą. Miał być łatwy, rekreacyjny spływ serbską rzeką, a zrobiła się wcale niezła wyprawa. Ukoronowaniem 350 km na rzece było wpłynięcie do Dunaju i zakończenie podróży w miejscowości Ram, u stóp zamku, przed panoramą przełomu największej środkowoeuropejskiej rzeki.
15.00-15.30
Na południe Afryki: RPA, Suazi, Lesotho
Ewelina Grymuła, Łukasz Szubiński
Z nad Oceanu Indyjskiego w subtropikalny las i dalej ku półpustyni. Po drodze miasta pełne biedy, ale i uśmiechu, z mieszkańcami naznaczonymi wstrząsającą historią apartheidu. Ponad 4 tys. km wynajętym autem (toyotą tazz), a gdy już brakło pieniędzy – autostopem. Zachwycająca różnorodność południowej Afryki i smak chleba wypiekanego przez lesothańskich rolników.
15.35-16.05
Na wschód: ruszając w nieznane
Paweł Szuszkiewicz
Poszukiwanie znaczenia, które zawiera się w słowie „podróż”, podczas wyprawy do środkowowschodniej Azji. Czy Mongolia i granicząca z nią od północy Buriacja to miejsca, gdzie można odnaleźć coś, o czym się jeszcze nie wie?
16.05-16.25 Przerwa
16.25-16.55
Antisuyo 2010: Ameryka prekolumbijska
Łukasz Czeszumski
Pięciu podróżników z Polski zainspirowanych relacjami dawnych odkrywców przez miesiąc przeczesywało dżunglę porastającą górskie zbocza prowincji Amazonas w północnym Peru. Szukali śladów zaginionej cywilizacji Chachapoyas, której przedstawiciele zamieszkiwali kiedyś obszar między rzekami Maranon a Huallaga. W prawdziwym archeologicznym raju, trudnodostępnym i mało zbadanym rejonie, dotarli do krypt, resztek murów i domów pamiętających czasy sprzed przybycia na kontynent Europejczyków.
17.00-17.30
Anioły i demony spotykają się w Ladakhu
Dominika Lis
Będą nie tylko buddyjskie klasztory i trekking w Himalajach połączony z próbą zdobycia Stok Kangri, ale także, a raczej przede wszystkim, spotkania z ludźmi – z mieszkańcami Ladakhu oraz z dziennikarzami dokumentującymi skutki powodzi, jaka w ostatnim czasie nawiedziła ten rejon.
17.35-18.05
Nad Bajkał w trzy i pól osoby
Jola, Jarek i Róża Kania
Wyjazd będący kontynuacją ubiegłorocznego projektu BabyCamino. Rodzina Kaniów nie tylko systematycznie realizuje podróżnicze marzenia, lecz także wciąż się powiększa. W podróż nad Bajkał, oprócz półtorarocznej Róży, rodzice zabrali tym razem też pasażera na gapę: Jola była w piątym miesiącu ciąży.
18.10-18.40
Colo-r-owe-r-ado
Paweł Kudela
Zaledwie siedem dni i trzynaście godzin zabrało Pawłowi Kudeli przejechanie rowerem bez wsparcia z zewnątrz bardzo trudnej, terenowej trasy z Denver do Durango w ramach wyścigu Colorado Trail Race. Wytyczony górskimi ścieżkami, usłany kamieniami i korzeniami szlak liczy 784 km i wije się pośród olśniewających krajobrazów Gór Skalistych.
18.45-19.15
Zdarzenia i zderzenia: od Kairu do Kapsztadu
Piotr Marek, Adrian Krajewski
15 tys. km z północy na południe wschodnim korytarzem Afryki. Dziewięć krajów, dziesiątki wiosek, świątynie Lalibeli, dzikie zwierzęta i Kilimandżaro, czyli codziennie nowe zdarzenia, a czasem też zderzenia i wypadki.
19.20-19.50
„Śladami Stasia i Nel", epizod III: samotnie rowerem z Egiptu do Sudanu
Marcin S. Sadurski
Dwumiesięczna podróż rowerem przez pustynną scenerię południowowschodniego Egiptu i Sudanu. Z Marsa Alam przez Berenice do Asuanu i dalej, po przeprawie przez Jezioro Nasera, na południe aż do Chartumu. Ponad 2400 km zwieńczone spotkaniem z wnukiem Mahdiego, słynnego przywódcy XIX-wiecznego powstania przeciwko Brytyjczykom.
20.00-20.20
Łosie, Abba i borówka, czyli Szwecja w pigułce
Maciej Zborowski
Prelekcja doświadczonego przewodnika Stena Line pokazująca różnorodne oblicze Szwecji. Turyści wybierający cel podróży kierują się nie tylko specyfiką konkretnego miejsca, ale również skojarzeniami z szeroko rozumianą kulturą danego kraju. Innymi słowy: atrakcje turystyczne to nie wszystko – liczy się także muzyka popularna, kto króluje w szwedzkich lasach (oczywiście łoś) oraz skandynawska kuchnia.
20.25-20.55
Kaktusy w Meksyku
Antoni Hinz
Film z wyprawy, której cel był, trzeba to przyznać, oryginalny: poszukiwanie rzadkich gatunków kaktusów. Trzy tygodnie intensywnych wysiłków uwieńczone zostało odkryciem miejsc, skrywających unikatowe gatunki roślin.
21.00-21.30
Stan bycia w podróży
Grzegorz Urban, Daniel Śliwowski
Motocyklowa podróż przez Kaukaz, Azję Centralną, Syberię i Mongolię. Dwóch przyjaciół, dwa motocykle, trzy miesiące i 20 tys. km dróg i bezdroży.
21.35-22.05
Jeden uśmiech, 74 autostopy
Bartłomiej Koczenasz
Przelicznik, który naprawdę robi wrażenie: jeden uśmiech i aż 74 autostopy. W sam raz na podróż z Krakowa do portugalskiego Algarve. Wyprawa była kolejną odsłoną podróżniczego projektu Smiley Planet.
22.10-22.40
Kresy i bezkresy Rosji
Leszek Grabowski
Pięciotygodniowa podróż w głąb Rosji koleją transsyberyjską, marszrutą, pieszo i autostopem. 3 tys. km włóczęgi spędzone na próbach poszukiwania prawdy o Rosji i o Rosjanach.

d46tqfd

Niedziela, 13 marca 2011 r.

10.00-12.30
Seminarium „PODRÓŻE TRZECIEGO WIEKU”
12.30-13.00 Przerwa
MAŁY FOTOPLASTYKON CD.
13.00-13.30
Etiopia: leniwy tydzień w Lalibeli *
Natalia Popielak, Michał Ziółkowski
Siedem niezapomnianych dni spędzonych na pograniczu Wyżyny Abisyńskiej i Kotliny Danakilskiej. Lalibela, święte miejsce etiopskich chrześcijan, zafascynowało ich do tego stopnia, że po obejrzeniu wykutych w skałach kościołów zostali w niej o wiele dłużej niż planowali.
13.35-14.05
*
Światła i cienie Afryki

Muzungu-art: Magda Hueckel, Tomasz Sliwiński
Cykl fotografii powstałych w wyniku fascynacji kontynentem afrykańskim – miejscem magicznym i zmysłowym, pełnym światła, barw, muzycznych wibracji, intensywnych zapachów, ale też cierpienia, biedy i niesprawiedliwości. Zdjęcia wykonano w Algierii, Etiopii, Kenii, Kongo, Lesotho, Mali, RPA, Ruandzie, Swazilandzie, Tanzanii i Ugandzie.
14.10-14.40
Najpiękniejszy Kaukaz
Grzegorz Petryszak
Na Kaukazie mówią, że Bóg, stwarzając świat, najbardziej malowniczy zakątek zachował dla siebie, na odpoczynek po ciężkiej pracy. Ostatecznie jednak i nim się podzielił – odstąpił go Gruzinom. Bo spodobało mu się, jak biesiadowali. A ten zakątek to Swanecja – najpiękniejsza część Gruzji.
14.45-15.15
Bezludna Alaska
Michał Szymanski
Trzy tygodnie przygód w największym amerykańskim parku narodowym, Wrangel-St.Elias. Próba przejścia 120-kilometrowego odcinka pomiędzy jeziorem Tebay a Iceberg, bezkresne przestrzenie, niezliczone górskie szczyty, niedźwiedzie po raz pierwszy widzące człowieka i dwójka miłośników gór w oszałamiającej scenerii.
15.20-15.50
Latino Beza
Anna Bezubka
Zaczęło się od sylwestra w Rio, potem był koniec świata (Ziemia Ognista), a dalej już jakoś samo poszło. Opowieść o wędrówce przez Amerykę Łacińską, Dniu Matki w Gwatemali, gorącym kubańskim niebie i boliwijskich marketach.

d46tqfd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46tqfd
d46tqfd