Trwa ładowanie...
d20ols8

Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu (Bolzano)

Największe atrakcje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu jest jednym z najsłynniejszych muzeów archeologicznych na świecie za sprawą człowieka lodu, którego mumia przetrwała 4000 lat.

Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu – ogólne informacje

Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu znajduje się w Bolzano przy Via Museo 43. Muzeum jest zlokalizowane w XIX-wiecznym budynku, w którym wysatwiane są eksponaty dotyczące regionu Alp z okresu paleozoiku i mezozoiku. Jednak największą atrakcją jest człowiek lodu Ötzi.

W pobliżu muzeum znajdują się darmowe parkingi.

Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu – człowiek lodu

Człowiek lodu Ötzi to najcenniejszy eksponat w Muzeum Archeologicznym w Bolzano. Ötzi jest mumią człowieka, który żył w Epoce Brązu 3500 lat p.n.e. Dzięki nadzwyczajnym okolicznościom, mumia przetrwała do dzisiaj. Ciało odnaleźli 19. września 1991 roku niemieccy turyści, Erika i Helmut Simon podczas wycieczki górskiej na wysokości 3210 m. n.p.m. w dolinie Schnastal / Val Senales w pobliżu Tisenjoch / Giogo di Tisa. Tylko górna część ciala wystawała z lodu, dlatego turyści byli przekonani, że to osoba, która miała wypadek w górach. Zawiadomili właściciela schroniska, w którym przebywali, a on zadzwonił po żandarmerię, ponieważ dolina Schnastal jest na granicy między Włochami a Austrią.

Mumia została wyciągnięta z lodu 23. września przy użyciu lodowych szpikulców. Podczas wyławiania mumii odkryto, że od ciała odpadają kawałki skóry zwierzęcej i siana, a do tułowia przypasany jest sztylet oraz łuk. Ciało zostało przewiezione do Instytutu Medycyny Sądowej w Innsbrucku.

Konrad Spindler z Uniwersytetu w Innsbrucku oszacował wiek człowieka na 4000 lat. Kiedy trup zaczął się ponownie rozkładać, został zamknięty w komorze, w której panowały warunki lodowcowe.

W trakcie badań nad mumią odkryto, że Ötzi zmarł w wieku ok. 45 lat ugodzony strzałą z krzemienia, która przebiła lewe płuco. Za życia miał ok. 160 cm wzrostu i ważył ok. 50 kg. Na ciele Ötziego znajdowało się 61 tatuaży, które miały postać linii lub krzyży. Były to nacięcia posypane pyłem węglowym. Prawdopodobnie tatuaże miały charakter leczniczy, ponieważ są usytuowane w miejscach, w które wbija się igłę do akupunktury.

Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu – wystawy stałe

Stała ekspozycja w Muzeum Archeologicznym Południowego Tyrolu jest w całości poświęcona człowiekowi lodu. Na trzech kondygnacjach znajduje się wszystko, co dotyczyłoby życia Ötziego i Epoki Brązu. Ekspozycja obejmuje również okoliczności dotyczące przypadkowego odkrycia w 1991 roku, międzynarodową reakcję mediów oraz badania dotyczące mumii. Centralnym punktem wystawy jest rekonstrukcja życia, które mógł prowadzić Ötzi.

Na pierwszym piętrze w oddzielnym pomieszczeniu znajduje się specjalna kapsuła, która imituje warunki lodowcowe. W kapsule znajduje się człowiek lodu, którego można jedynie oglądać przez małe okienko.

Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu – wystawy czasowe

Na wystawach czasowych w muzeum są prezentowane eksponaty związane z życiem ludzi np. z Epoką Kamienia Łupanego czy Epoką Brązu. Wystawy czasowe zazwyczaj eksponowane są przez rok.

d20ols8
Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu (Bolzano)
Czas lotu / jazdy samochodem

12 h 42 min samochodem z Warszawy

Strefa czasowa

UTC +1

Waluta

EUR

Godziny otwarcia

W lipcu, sierpniu i grudniu muzeum jest czynne codziennie od 10. do 18.
W pozostałe dni - od wtorku do niedzieli - 10. - 18.

Ceny biletów

bilet normalny - 9 euro
bilet ulgowy - 7 euro
dzieci do lat 6. wchodzą za darmo

Orientacyjna odległość

1352,4 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20ols8
d20ols8
d20ols8
d20ols8

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj