Aarhus - miasto chodzących wstecz zegarów

Aarhus - miasto chodzących wstecz zegarów
Źródło zdjęć: © © Antony McAulay - Fotolia.com

Leżące na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego Aarhus to drugie co do wielkości miasto Danii, liczące ok. 300 tysięcy mieszkańców. Zachwyca kameralnością i atmosferą typową dla duńskiej prowincji. Jest jednym z najstarszych grodów w kraju, z początkami sięgającymi VIII w. Wnosi też pewien niepokój w metodę odmierzania czasu. Poznajcie bliżej "stolicę prowincji".

Leżące na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego *Aarhus *to drugie co do wielkości miasto Danii, liczące ok. 300 tysięcy mieszkańców. Zachwyca kameralnością i atmosferą typową dla duńskiej prowincji. Jest jednym z najstarszych grodów w kraju, z początkami sięgającymi VIII w. Wnosi też pewien niepokój w metodę odmierzania czasu. Poznajcie bliżej "stolicę prowincji".

udm/if

1 / 4

Aarhus, Dania

Obraz
© © Raymond Thill - Fotolia.com

Największą atrakcją Aarhus, a także jedna z największych w całej Danii, jest Den Gamle By - skansen miejski. Wizyta tam pozwala przenieść się do epoki prapradziadów. I to nie tylko w sferze architektury, ale wszelkich detali związanych z codziennością XIX stulecia. Na Starym Mieście życie toczy się tak, jak w czasach Andersena, z zapachem potraw, oryginalnymi wystrojami wnętrz i turkotem powozów.

2 / 4

Rezydencja Mincerza, Aarhus, Dania

Obraz
© © Arne Bramsen - Fotolia.com

W mieście warto zobaczyć także Domkirke - gotycką katedrę, Muzeum Kobiet, ARoS Aarhus Kunstmuseum, Muzeum Wikingów czy park rozrywki Tivoli Friheden. Aarhus znane jest również z tradycji kulinarnych i browarniczych. Latem odbywa się w miasteczku Aarhus Festival, należący do największych wydarzeń kulturalnych w Skandynawii.

3 / 4

Katedra w Aarhus, Dania

Obraz
© © Antony McAulay - Fotolia.com

Aarhus jest także duńskim Wąchockiem, zwłaszcza dla mieszkańców Kopenhagi. Dowcipy o aarhusianach są porównywalne z tymi o Polakach w Ameryce czy Irlandczykach w Anglii. Uwaga, prezentujemy przykład:
"Dlaczego po Aarhus jeżdżą tylko czerwone, zielone i żółte samochody? Bo reszta stoi na światłach i czeka aż się zapali ich kolor".

4 / 4

Ratusz, Aarhus, Dania

Obraz
© Rasmus Laursen/PD

W Aarhus można też spotkać się z niecodziennym zjawiskiem. W wielu miejscach - domach, pubach czy na łodziach - zegary chodzą wstecz, pokazując wciąż poprawną godzinę. Cyferblaty mają odwrócona numerację, aby wskazywać aktualny czas. Zwracajcie zatem uwagę na bieg wskazówek, aby godzina 3:00 nie okazała się 9:00.

Z Polski do Aarhus dostępne są tylko regularne połączenia lotnicze, z przesiadką w Kopenhadze. Bilet w dwie strony można kupić od 1200 zł. Można tez spróbować podróży łączonej. Do Kopenhagi samolotem (z Warszawy od 360 zł w dwie strony), a dalej autobusem przez Most nad Wielkim Bełtem (210 DKK), autobusem promem (270 DKK) lub pociągiem (331 DKK z miejscówką).

udm/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)