Trwa ładowanie...
d2mu0ry

Fontanna di Trevi

Największe atrakcje
Fontanna di Trevi
Region
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Nazwa Fontanny di Trevi pochodzi od imienia legendarnej dziewicy, która miała odkryć w tym miejscu źródło wykorzystane podczas budowy akweduktu. Dziewczyna miała na imię Trevia, a wody fontanny do dziś nazywane są "acqua virgo", czyli "woda dziewicy" lub "woda dziewicza".

Fontanna di Trevi - historia

Monumentalną, barokową Fontannę di Trevi zaprojektował Nicola Salvi, architekt rzymski, który wygrał konkurs zorganizowany na polecenie papieża Klemensa XII. Budowa fontanny trwała od 1735 do 1776 roku, ale jej konstruktor nie dożył zakończenia prac.

Wielu turystów, według zwyczaju, wrzuca przez ramię do Fontanny di Trevi drobne pieniądze w nadziei szybkiego powrotu do Rzymu. Niektórzy wierzą, że sprawi to wrzucenie jednej monety, dwie monety wywróżą płomienny romans, a ten, kto w fontannie pozostawi trzy monety, wkrótce pójdzie przed ołtarz z wybrankiem lub wybranką życia.

Wiara turystów to źródło pieniędzy dla miasta. Co jakiś czas monety są wyławiane z Fontanny di Trevi i przeznaczane na renowację rzymskich zabytków lub pomoc najbiedniejszym.

Fontanna di Trevi - popkultura

Fontanna di Trevi swoją wielką sławę zyskała dzięki włoskiemu reżyserowi, Federico Felliniemu i jego oskarowemu filmowi, "Słodkie życie". Nakręcono tam scenę, w której główni bohaterowie (w tych rolach Anita Ekberg i Marcello Mastroianni) kąpią się w fontannie, co swoją drogą w rzeczywistości jest niedozwolone.

W lipcu 2016 roku Fontanna di Trevi stała się także wybiegiem mody. Świętowano tam bowiem 90-lecie marki Fendi, kierowanej przez sławnego kreatora mody, Karla Lagerfelda. Pokaz nosił nazwę "Legends and Fairy Tales", a modelki chodziły po specjalnie przygotowanym szklanym wybiegu umieszczonym tuż nad powierzchnią wody fontanny.

Fontanna di Trevi - symbolika

Fontanna di Trevi przylega do budynku i tworzy niejako jego fasadę o rozmiarach 20 m na 26 m. W centrum fontanny znajduje się Neptun, rzymski bóg wód, chmur i deszczu. Kolejnymi postaciami są Trytony, które symbolizują Kastora i Polluksa, bohaterów mitologii rzymskiej, którzy mieli bronić miasta w czasie wojny.

Neptun stoi na rydwanie zaprzęgniętym w hippokampy – pół-konie, pół-ryby. Pierwszy z nich, ujarzmiany przez Trytona, jest niespokojny i symbolizuje wzburzone morze. Druga istota, łagodna i pokorna, to symbol spokojnych wód morskich.

Fontanna di Trevi – lokalizacja i dojazd

Fontanna di Trevi, jak większość zabytków Rzymu, znajduje się w jego centrum. Do zabytku można dojechać metrem linii A (przystanek "Barberini-Fontana di Trevi") lub autobusem linii 52, 23, 62, 63, 80, 83, 160 i 492 na przystanek "Largo Chigi" lub "Tritone-Fontana di Trevi". Na tych samych przystankach zatrzymuje się także autobusy nocne N4, N5, N12 i N25.

Osoby podróżujące do Fontanny di Trevi z lotniska Rzym-Fiumicino powinny wybrać pociąg regionalny linii FL1 lub pociąg Leonardo Express i udać się na dworzec Roma Termini. Tam powinny wsiąść do metra linii A, jadącego w kierunku "Battistini" i wysiąść na przystanku "Barberini-Fontana di Trevi". Podobnie podróżować powinni ci, którzy pod Fontannę di Trevi zmierzają z lotniska Rzym-Ciampino, tylko zamiast pociągu FL1, powinni wsiąść do pociagu FL4.

Rzym to miasto, do którego bez przesiadki polecimy z kilki polskich portów lotniczych (Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Katowice, Bydgoszcz) już od 190 zł. Bilet tanich linii lotniczych (Ryanair czy Wizz Air) oferujących transfer kosztuje maksymalnie 500 zł. Z pozostałych polskich lotnisk dolecimy z przesiadką, a ceny biletów wzrosną nawet do 1000 zł.

Fontanna di Trevi
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h samolotem / 19 h samochodem

Strefa czasowa

UTC+1.00

Waluta

euro (EUR)

Orientacyjna odległość

1800 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mu0ry
d2mu0ry
d2mu0ry