Trwa ładowanie...
d2nhurg
d2nhurg

Forum Romanum

Największe atrakcje
Forum Romanum
Kraj
Region
Forum Romanum było kiedyś głównym rynkiem Wiecznego Miasta Pixabay.com
Forum Romanum było kiedyś głównym rynkiem Wiecznego Miasta

Forum Romanum to dawny rynek, który w czasach starożytnych tętnił życiem i miał znaczenie tak kulturalne i towarzyskie, jak i polityczne. Leży pomiędzy dwoma wzgórzami Rzymu: Kapitolem i Palatynem.

Forum Romanum dziś

Forum Romanum dziś to ruiny dawnych okazałych budowli. Znajdowały się tu świątynie rzymskich bogów (także patronów Rzymu - Kastora i Polluksa), łuki triumfalne, kolumny, budynki instytucji państwowych (m.in. Tabulatorium, czyli archiwum), a także sklepy, kramy i pomniki. Forum Romanum zniszczyły pożary, trzęsienia ziemi oraz najazdy barbarzyńskie.

Forum Romanum – zwiedzanie

Bilet uprawnia do zwiedzania Forum Romanum i Palatynu, a także Koloseum. Jest ważny przez dwa dni, dlatego wycieczkę można sobie rozłożyć w czasie. Warto jednak wiedzieć, że Forum Romanum i Palatyn mają wspólne wejście, co oznacza, że nie można ich zwiedzać osobno, w różnych dniach.

Bilety wstępu można kupić on-line lub w jednej z czterech kas, które znajdują się:

 • przy Koloseum (Via dei Verbiti) – kasa, która przyciąga największe kolejki, nie ma tam też możliwości zapłaty gotówką,
 • na Piazza Santa Maria Nova, około 200 m od Koloseum,
 • na wzgórzu Palatyn (Via San Gregorio),
 • przy Forum Romanum (Largo della Salaria Vecchia).

Forum Romanum – godziny otwarcia i cennik

Godziny otwarcia Forum Romanum dla zwiedzających zależą od sezonu:

 • od ostatniej niedzieli października do 15.02: 8.30 – 16.30,
 • od 16.02 do 15.03: 8.30 – 17.00,
 • od 16.03 do ostatniej niedzieli marca: 8.30 – 17.30,
 • od ostatniej niedzieli marca do 31.08: 8.30 – 19.15,
 • od 1.09 do 30.09: 8.30 – 19.00,
 • od 1.10 do ostatniej soboty października: 8.30 – 18.30.

Forum Romanum nieczynne jest dla turystów 1 stycznia i 25 grudnia.

Ceny biletów:

 • normalny – 12 €,
 • ulgowy – 7,50 € (dla obywateli Unii Europejskich od 18. do 25. roku życia),
 • wstęp wolny – do 18. roku życia.

Bilet wstępu można kupić on-line, ale należy liczyć się z dodatkową opłatą w wysokości 2 € za dokonanie rezerwacji. Przez internet bilety kosztują zatem odpowiednio 14 € i 9,50 €.

Bezpłatny wstęp dla wszystkich turystów obowiązuje w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

Forum Romanum – lokalizacja i dojazd

Forum Romanum znajduje się w rione Ripa, w centrum Rzymu. W okolicy znajduje się przystanek autobusowy „Fori Imperiali”, pod który podjeżdżają autobusy miejskie numer 85 i 87, a także „Petroselli”, gdzie dojechać można autobusem numer 30, 170 i 781.

Poza tym Forum Romanum mieści się w pobliżu Koloseum, a tam znajduje się jedna ze stacji metra, „Colosseo” (jedzie tam metro linii B) oraz przystanek autobusowy o tej samej nazwie, na którym zatrzymują się autobusy numer 51, 75, 85, 87, 117, 118, a także nocny – N2.

Podróżujący z lotniska Rzym-Fiumicino dojadą do Forum Romanum pociągiem ekspresowym Leonardo lub regionalnym linii FL1 na stację Roma Trastevere, gdzie przesiądą się w autobus numer 781, z przystankiem wysiadkowym „Petroselli”.

Pasażerowie chcący dojechać do Forum Romanum z lotniska Rzym-Ciampino powinni wybrać autobus numer 720 z przystanku „Fioranello/appia” zlokalizowanego w pobliżu lotniska. Następnie na przystanku „Laurentina” powinni przesiąść się do metra linii B (przystanek wysiadkowy „Via del Circo Massimo”) lub autobusu numer 30 (i wysiąść na przystanku „Petroselli”).

Loty bezpośrednie z Polski do Rzymu odbywają się między innymi za pośrednictwem tanich linii lotniczych Ryanair i Wizz Air z sześciu polskich lotnisk - w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy, Wrocławiu, Katowicach. Z pozostałych miast polecimy do Rzymu z przesiadką w Monachium czy Zurychu. Koszt biletu w jedną stronę (lot bezpośredni) zależny od sezonu i waha się od 190 do 500 zł.

Forum Romanum
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h samolotem / 19 h samochodem

Strefa czasowa

UTC+1.00

Waluta

euro (EUR)

Godziny otwarcia

zależne od sezonu

Ceny biletów

- normalny 12 euro
- ulgowy 7,50 euro

Orientacyjna odległość

1800 km

d2nhurg

d2nhurg
d2nhurg
d2nhurg