Trwa ładowanie...
d2imc07

Bolzano

Największe atrakcje
Położenie:

w regionie Trydent - Dolna Adyga, w prowincji Bolzano - Alto Adige, nad rzeką Isarco, u stóp Dolomitów, przy granicy ze Szwajcarią

Strefa czasowa:

UTC +1

Waluta:

EUR

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Bolzano (niem. Bozen) – idealne włoskie miasteczko położone u stóp Dolomitów, które przyciąga wielbicieli sportów górskich oraz turystów spragnionych pięknych widoków.

Bolzano – ogólne informacje

Bolzano jest położone w regionie Trydent – Górna Adyga w prowincji Bolzano – Alto Adige nad rzeką Eisack (wł. Isarco). Bolzano leży przy granicy z Austrią, a jego powierzchnia wynosi 52,34 km2. W Bolzano mieszka ponad 12 000 ludzi, którzy mówią po włosku (73 proc.), po niemiecku (26 proc.) i po ladyńsku (0,71 proc.).

W mieście prężnie rozwija się przemysł hutniczy i metalurgiczny. Bolzano jest również ważnym ośrodkiem sportowym. Stąd pochodzi m.in. tenisista Andrea Seppi, narciarka alpejska Isolde Kostner i himalaistka Tamara Lunger.

Do 1919 roku miasto było w granicach Austro-Węgier.

Droga do Bolzano prowadzi przez Przełęcz Brenner w Alpach. Jednak poza austriacką winietą trzeba zapłacić 9 euro za jazdę przełęczą. Alternatywą jest bezpłatna droga, której czas dojazdu do miasta jest dłuższy, jednak w międzyczasie można podziwiać piękne widoki.

Bolzano – pogoda

Bolzano leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. Położeniu u stóp Alp sprawia, że roczna temperatura jest niższa niż w innych włoskich miastach i wynosi +11,6 stopni. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (+21,8 stopni), natomiast najzimniejszym - styczeń (+0,2 stopnie). Z tego względu temperatura roczna waha się średnio o 21,6 stopnia.

Jeśli wybieramy się na wakacje w sierpniu, musimy być przygotowani na duże opady deszczu, które w tym miesiącu są największe i wynoszą 98 mm. Z kolei najmniej pada w styczniu – jedynie 32 mm.

Bolzano – zabytki

 • Piazza Walther – główny plac w mieście, którego nazwa odnosi się do niemieckiego trubadura żyjącego na przełomie XII i XIII wieku;
 • Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – wybudowana w XIII wieku. Kościół jest symbolem Bolzano, w którego wnętrzu na ścianach znajdują się piękne freski przedstawiające świętych w trakcie modlitwy oraz różne legendy;
 • Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu – znajduje się tutaj mumia tzw. „Człowieka lodu” z 33000 r. p.n.e., na którego mówi się również Oetzi. Jego ciało zostało znalezione w 1998 roku w Alpach;
 • Muzeum Historii Naturalnej – znajduje się tam olbrzymie akwarium słodkowodne;
 • Zamek Mareccio – w wybudowanym w XII wieku zamku co roku odbywa się święto wina;
 • Zamek Runkelstein - wnętrze budowli zdobią freski przedstawiające sceny z legendy o Tristanie i Izoldzie;
 • Kolejka linowa – idealna atrakcja dla dużych i małych turystów. Kolejka wjeżdża z Bolzano na szczyt Colle-Kohlern (1200 m.n.p.m.), z którego można podziwiać wzgórza Dolomitów.

Bolzano – sporty zimowe

Bolzano jest idealnym miejscem do uprawiania sportów zimowych. Znajduje się tutaj nartostrada, trasa rowerowa oraz wyznaczone ścieżki dla pieszych turystów, którzy mogą podziwiać piękne widoki tutejszych Alp. Fanów sportu, ale nie tylko, na pewno zainteresuje Muzeum Górskie zlokalizowane w zamku Sigmundskron.

Bolzano – jarmark bożonarodzeniowy

W dniach od 26. listopada do 23. grudnia co roku wokół Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Piazza Walther odbywa się jeden z najpiękniejszym jarmarków świątecznych w Europie. Na stoiskach można kupić wędliny, nabiał, swetry robione na drutach, rękodzieło, pączki, ażurowe ciasta z marmoladą posypane cukrem pudrem czy napić się włoskiego napoju alkoholowego – grappy.

Bolzano – lokalne potrawy

Będąc w Bolzano warto spróbować wina, ponieważ wokół miasta ciągnie się 500 ha winnic, a dobra gleba i umiarkowany klimat sprawiają, że tłoczone wina smakują wybornie. Najlepsze są Lagrein oraz Santa Maddalena. Warto spróbować również wędzonej szynki Speck oraz nabiału (mleka, sera mozarella, masła) pochodzącego z górskich gospodarstw.

Na deser polecamy chrupiące jabłka z Górnej Adygi lub struclę z jabłkami, do której warto przyrządzić pyszną kawę oraz słodkie ciasto z rumem nadziewane owocami – Boznar Zelten.

Bolzano – pobliskie miasta

 • Trydent (58 km; 45 minut samochodem);
 • Wenecja (267 km; 2 godziny 36 minut samochodem);
 • Padwa (243 km; 2 godziny 31 minut samochodem);
 • Mediolan (298 km; 3 godziny 11 minut samochodem).

Bolzano – noclegi

W Bolzano można znaleźć noclegi zarówno w domkach letniskowych, jak i wakacyjnych apartamentach. Pobyt w Dolomitach Bolzano kosztuje od 1500 pln za tydzień. W sezonie letnim i zimowym ceny są wysokie, dlatego warto zarezerwować pokój wcześniej, nawet 2 – 3 miesiące przed planowanym wyjazdem.

Bolzano – ciekawostki

 • Miastem partnerskim Bolzano jest Sopron na Węgrzech; Od 1949 roku w Bolzano odbywa się prestiżowy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ferruccio Busoniego.
Bolzano
Przykładowe ceny

W Bolzano jest co najmniej o 20 proc. drożej niż w innych włoskich miastach
- Muzeum Archeologiczne - 10 euro
- Kawa espresso - 1,20 euro

Komunikacja

- PKP
- PKS
- rower

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

1352,4 km od Warszawy

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2imc07
d2imc07
d2imc07