Trwa ładowanie...
d3xd1c6

Kuba

Największe atrakcje
Strefa czasowa:

UTC-7

Waluta:

peso kubańskie (CUP); peso kubańskie wymienialne (CUC)

Języki:

hiszpański

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Kuba – państwo znajdujące się na największej spośród Wysp Kanaryjskich. Kojarzymy ją głównie z burzliwą historią i Fidelem Castro, jednak to o wiele więcej. To gorący, tropikalny klimat i latynoska muzyka. Salsa, którą możemy zatańczyć na ulicach miast. Cygara oraz zabytkowe samochody. To wszystko sprawia, że Kuba jest świetnym miejscem na podróż.

Kuba – historia

Wyspa zamieszkiwana była już od czasów prehistorycznych. To od języka Tainów, czyli jednego z żyjących tam plemion, pochodzi jej nazwa - Kuba. Jak podają przekazy historyczne, miała oznaczać "wspaniałe miejsce" (coabana) lub "tam, gdzie znajdziemy wiele dobrej ziemi" (cubao). W 1492 roku na Kubie pojawili się żeglarze dowodzeni przez Krzysztofa Kolumba. Od tej pory stała się ona częścią Hiszpanii.

Europejczycy przywieźli ze sobą nie tylko złoto i własne zwyczaje. Zarazili ludność wyspy chorobami, przez co w ciągu następnego stulecia większość rdzennych Tainów zmarła. Hiszpanie postanowili ich zastąpić niewolnikami. Sprowadzano ich na Kubę po to, by ich władcy z Europy mogli cieszyć się świetną pogodą, a także zakładać kolejne miasta. Konkwistadorzy nie musieli więc już myśleć o uprawach trzciny cukrowej czy tytoniu. To właśnie stąd wyruszali na podbój kolejnych Wysp Karaibskich (na przykład na Jamajkę).

Kuba oddzieliła się od Hiszpanii dopiero w 1868 roku. Jeden z plantatorów cukru postanowił wtedy, że odda wolność swoim niewolnikom. Oni w ramach podziękowania zdecydowali się pomóc mu w walce o ojczyznę. Kuba miała stać się wolna i niezależna. To jednak, jak się później miało okazać, niestety dopiero pierwsza z wielu rewolucji na Kubie. Nie był to ostatni raz, gdy wyspą miały się interesować wielkie mocarstwa. Jeszcze przed deklaracją niepodległości tego państwa Stany Zjednoczone wiele razy próbowały kupić Kubę od Hiszpanii.

XIX wiek był więc dla karaibskiej wyspy początkiem problemów z USA. Ci początkowo chcieli bronić Kuby przed Hiszpanami. Gdy przy jej brzegach zatonął jednak amerykański okręt wojenny, podjęli decyzję, że to obydwie strony konfliktu są ich wrogami. Skończyło się porażką Hiszpanii, a Kuba trafiła pod kontrolę Amerykanów. Nie pomogła nawet kolejna deklaracja niepodległości w 1902 roku – od tej pory aż do czasów Fidela Castro wszystkie rządy na Kubie podlegały USA.

Kuba – kraj Fidela Castro

W latach 50. władzę na Kubie objął Fidel Castro – jeden z najdłużej panujących dyktatorów w historii. Pomimo, że sam był synem bogatego, hiszpańskiego rolnika, postanowił przeciwstawić się imperializmowi. Jego głównym wrogiem była Ameryka. Jak się później okazało, po objęciu władzy stał się okrutnym tyranem, a pod jego kontrolą Kuba zmieniła się z bogatego karaibskiego państwa w kraj raczej biedny i niemal całkowicie odizolowany od świata.

Niewiele nawet brakowało, by przez Kubę wybuchła III wojna światowa. W trakcie Zimnej Wojny w latach 60. ZSRR próbował umieścić na tej wyspie broń nuklearną. Amerykanie nie byli z tego powodu zachwyceni. Wielokrotnie próbowali wcześniej dokonać zamachu na Kubie i bali się, że Castro może ich przez to użyć przeciwko nim. Pomimo to, sytuację udało się rozwiązać w sposób dyplomatyczny.

Zepsute relacje z USA sprawiły, że Kubę zaczęto na świecie postrzegać jako miejsce, które należy raczej omijać. Sytuacja od tamtej pory zdecydowanie się zmieniła. Po śmierci Fidela przywódcą Kuby został jego brat – Raul Castro. Pomimo, że kraj ten w dalszym ciągu pozostaje państwem komunistycznym, jest już o wiele bardziej otwarty na świat. Kuba odzyskała relacje dyplomatyczne z innymi krajami, a dla turystów jest miejscem bardzo przyjaznym.

Kuba – informacje ogólne

Kuba jest największą wyspą na Karaibach. Zajmuje drugie miejsce pod względem ludności, zaraz po wyspie Hispaniola zajmowanej przez Dominikanę i Haiti. Znajduje się blisko dwóch państw Ameryki Północnej - na południe od najdalej wysuniętego w tym kierunku stanu Floryda w USA, a także na wschód od półwyspu Jukatan w Meksyku. Blisko Kuby znajdziemy też Jamajkę i Bahamy. Lecąc do niej z Europy będziemy więc przelatywali nad słynnym Trójkątem Bermudzkim.

Kuba zajmuje także pobliskie archipelagi oraz nieco mniejszą Isla de la Juventud. Łącznie jej obszar wynosi prawie 110 tys. km2, na których mieszka ok. 11 milionów osób. Do dziś można na Kubie znaleźć ślady po bogatej historii kraju.

Językiem urzędowym na Kubie, a także głównym używanym przez wszystkich mieszkańców kraju jest język hiszpański. Usłyszeć możemy tam jednak także inne mowy. To na przykład Lucumi, czyli dialekt pochodzenia afrykańskiego, a także język kreolski (pochodzenia francuskiego).

Po Hiszpanii pozostała tam tymczasem kolejna pamiątka - stolica kraju o nazwie Hawana. Założona przez Europejczyków, do dziś jest największym i najbardziej zaludnionym miastem na Kubie. Znajduje się na północy Kuby (bliżej do zachodniego końca wyspy). Jest obecnie największym portem morskim całych Karaibów i posiada największe lotnisko w kraju – port lotniczy José Martí (HAV). To właśnie tu dotrzemy z Europy.

Dzięki przemianom, jakie Kuba przeszła po odejściu Fidela Castro od władzy, wyspa zaczyna stawać się miejscem coraz chętniej wybieranym przez turystów. Obecnie 4,5 mln osób rocznie odwiedza tę wyspę, co stanowi jedno z głównych źródeł dochodu dla Kubańczyków. Państwo posiada mnóstwo atrakcji turystycznych, w tym 7 miejsc wpisanych na listę UNESCO, liczne parki narodowe, a także wiele spośród najpiękniejszych plaż na Karaibach.

Kuba – kultura kraju

Kuba jest państwem o niezwykłym klimacie. Jej mieszkańcy to ludzie uśmiechnięci pomimo nieraz ciężkich warunków życia. Od Kubańczyków nauczymy się między innymi tego, jak można się dobrze bawić. Właśnie w tych celach wybierało się tam wiele osób, a Kubę pokochał za to na przykład słynny amerykański pisarz Ernest Hemingway. Przez 20 lat żył na przedmieściach Hawany, a jego śladami można dziś podróżować po całej wyspie.

Kolejnym powodem do dumy dla Kubańczyków jest ich muzyka. To z tego kraju pochodzi latynoska odmiana jazzu, która stała się niezwykle popularna na całym świecie za sprawą Buena Vista Social Club. To tak zwany Afro-Cuban jazz. Oprócz tego posłuchamy tam gatunku muzyki tanecznej zwanego son cubano, a także opartej na nim i znanej wszystkim salsy. To z Kuby pochodzi na przykład słynna piosenka Guantanamera.

Kuba to także taniec, który możemy zobaczyć na rogu niemal każdej ulicy. Mieszkańcy tego kraju lubią tańczyć, a będąc tam możemy zapisać się na lekcje tamtejszych tańców. To właśnie z Kuby pochodzą cha-cha oraz rumba. To także mambo, które możemy kojarzyć z piosenki Mambo No. 5. Niewiele osób wie, że ta piosenka również w oryginale pochodzi z tego kraju (radiowa wersja Lou Begi to tylko cover tego utworu).

Będąc tam, nie sposób nie zapalić. Kuba to właśnie miejsce, w którym powstały cygara. Liście tej rośliny rdzenni Tainowie skręcali w liście palmowe. To także Kubie zawdzięczamy pojawienie się tej rośliny w Europie. Jak się okazuje, zapach tytoniu bardzo zaciekawił Kolumba i towarzyszących mu Hiszpanów. Postanowili więc zabrać nowo odkryte skręty do Europy. Otrzymały nazwę "cygaro", a niedługo potem zachwycał się nimi (a także uzależnił się od nich) cały kontynent.

Od tamtej pory kubańskie cygara zawsze były przedmiotem pożądanym. To z tego kraju pochodzą ponoć najlepsze odmiany tytoniu. Przez pewien czas nie można ich było kupić nigdzie na świecie. W trakcie walki z Fidelem Castro w latach 60. USA wprowadziło na nie embargo. Trwało to aż do 2015 roku, a cygara zyskały wtedy sławę jako swego rodzaju zakazany owoc. Do dziś są bardzo drogie. Kuba to więc miejsce, gdzie najlepiej jest ich spróbować.

Kuba – co warto zobaczyć?

Wycieczkę na Kubę najlepiej rozpocząć od stolicy. W Hawanie mieszka co piąta osoba w tym kraju, stanowi ona więc centrum bogatej kultury tego państwa. To między innymi La Habana Vieja, czyli słynna najstarsza część miasta. Będąc w Hawanie, warto jednak poświęcić czas nie tylko na zwiedzanie zabytków i pięknych widoków na miasto. Najlepiej jest tam spędzić czas z lokalnymi mieszkańcami lub przejechać się po mieście zabytkowym samochodem. To wtedy poczujemy wyjątkowy klimat kraju.

Drugą najchętniej odwiedzaną atrakcją turystyczną Kuby jest tymczasem jedna z najstarszych osad na wyspie – miasto Trinidad. Znajduje sie w środkowej części kraju, bliżej południowego brzegu kraju, jednak w głębi lądu. Często nazywane jest przez to perłą Kuby, a także "klejnotem Karaibów". Miało być dzięki swojemu położeniu bezpieczne w trakcie ataków piratów. Dzisiaj to natomiast jedno z najpiękniejszych miejsc na całej wyspie.

Trinidad to między innymi miejsce pochodzenia Santerii, czyli jednej z religii praktykowanych na Kubie. Powstała, gdy zaczęto sprowadzać na wyspę niewolników. Każdy z nich musiał przejść chrzest, jednak w wielu przypadkach nie rozumieli lub nie akceptowali nowej religii. Misjonarze z Europy postanowili więc pomieszać nieco chrześcijaństwo z afrykańskimi wierzeniami. Santeria praktykowana jest do dziś, a na Kubie otacza ją dosyć sporo tajemnic.

Kuba to także wiele pięknych plaż. Jeden z najpopularniejszych kurortów Karaibów znajduje się właśnie tu. To Varadero na półwyspie Hicacos w odległości ok. 150 kilometrów od Hawany. Znajdziemy tam wiele hoteli, piasek niemal białego koloru i niezwykle czystą (podobnie jak w całych Karaibach) wodę.

Na plażę udać się możemy także na należącej do Kuby Isla de la Juventud. To wyspa znajdująca się na południowy zachód kraju. W porównaniu do Varadero czeka nas tu względny spokój. Odwiedza ją mniej turystów, co nie znaczy, że nie jest tam równie pięknie. Także tam możemy wypocząć w wielu hotelach i skorzystać z atrakcji takich jak nurkowanie, czy pływanie po morzu.

Kuba – przydatne informacje

Kuba posiada dwie waluty używane w różnych celach. Pierwsza z nich to peso kubańskie (CUP). To w niej miekszańcy kraju otrzymują wynagrodzenie i płacą za zakupy. Dla turystów istnieje jednak druga, którą wymienimy po przybyciu. To peso kubańskie wymienialne (CUC), które ma kurs równy wartości dolara amerykańskiego. Co ważne, nie można go wywozić poza granice kraju, najlepiej jest posiadać go ze sobą tylko tyle, ile potrzebujemy. Pod koniec wycieczki na Kubę warto je więc po prostu wydać.

Aby wybrać się na podróż po Kubie, potrzebujemy wizy. To tak zwana Tarjeta de Turista, czyli w tłumaczeniu na polski karta turysty. Oferują ją niektóre biura podróży, a bez problemu nabędziemy ją także w Konsulacie Kuby w Warszawie. Taka karta wydawana jest na 30 dni i kosztuje 25 CUC (czyli ok. 25 dolarów). Można także zapłacić w euro (jej koszt to wtedy ok. 22-23 euro). Musimy oczywiście posiadać ważny paszport (przynajmniej jeszcze przez 3 miesiące od daty podróży).

Noclegi na Kubie

Na Kubie znajdziemy wiele dostępnych opcji zakwaterowania. Najtańszą i najlepszą z nich są tzw. casa particulares, czyli noclegi w domach lokalnych mieszkańców. Średnio zapłacimy tam za pokój dwuosobowy 30 CUC za jedną dobę. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć kulturę tego kraju na własne oczy. Właściciele domków zwykle służą pomocą i wytłumaczą nam, co najlepiej jest w danym miejscu zobaczyć. Spróbujemy też u nich lokalnej kuchni.

Kuchnia na Kubie

W trakcie podróży po Kubie spróbujemy głównie dań będących mieszanką kuchni hiszpańskiej z potrawami typowo karaibskimi. Spróbujemy tam także wielu owoców. Pamiętajmy, by nie nazwać tam owocu papaya tym słowem. Na Kubie “papaya” to w slangu bardzo wulgarne określenie na żeńskie organy płciowe. To tymczasem także kraj, z którego pochodzi wiele drinków. To właśnie tej wyspie zawdzięczamy mojito, a także, jak sama nazwa wskazuje, cuba libre. Podobnie jak w całych Karaibach, napijemy się tam świetnego rumu.

Kuba – pogoda

Kuba jest państwem znajdującym się na Karaibach, więc posiada tropikalny klimat. Temperatury nie zmieniają się tam przez cały rok - w okresie letnim to nawet 35 stopni Celsjusza. Warto przed wyjazdem sprawdzić prognozę długoterminową na Kubie.

Jest to jedno z państw dotykanych często przez huragany. Ich ryzyko zwiększa się w trakcie tzw. okresu deszczowego, czyli od maja do października. Na Kubę najlepiej więc wybrać się w okolicach kwietnia.

Kuba
Przykładowe ceny

Obiad w restauracji dla 2 osób - od 40 złotych.
Butelka wody w sklepie (1,5l) - ok. 3,50 zł.
Bilet komunikacji miejskiej - nawet 50 groszy za osobę.
Butelka rumu - ok. 25 złotych.

Komunikacja

Kuba przez ostatnie dekady była państwem w dużej mierze odizolowanym od świata. Nie docierały więc tam na przykład nowoczesne samochody. Wiele spośród taksówek, jakimi tam będziemy jechać, to amerykańskie pojazdy nawet z lat 50. - z czasów przed rewolucją.
Kuba posiada transport miejski, któremu towarzyszy specyficzny klimat - busy jeżdżące tam również są stare i często trzeba na nie długo czekać, żeby się gdziekolwiek dostać.

Co warto zobaczyć
Co warto zjeść i wypić

Ropa vieja - starta wołowina z fasolą i sosem pomidorowym
Moros y cristianos - fasola z ryżem.
Kuba to także wiele drinków. Aby ich spróbować, warto się udać do baru Floridita w Hawanie.

Czas lotu / jazdy samochodem

min. 14 godzin samolotem (z przesiadką)

Orientacyjna odległość

ok. 8800 km od Polski

Wiza

Dla turystów wymagany jest tutejszy jej odpowiednik - Tarjeta de Turista.

Służba zdrowia

Kuba jest obecnie państwem znanym ze darmowej służby zdrowia. Wielu turystów jeździ tam także w tych celach. Wycieczki oferowane na Kubę z naszego kraju często zawierają pakiet ubezpieczenia, który pozwoli nam także na skorzystanie z opieki zdrowotnej w tym kraju.

Bezpieczeństwo

Numer alarmowy na Kubie: 106.
W ciągu ostatnich lat sytuacja się poprawia pod względem bezpieczeństwa, jednak w dalszym ciągu trzeba na Kubie uważać na złodziei. Wszystkie ważne rzeczy (paszport, pieniądze) należy koniecznie trzymać przy sobie w dobrze ukrytym miejscu.
Kuba jest, w przeciwieństwie do innych karaibskich państw, bardzo przychylnie nastawiona wobec osób LGBT. Nie natkniemy się tam także na rasizm, ani inne tego typu zachowania.
Ze względu na bardzo otwartą kulturę tego kraju, kobiety powinny uważać na siebie tylko w trakcie tańca. Niektóre z nich mają na Kubie charakter seksualny.

Religia / obyczaje

Większość mieszkańców Kuby praktykuje chrześcijaństwo.
Na Kubie istnieje także tradycyjna Santeria, której rytuały można zaobserwować szczególnie w mieście Trinidad.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xd1c6
d3xd1c6
d3xd1c6
d3xd1c6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj