Trwa ładowanie...
d14wywy

Sirmione

Największe atrakcje
Położenie:

Północna część kraju, w regionie Lombardia, nad jeziorem Garda

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

Euro (1 Euro = 4,26 zł)

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Sirmione jest przepięknie usytuowane na cyplu tuż nad czystymi wodami jeziora Garda, od jego południowej strony. To malowniczy region Lombardii, niedaleko Wenecji Euganejskiej. Latem bywa oblegane przez spragnionych piękna architektury i przyrody turystów z całego świata.

Sirmione jest dosyć ekskluzywnym kurortem w prestiżowej lokalizacji z drogimi hotelami, prywatnymi plażami z pasami zieleni i basenami termalnymi, z których zdrowotnych źródeł korzysta się od tysięcy lat. Niedaleko wypoczywają Madonna oraz George Clooney.

Sirmione – pogoda i plaże

W Sirmione, włoskim mieście o umiarkowanie ciepłym klimacie, sporo pada przez cały rok, a średnia roczna dobowa temperatura powietrza wynosi 12,8°C. Luty i styczeń są tutaj najsuchszymi miesiącami, najwięcej pada natomiast w październiku i listopadzie. Najzimniej jest w Sirmione w styczniu (1,6°C), najgoręcej w lipcu (23,2°C). Na wakacje do Sirmione przybywają najczęściej obywatele Niemiec i Austrii, doceniający śródziemnomorski klimat kurortu.

W Sirmione można opalać się na trzech niewielkich plażach, przykładowo na ciekawie umiejscowionej na wodach jeziora Garda skalnej plaży z płaskich bloków, częściowo zatopionych wodą. Po północnej stronie Sirmione znajdziemy natomiast dużą plażę z pomostem i wypożyczalnią leżaków oraz parasoli. Na zachód od historycznej Starówki usytuowany jest punkt cumowania statków – warto wykupić wycieczkę po jeziorze Garda.

Sirmione – atrakcje turystyczne

Stare Miasto w Sirmione to plątanina uliczek i zaułków, otoczona fosą pełną wody. Na Starówkę prowadzi most, kiedyś zwodzony oraz jedyna brama zamkowa rodu Scaligerich. W Sirmione, którego początki sięgają nawet V wieku przed naszą erą, odnajdziemy interesujące pozostałości rzymskich, a także średniowiecznych budowli. Przy Grotte di Catullo (Grocie Katullusa) nieustannie prowadzone są prace archeologiczne, ale na teren starożytnych ruin można aktualnie wejść po uiszczeniu opłaty. Dostępne są tutaj także sale muzealne z odnalezionymi na terenie posiadłości rzymskiej licznymi eksponatami.

Koniecznie trzeba zobaczyć w Sirmione również słynny Zamek Scaligerich, średniowieczną fortyfikację z XIII wieku. Do zwiedzania udostępnione zostały m.in. główna sala z muzealiami, obszerny dziedziniec i wysoka wieża (47 metrów), punkt widokowy na całą okolicę oraz półwysep. W Sirmione znajdziemy także dwa zabytkowe kościoły – romański Św. Piotra z XII wieku z ładną dzwonnicą i Św. Marii z XV wieku, wzniesiony na gruzach poprzedniej świątyni, z XVI-wiecznymi freskami.

Palazzo Maria Callas jest kolejnym przykładem zabytkowej architektury użytkowej. Ten piękny obiekt, pochodzący z XVII wieku, należał do Meneghiniego, a następnie w jego posiadanie weszła śpiewaczka operowa Maria Callas. Primadonna stulecia zadebiutowała na scenie w 1947 roku i szybko stała się gwiazdą formatu światowego.

Sirmione – lokalne potrawy

Co trzeba zjeść i wypić w Sirmione?

  • Polentę, najczęściej serwowaną w postaci grillowanej mamałygi z lokalnym serem.
  • Sery Grana Padano (podawany w postaci cieniutkich plasterków do aperitivu), Parmigiano Reggiano, Rosa Camuna, Gorgonzola.
  • Regionalne wędliny, np. salami.
  • Risotto alla Milanese.
  • Tortellini nadziewane dynią.
  • Cytryny prosto znad brzegów jeziora Garda.
  • Panettone, babkę podawaną w Lombardii na Święta Bożego Narodzenia.
  • Owocowe marmolady z dodatkiem... musztardy!
  • Szampana.
Sirmione
Przykładowe ceny

- Normalny bilet wstępu na Zamek Scaligerich: 21 zł;
- normalny bilet wstępu do Grotte di Catullo: 26 zł;
- porcja lodów: od 8,5 zł;
- obiad z drinkiem: od 64 zł od osoby.

Komunikacja

Łatwy dojazd samochodem, kursują tu autobusy podmiejskie, a 10 kilometrów od Sirmione znajduje się najbliższa stacja kolejowa

Orientacyjna odległość

1067 km w linii prostej, 1422 km trasy samochodowej (14 h 9 min jazdy), 2058 km trasy kolejowej (23 h 38 min jazdy pociągiem)

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14wywy
d14wywy
d14wywy