WAŻNE
TERAZ

Oto "11" na dziś? Jedna niewiadoma w składzie

Nielegalne taksówki na lotnisku. Błyskawiczna akcja kontrolna na Kanarach

Władze jednej z gmin na największej z Wysp Kanaryjskich przyjrzały się uważniej nielegalnym przewozom osób na lotnisku Teneryfa Południe. I okazało się, że to nie tylko brak licencji może być powodem do niepokoju dla pasażerów.

Taksówki na Wyspach Kanaryjskich mają charakterystyczne barwyTaksówki na Wyspach Kanaryjskich mają charakterystyczne barwy
Źródło zdjęć: © NaKanarach

Na terenie gminy Granadilla de Abona na południu Teneryfy znajduje się znany turystyczny kurort El Médano z piękną plażą z ciemnym, drobnym piaskiem, Playa de La Tejita:. Jest to jedna z najdłuższych, naturalnych plaż na Teneryfie, położona obok wulkanu Montaña Roja. Z kolei Playa de El Cabezo to miejsce słynące z międzynarodowych zawodów w windsurfingu i kitesurfingu.

Rada Granadilla de Abona wzięła udział w skoordynowanej operacji kontrolnej na lotnisku Teneryfa Południe, które znajduje się na terenie tej gminy. Akcja miała na celu zwalczanie nielegalnych usług transportu publicznego, świadczonych jako przewóz na lotnisko i oferujących "prywatne transfery" turystom.

Nielegalny przewóz pasażerów

Inicjatywa koncentrowała się w szczególności na rosnącej liczbie nielicencjonowanych "taksówek", które wykorzystują prywatne pojazdy do nielegalnego przewozu pasażerów. Praktyka ta od dawna jest krytykowana przez kierowców licencjonowanych taksówek na wyspie, którzy twierdzą, że powoduje ona nieuczciwą konkurencję, osłabia uregulowane usługi, a także negatywnie wpływa na wizerunek, z powodu zawyżania cen za przejazd.

Akcję przeprowadzono w styczniu 2026 r. wspólnie z Departamentem Transportu Rządu Wysp Kanaryjskich, Generalną Dyrekcją Transportu i kilkoma jednostkami policji, a jej celem było zapewnienie bezpiecznego i legalnego transportu publicznego.

Podczas krótkiej akcji skontrolowano 15 samochodów osobowych i 11 minibusów, aby kierowcy nie zdążyli się w porę ostrzec.

Operacja zakończyła się ujawieniem kilku przypadków posiadania narkotyków przez kierowców nielegalnych taksówek, dwoma pozytywnymi wynikami testów na obecność środków odurzających oraz dwoma innymi wykroczeniami drogowymi. Policja Wysp Kanaryjskich nałożyła sześć mandatów związanych z wykroczeniami za nielegalny przewóz osób.

Władze potwierdziły, że podobne błyskawiczne działania będą w najbliższym czasie kontynuowane w ramach pracy na rzecz ochrony regulowanych usług transportowych i zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów.

Taksówki w określonych kolorach

Popularne taksówki na aplikację są mało rozpowszechnione na Wyspach Kanaryjskich. Uber działa tylko w ograniczonym zakresie na dwóch wyspach: Teneryfie i Lanzarote, oferując przejazdy głównie w turystycznych rejonach południa. Usługa opiera się na licencjach VTC (pojazdy z kierowcą), a w ofercie znajdziemy głównie wyższy standard, jak Uber Black. Aplikacja jest użyteczna na lotnisku Teneryfa Południowa (TFS) oraz w kilku popularnych kurortach.

Na pozostałych wyspach archipelagu taksówki można zamawiać telefonicznie lub zatrzymywać je po drodze, gdyż w turystycznych rejonach jest ich sporo. Legalne pojazdy taxi (za wyjątkiem Ubera) mają specjalne barwy, w zależności od gminy. Przykładowo na południu Gran Canarii są to białe auta z czerwonym dachem. Ale na tej wyspie zdarzają się też pojazdy białe z zielonym czy niebieskim dachem.

Dodatkowo przy postojach taxi są też umieszczone tablice z cenami z poszczególnych obszarów. Przykładowo ze znanego kurortu Maspalomas za taksówkę zapłacimy niespełna 50 euro (ok. 215 zł). Autobus na tej samej trasie kosztuje zaledwie 4 euro (17 zł).

Na Gran Canarii kursuje również najbardziej znana i zarazem legalna kanaryjska taksówka – która jest atrakcją turystyczną – Mercedes W123, która przejechała ponad 7 mln km. To 175-krotne okrążenie ziemi albo dziewięciokrotna podróż na księżyc i z powrotem. Limuzyna do przewozu ośmiu osób jest w użyciu od sierpnia 1988 r. i po gruntownym remoncie, który przeprowadzono kilka lat temu, nadal kursuje po Maspalomas.

Jak czytamy na Facebook’u Petroltown ten zabytkowy samochód pracuje w korporacji na trzy zmiany (każda po osiem godzin) i dziennie przejeżdża średnio ok. 700 km. Wymiana oleju odbywa się co tydzień, po przejechaniu 5 tys. km, czyli w ciągu roku aż… 52 razy.

Wybrane dla Ciebie
Miała lecieć do Egiptu. Głupi żart przekreślił jej wakacje
Miała lecieć do Egiptu. Głupi żart przekreślił jej wakacje
To już w tym tygodniu. Pamiętaj o ważnej zmianie
To już w tym tygodniu. Pamiętaj o ważnej zmianie
Tam w Niedzielę Palmową biją rekordy. "Wszystkie ręce na pokład"
Tam w Niedzielę Palmową biją rekordy. "Wszystkie ręce na pokład"
Krzyż na Giewoncie zostanie rozświetlony. Jest jeden powód
Krzyż na Giewoncie zostanie rozświetlony. Jest jeden powód
Powstają jak grzyby po deszczu. Nowa atrakcja tuż za polską granicą
Powstają jak grzyby po deszczu. Nowa atrakcja tuż za polską granicą
Wielka palma stanęła na rynku. "Pasja i energia tworzą coś wyjątkowego!"
Wielka palma stanęła na rynku. "Pasja i energia tworzą coś wyjątkowego!"
Polskie miasto szykuje się na najazd. Bilety podrożały siedmiokrotnie
Polskie miasto szykuje się na najazd. Bilety podrożały siedmiokrotnie
Gigantyczne, sztuczne jezioro powstanie w centrum Polski. Będzie głębsze niż Hańcza
Gigantyczne, sztuczne jezioro powstanie w centrum Polski. Będzie głębsze niż Hańcza
Burza po decyzji premiera Egiptu. "Zmniejszy atrakcyjność kierunku"
Burza po decyzji premiera Egiptu. "Zmniejszy atrakcyjność kierunku"
Nowe egzotyczne hity Polaków. Oto najlepsze alternatywy dla Dubaju
Nowe egzotyczne hity Polaków. Oto najlepsze alternatywy dla Dubaju
Jechały na rzeź. Postanowiły uciec z transportu i wrócić do domu
Jechały na rzeź. Postanowiły uciec z transportu i wrócić do domu
Nowy kawałek Polski. Przyciąga tłumy i budzi emocje wśród turystów
Nowy kawałek Polski. Przyciąga tłumy i budzi emocje wśród turystów
NIE WYCHODŹ JESZCZE! MAMY COŚ SPECJALNIE DLA CIEBIE 🎯