Trwa ładowanie...
d4lhydl

Rejkiawik

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Rejkiawik jest położony w zachodniej części Islandii nad Zatoką Faxa. To najbardziej wysunięta na północ stolica świata.

Strefa czasowa:

GMT (UTC+0)

Waluta:

korona islandzka (100 ISK ma wartość ok. 2,60 PLN)

Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Rejkiawik jest stolicą Islandii. Stolicą o wielkim sercu, jak o mieście mówią jego mieszkańcy. Co prawda Rejkawik nie jest gęsto zaludnioną metropolią (żyje tutaj 120 000 mieszkańców), drapacze chmur tylko z rzadka pojawiają się w krajobrazie miejskim, ale nie daj się zwieść pozorom. To miasto wprost tętni życiem, obdarowując przy tym niesamowitą energią nie tylko mieszkańców, ale i przyjezdnych.

Rejkiawik – ogólne informacje

W Rejkiawiku jak w rodzinie, każda twarz jest znajoma. Przez ulice nie trzeba się przeciskać wśród tłumu pędzących dokądś przechodniów, ale witalności tego miejsca nie da się zaprzeczyć. Wystarczy spojrzeć na multum kulturalnych wydarzeń, jakie się w nim organizuje.

W słoneczne dni miłośnicy kąpieli słonecznych i pikników gromadzą się na zielonym skwerku pod Parlamentem. Turyści i mieszkańcy Rejkiawiku spacerują w górę i w dół Laugavegur, popijając kawkę, robiąc zakupy, i obserwując spontaniczne, improwizowane występy ulicznych artystów. Wszystko może się zdarzyć w Rejkiawiku.

Rejkiawik – atrakcje turystyczne

Poszukując, atrakcji turystycznych w Rejkiawiku najlepiej udać się do Śródmieścia, wśród lokalnych bardziej znanego jako 101 ze względu na tutejszy kod pocztowy. Śródmieście Rejkiawiku to kulturalne i artystyczne jądro Islandii. Z dnia na dzień coraz piękniej rozkwita tutaj również kultura kawiarniana. Bardzo popularne w kawiarniach w Rejkiawiku są darmowe dolewki ciemnej, intensywnej w smaku i zapachu kawy, a także niezmiennie dobry nastrój gości, którzy zarażają nim wszystkich dookoła.

Kiedy dzień zamienia się w noc, mieszkańcy Rejkiawiku przesiadają się z kawiarni do restauracji. Zarówno kawiarenki, jak i restauracje w stolicy Islandii koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu na wyspie, bo bez tego nie da się poczuć specyficznego klimatu Rejkiawiku.

Rejkiawik znany jest również z malowideł ulicznych i murali. Nie sposób ich nie zauważyć, przechadzając się uliczkami w centrum miasta. Zamiłowanie do sztuki jest w stolicy Islandii widoczne również dzięki wielu muzeom zarówno sztuki klasycznej, jak i nowoczesnej. Muzeum Sztuki w Rejkiawiku i Galeria Narodowa w Rejkiawiku gromadzą najważniejsze dzieła klasycznych artystów islandzkich. Wiele mniejszych galerii prezentuje niszową sztukę współczesnych artystów islandzkich i międzynarodowych.

Stolica Islandii jest również perełką dla miłośników literatury. Rejkiawik jako Miasto Literatury UNEESCO jest centrum islandzkiego dziedzictwa literackiego, w którym możesz odkryć skarby skandynawskich dzieł literackich i wartość utalentowanych poetów.

Rejkiawik tętni życiem również nocą. Muzyką jest bardzo dużym atutem miasta, a tutejsze kluby są dobrze znane z całonocnych imprez z muzyką na światowym poziomie. W dodatku każdy znajdzie w muzycznej ofercie Rejkiawiku coś dla siebie. Bary i kluby wokół Śródmieścia Rejkiawiku niemal bez przerwy organizują koncerty i występy muzyków z niemal wszystkich gatunków: pop, reggae, folk, death metal, rock, blues, punk, rap i lo-fi.

Uczestnictwo w takim evencie jest świetnym pomysłem na rozpoczęcie intensywnego wieczoru w Rejkiawiku. Robią tak tłumy fanów, a potem spotykają się w jednym z klubów muzycznych, bawiąc się do rana. Rejkiawik jest tak przyjaznym miastem, że dołączenie do imprezy nie sprawia żadnego problemu.

Rejkiawik jest więc miastem kontrastów: małym, ale o kosmopolitycznym charakterze, tętniącym życiem, nowoczesnym i wyrafinowanym, młodym duchem i pełnym historii oraz zabytków. W dodatku wszystko w Rejkiawiku jest na wyciągnięcie ręki. To prawdopodobnie najlepsze miasto do pieszego lub rowerowego zwiedzania.

Rejkiawik – lokalna kuchnia

Podstawą lokalnej kuchni w Islandii są ryby. U wybrzeży Islandii spotykają się chłodne i ciepłe prądy oceaniczne, tworząc idealne warunki do połowu ryb. Od wieków ryby są bardzo ważnym produktem dla Islandczyków nie tylko dlatego, że stanowią podstawę ich diety, ale także – główny składnik eksportowy, dzięki któremu może rozwijać się islandzki handel.

Wysokie standardy dotyczące połowu i hodowli ryb są tutaj surowo przestrzegane, co daje się wyczuć w smaku potraw rybnych. Tradycyjnych dań islandzkich przygotowanych z udziałem ryb możesz skosztować w wielu restauracjach w Rejkiawiku. Za prawdziwy rarytas w tej kategorii uchodzi stek z wieloryba. Warto też skusić się na baraninę. Ta, którą można dostać w Rejkiawiku, jest najwyższej jakości, ekologiczna i zdrowa.

Szefowie kuchni w Rejkiawiku korzystają głównie ze świeżych, lokalnych produktów: ziół i warzyw, które rosną w geotermalnie ogrzewanych szklarniach. To daje pewność, że na talerzu znajdują się produkty najwyższej jakości. Lokalne produkty Islandii zyskują obecnie światową sławę dzięki swojemu niepowtarzalnemu smakowi. Takim produktem jest np. skyr – produkt mleczny o konsystencji zbliżonej do jogurtu, który obecnie robi furorę w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście, najlepiej skosztować skyru, będąc w Rejkiawiku.

Rejkiawik – dalsza podróż

Rejkiawik może być punktem startowym do zwiedzania całej Islandii, zwłaszcza ze względu na zlokalizowane blisko miasta lotnisko. W pobliżu Rejkiawiku znajduję się góry, krajobrazy polodowcowe i gorące źródła. Wycieczki po Rejkiawiku obejmują jazdę konną, wspinaczkę na lodowiec, spływy kajakowe czy podglądanie życia wielorybów.

Jak dolecieć z Polski do Rejkiawik?

Loty z Polski do Rejkiawiku dostępne są z przesiadką w Kopenhadze. Możemy wybierać między kilkoma lotniskami w Polsce realizującymi takie połączenia: Warszawa (Lotnisko im. Fryderyka Chopina), Poznań, Gdańsk, Katowice, Kraków. Podróż zajmuje ok. 4 godzin. Zdarzają się również bezpośrednie połączenia lotnicze Warszawy z Rejkiawikiem, które oferuje linia Wizz Air.

Kiedy warto lecieć do Rejkiawiku?

Najlepiej polecieć do Rejkiawiku w okresie od czerwca do sierpnia. Możesz wtedy cieszyć się zarówno gorącymi źródłami, ale także wyjątkowo długimi dniami, czyli zjawiskiem tzw. dnia polarnego (prawie 24 godziny słońce utrzymuje się wtedy na niebie). Warto również odwiedzać Rejkiawik zimą, w tym okresie ceny są tam przystępniejsze, ale trzeba mieć na uwadze, że słońce wychodzi zimą tylko na kilka godzin w ciągu dnia, co może niekorzystnie wpływać na przyzwyczajonych do innych warunków turystów z Europy.

Rejkiawik
Przykładowe ceny

Islandia jest jednym z najdroższych państw na świecie ze względu na konieczność importowania bardzo wielu towarów zza morza.
– chleb ok. 150–200 ISK,
– mleko – 70 ISK,
– kilogram sera żółtego – 800 ISK,
– kilogram ziemniaków – 150 ISK,
– puszka sardynek – 50 ISK,
– paczka parówek – 629 ISK,
– piwo w sklepie – 109 ISK,
– litrowy sok w kartonie – 200 ISK,
– woda mineralna – 117 ISK
– kawa w kawiarni – 300 ISK,
– ciastko ok. 400 ISK,
– piwo w pubie ok. 700 ISK
– lunch w barze – 1000 ISK,
– kolacja w restauracji 1500 ISK
– bilet autobusowy ok. 150 ISK,
– bilet do kina – 800 ISK,
– wstęp do muzeum 300-400 ISK,
– wstęp do zoo w Reykiaviku 450 ISK
– pokój w hotelu ok. 40000 ISK za noc,
– nocleg w guesthousie ok. 2000 ISK

Komunikacja

– komunikacja miejska
– trasy rowerowe
Rejkiawik z powodzeniem można zwiedzać pieszo. Kolejne zabytki usytuowane są od siebie w odległości niedługiego spaceru.

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

3 596 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lhydl
d4lhydl
d4lhydl