Trwa ładowanie...
d2exwh4
włochy
07-08-2008 10:45

Tyrol. Letnie migracje owiec

Dolina Val Senales/Schnalstal znana jest z doskonałych warunków narciarskich przez cały rok (lodowiec Hochjoch). Jednak tylko latem można zobaczyć tu unikalną wędrówkę owiec, która rozpoczyna się po włoskiej stronie Alp, a kończy w austriackim Tyrolu w dolinie Venter.

d2exwh4
d2exwh4
(fot. Media Metropolis)
Źródło: (fot. Media Metropolis)

Każdego roku pasterze wraz ze swoim stadem liczącym 3 500 owiec wjeżdżają na przełęcze Hochjoch (2 857 m n.p.m.) oraz Niederjoch (3 019 m n.p.m.), aby ostatecznie dotrzeć na pastwisko położone na wysokości 3 200 m n.p.m. w dolinie Venter już w Austrii (Północny Tyrol). Po dwóch miesiącach wypasu rozpoczyna się 44 km, 2-dniowa powrotna wędrówka do doliny Val Senales/Schnalstal. Między 13 a 14 września pierwsze stado schodzi z przełęczy Hochjoch do Kurzras, a drugie przemieszcza się z Niederjoch do Vernagt.
www.suedtirol.info

Dolina Val Senales/Schnalstal to także miejsce, gdzie znajduje się ArcheoParc - interaktywne Muzeum Archeologiczne poświęcone życiu człowieka w epoce neolitycznej. W muzeum można obejrzeć zdjęcia, filmy oraz przedmioty codziennego użytku, a także strzelać z łuku oraz wypalać naczynia z gliny. Przedmioty zgromadzone w muzeum pochodzą z czasów Ötziego „człowieka lodu”, którego zahibernowane ciało przeleżało w alpejskim lodowcu ponad 5 300 lat (ciało Ötziego obejrzeć można w muzeum archeologicznym Południowego Tyrolu w Bolzano)
.

Bilet wstępu do muzeum – skansenu Archoeparc w Madonna di Senales kosztuje 8 euro, studenci do 27 roku życia za wejście zapłacą 5,5 euro, natomiast dzieci do 6 roku życia wejdą bezpłatnie. Dostępny jest także bilet rodzinny w cenie 16 euro dla dwóch osób dorosłych i dziecka do 14 roku życia.
www.archeoparc.it

d2exwh4

Dolina Val Senales/Schnalstal kusi turystów także swoją ofertą wypoczynkową. Cała rodzina spędzająca wakacje w tej części Południowego Tyrolu między 15 kwietnia a 31 października za swoje wakacje zapłaci od 362 do 794 euro.

Oferta obejmuje 7 noclegów w wybranym hotelu oraz specjalną kartę, która umożliwia całodniowy wypoczynek w pociągu jeżdżącym z Merano/Meran do Malles. Zwolennicy aktywnego wypoczynku w ramach karty mogą wypożyczyć rower, którym przemierzą tą samą trasę co pociąg. Cena pakietu zawiera także pasjonujący zjazd torem bobslejowym dla osoby dorosłej oraz dziecka. Ponadto cała rodzina może zwiedzić ośrodek ptaków drapieżnych znajdujący się w jednym z najbardziej okazałych, południowotyrolskich zamków Schloss Tirol/Castle Tyrol. Zamek dostępny jest dla zwiedzających od 18 marca do 9 listopada między 10:30 a 17:00. Codziennie w godzinach od 11:15 do 15:15 można oglądać pokazy polowań drapieżnych ptaków. W każdy poniedziałek (z wyjątkiem sierpnia) zamek jest zamknięty dla odwiedzających. W pakiet wliczone są dwa bilety: jeden dla osoby dorosłej, drugi dla dziecka.
www.dorf-tirol.it

_ Źródło: Media Metropolis _

d2exwh4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2exwh4