Trwa ładowanie...
05-08-2016 15:16

Włochy - najpiękniejsze miejsca

Włochy to od lat niezmiennie popularny kierunek wakacyjny wśród Polaków. Kuszą pięknym wybrzeżem, gwarantowaną pogodą, ogromną liczbą zabytków i pyszną kuchnią. Kiedyś jeździliśmy tam masowo na wycieczki autokarowe, dziś korzystamy z tanich linii i na weekend wpadamy do Rzymu czy Mediolanu.

d1rf4ou
d1rf4ou

Włochy to od lat niezmiennie popularny kierunek wakacyjny wśród Polaków. Kuszą pięknym wybrzeżem, gwarantowaną pogodą, ogromną liczbą zabytków i pyszną kuchnią. Kiedyś jeździliśmy tam masowo na wycieczki autokarowe, dziś korzystamy z tanich linii lotniczych i na weekend wpadamy do Rzymu czy Mediolanu.

Wieczne Miasto z miesiąca na miesiąc zyskuje na popularności wśród Polaków. Chętnie wybieramy się tam przede wszystkim ze względu masę atrakcji. Koloseum, prawdziwy symbol miasta, powstało w roku 80 n.e. Każdy, kto odwiedza stolicę Włoch, pragnie choć rzucić okiem na ten imponujący amfiteatr, który mimo upływu 2000 lat wciąż zachwyca swoją konstrukcją. Forum Romanum przez ponad 1000 lat było centrum politycznym i gospodarczym Rzymu. Tu handlowano, toczono spory i składano ofiary. Imponujące ruiny świątyń i łuki triumfalne dają posmak wielkości cesarstwa sprzed 2000 lat. Bazylika św. Piotra w Watykanie to z pewnością najważniejszy kościół chrześcijański. Został wzniesiony w miejscu ukrzyżowania św. Piotra. Świątynia jest monumentalna - jej powierzchnia ma ponad 21 tys. m kw. W podziemiach znajdują się papieskie groby, w tym Jana Pawła II. Obowiązkowy punkt każdej wycieczki to także fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie czy Campo de' Fiori.

Wenecja, fot. Phant - Shutterstock

d1rf4ou

Wenecja uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miast nie tylko Włoch czy Europy, ale i całego świata. Choć to Paryż uznaje się za najbardziej romantyczne miejsce na Starym Kontynencie, większość turystów przechadzających się po malowniczych kanałach ma inne zdanie na ten temat. Jedna z największych atrakcji Włoch, położona na ponad 100 wyspach, przyciąga co roku miliony turystów. Dzięki swej wspaniałej architekturze i nietypowemu położeniu, miasto znalazło się na liście UNESCO. Ta włoska perełka architektoniczna podzielona jest licznymi kanałami, które umożliwiają transport za pomocą tramwajów wodnych, tzw. vaporetto. Niestety, Wenecja stopniowo osiada - w tempie około 2 mm rocznie. Na dodatek, co roku w okresie zimowym zalewa ją wysoka woda, tzw. aqua alta, a stan zabytkowych budynków w centrum jest opłakany.

Manarola, fot. Kert - Shutterstock

Cinque Terre to malowniczy fragment włoskiego wybrzeża, który leży w prowincji La Spezia, znajdującej się w Ligurii - regionie w północno-zachodniej części Italii. Wraz z Portovenere i wyspami Palmaria, Tino i Tinetto w 1997 roku został wpisany na listę UNESCO. Na jego terenie znajduje się pięć niesamowicie położonych miejscowości: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Leżą na terenie Parku Narodowego Cinque Terre, który chroni rzadkie gatunki flory i fauny. Za najpiękniejszą z miejscowości uznawana jest Manarola. Prawdopodobnie jest także najstarsza. Koniecznie trzeba spróbować wina, które od wieków produkuje się w lokalnych winnicach. Trunek Sciacchetra słynie na całym świecie jako tutejsza specjalność. Dużą atrakcję stanowi wykuta w skałach trasa o romantycznej nazwie Via dell'Amore. Zachwyca wspaniałymi widokami i umożliwia dotarcie do kolejnej miejscowości - Riomaggiore.

Positano, Francesco R. Iacomino - Shutterstock

d1rf4ou

Wybrzeże Amalfitańskie, czyli Costiera Amalfitana, rozciąga się po południowej stronie Półwyspu Sorrentyńskiego, od miejscowości Positano na zachodzie do Vietri sul Mare na wschodzie. Charakteryzuje się śródziemnomorskim klimatem z ciepłymi miesiącami letnimi i łagodnymi zimami. Górzysty obszar oferuje przepiękne widoki - domy zostały zbudowane kaskadowo na stromych zboczach, więc miasteczka Costiera Amalfitana wydają się być przyklejone do skalistych klifów. W regionie można zobaczyć 13 miejscowości, nazywanych "13 perłami Wybrzeża Amalfi". Positano to prawdziwa wizytówka Costiera Amalfitana. Rzeczywiście, trudno oprzeć się urodzie tego niezwykłego miasteczka. Kolorowe domy położone na stromych skałach zachwycają widziane zarówno z daleka, jak i z bliska. Jeśli zdecydujemy się na odkrywanie wąskich uliczek Positano, musimy się jednak przygotować na ogromną liczbę schodów i podejść. Dobra kondycja jest konieczna. Spacer zdecydowanie się jednak opłaca - w wyższych partiach nie ma tłumów, a widoki
wynagrodzą nam trudy wędrówki. Między miejscowościami można poruszać się autobusami, które w sezonie potrafią być bardzo zatłoczone - pamiętajmy, żeby kupić bilet wcześniej w kiosku (bez biletu nie wsiądziemy do autobusu).

Scilla, Kalabria, fot. mRGB - Shuttertsock

d1rf4ou

Omijana przez turystów z Polski Kalabria to najdalej na południe wysunięty region kontynentalnej części Italii. Położony na krańcu włoskiego buta, nazywany jest "terra da scoprire", czyli krainą do odkrycia. Oblewany przez Morze Tyrreńskie od zachodu i Morze Jońskie od wschodu zakątek, wciąż nie został opanowany przez masową turystykę. Piękne plaże, kryształowo czysta woda, średniowieczne miasta otoczone strzelistymi szczytami gór składają się na jeden z najpiękniejszych regionów w Europie. 320 bezchmurnych dni w roku daje Kalabrii wysokie miejsce na liście najbardziej słonecznych miejsc Starego Kontynentu. Za najpiękniejsze miasto i prawdziwą perłę Morza Tyrreńskiego uznawana jest Tropea. Trudno odmówić urody temu średniowiecznemu miastu położonemu na charakterystycznym klifie o wysokości ok. 40 m. Zbudowane przed setkami lat domy ściśle przylegają do siebie tworząc malowniczy obrazek, a leżąca poniżej złocista plaża dodaje miejscu jeszcze więcej uroku. Spacer po tutejszym Starym Mieście to punkt
obowiązkowy - wąskie uliczki gwarantują prawdziwy śródziemnomorski klimat.
ik/wg

d1rf4ou
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rf4ou