Trwa ładowanie...
d1a6emr

Forum Romanum

Największe atrakcje
Forum Romanum
Region
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Forum Romanum to dawny rynek, który w czasach starożytnych tętnił życiem i miał znaczenie tak kulturalne i towarzyskie, jak i polityczne. Leży pomiędzy dwoma wzgórzami Rzymu: Kapitolem i Palatynem.

Forum Romanum dziś

Forum Romanum dziś to ruiny dawnych okazałych budowli. Znajdowały się tu świątynie rzymskich bogów (także patronów Rzymu - Kastora i Polluksa), łuki triumfalne, kolumny, budynki instytucji państwowych (m.in. Tabulatorium, czyli archiwum), a także sklepy, kramy i pomniki. Forum Romanum zniszczyły pożary, trzęsienia ziemi oraz najazdy barbarzyńskie.

Forum Romanum – zwiedzanie

Bilet uprawnia do zwiedzania Forum Romanum i Palatynu, a także Koloseum. Jest ważny przez dwa dni, dlatego wycieczkę można sobie rozłożyć w czasie. Warto jednak wiedzieć, że Forum Romanum i Palatyn mają wspólne wejście, co oznacza, że nie można ich zwiedzać osobno, w różnych dniach.

Bilety wstępu można kupić on-line lub w jednej z czterech kas, które znajdują się:

 • przy Koloseum (Via dei Verbiti) – kasa, która przyciąga największe kolejki, nie ma tam też możliwości zapłaty gotówką,
 • na Piazza Santa Maria Nova, około 200 m od Koloseum,
 • na wzgórzu Palatyn (Via San Gregorio),
 • przy Forum Romanum (Largo della Salaria Vecchia).

Forum Romanum – godziny otwarcia i cennik

Godziny otwarcia Forum Romanum dla zwiedzających zależą od sezonu:

 • od ostatniej niedzieli października do 15.02: 8.30 – 16.30,
 • od 16.02 do 15.03: 8.30 – 17.00,
 • od 16.03 do ostatniej niedzieli marca: 8.30 – 17.30,
 • od ostatniej niedzieli marca do 31.08: 8.30 – 19.15,
 • od 1.09 do 30.09: 8.30 – 19.00,
 • od 1.10 do ostatniej soboty października: 8.30 – 18.30.

Forum Romanum nieczynne jest dla turystów 1 stycznia i 25 grudnia.

Ceny biletów:

 • normalny – 12 €,
 • ulgowy – 7,50 € (dla obywateli Unii Europejskich od 18. do 25. roku życia),
 • wstęp wolny – do 18. roku życia.

Bilet wstępu można kupić on-line, ale należy liczyć się z dodatkową opłatą w wysokości 2 € za dokonanie rezerwacji. Przez internet bilety kosztują zatem odpowiednio 14 € i 9,50 €.

Bezpłatny wstęp dla wszystkich turystów obowiązuje w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

Forum Romanum – lokalizacja i dojazd

Forum Romanum znajduje się w rione Ripa, w centrum Rzymu. W okolicy znajduje się przystanek autobusowy „Fori Imperiali”, pod który podjeżdżają autobusy miejskie numer 85 i 87, a także „Petroselli”, gdzie dojechać można autobusem numer 30, 170 i 781.

Poza tym Forum Romanum mieści się w pobliżu Koloseum, a tam znajduje się jedna ze stacji metra, „Colosseo” (jedzie tam metro linii B) oraz przystanek autobusowy o tej samej nazwie, na którym zatrzymują się autobusy numer 51, 75, 85, 87, 117, 118, a także nocny – N2.

Podróżujący z lotniska Rzym-Fiumicino dojadą do Forum Romanum pociągiem ekspresowym Leonardo lub regionalnym linii FL1 na stację Roma Trastevere, gdzie przesiądą się w autobus numer 781, z przystankiem wysiadkowym „Petroselli”.

Pasażerowie chcący dojechać do Forum Romanum z lotniska Rzym-Ciampino powinni wybrać autobus numer 720 z przystanku „Fioranello/appia” zlokalizowanego w pobliżu lotniska. Następnie na przystanku „Laurentina” powinni przesiąść się do metra linii B (przystanek wysiadkowy „Via del Circo Massimo”) lub autobusu numer 30 (i wysiąść na przystanku „Petroselli”).

Loty bezpośrednie z Polski do Rzymu odbywają się między innymi za pośrednictwem tanich linii lotniczych Ryanair i Wizz Air z sześciu polskich lotnisk - w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy, Wrocławiu, Katowicach. Z pozostałych miast polecimy do Rzymu z przesiadką w Monachium czy Zurychu. Koszt biletu w jedną stronę (lot bezpośredni) zależny od sezonu i waha się od 190 do 500 zł.

Forum Romanum
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h samolotem / 19 h samochodem

Strefa czasowa

UTC+1.00

Waluta

euro (EUR)

Godziny otwarcia

zależne od sezonu

Ceny biletów

- normalny 12 euro
- ulgowy 7,50 euro

Orientacyjna odległość

1800 km

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1a6emr
d1a6emr
d1a6emr