Trwa ładowanie...
d3o3xzf

Split

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Chorwacja Środkowa, Dalmacja, Europa Południowa, nad Morzem Adriatyckim

Strefa czasowa:

UTC+1

Waluta:

Kuna chorwacka (HRK)

Shutterstock
Źródło: Shutterstock, fot: Tupungato

Split to cieplutki zakątek Adriatyku. Leży w otoczonej wzgórzami malowniczej zatoce. Słynie z kaprysu rzymskiego cesarza – pałacu Dioklecjana, który przetrwał do dziś. Po zwiedzaniu starożytnej budowli przejdziemy się nadmorskim bulwarem z palmami.

Split – Chorwacja od 1991 roku

Split jest ważnym portem adriatyckim w Dalmacji o dużym znaczeniu komunikacyjnym. Dysponuje własnym lotniskiem w Kastel, na zachód, o ok. 25 km od centrum (kod SPU). Do Chorwacji miasto należy dopiero od 1991 roku. Starożytni Grecy, a następnie Rzymianie zainicjowali powstanie osady, która kolejno przechodziła z rąk do rąk.

Split – pogoda

Pogoda w Splicie reprezentuje przyjemny, umiarkowanie ciepły klimat. Najwięcej turystów przyjeżdża tutaj pomiędzy kwietniem a październikiem, kierując się właśnie wykresami temperatur oraz opadów deszczu. Na zwiedzanie polecamy wiosnę i jesień, plażowiczom pogoda szczególnie sprzyja w najgorętszych lipcu i sierpniu (przeciętnie w ciągu doby odpowiednio 25,7 i 25,4 st. C).

Od końca maja do początku listopada temperatura wody morskiej nie spada poniżej 20 st. C. Pada wówczas naprawdę sporadycznie.

Split – atrakcje

Krajobraz Splitu z interesująca architekturą tworzą szeregi kamieniczek z dachami w kolorze ochry. Soczysta zieleń, strzeliste palmy, mnóstwo słońca (i te zachody!), zacienione tarasy oraz smaczna kawa sprzyjają podziwianiu zatoki i spokojnych wód Morza Adriatyckiego.

Co można robić w Splicie?

  • Zwiedzić kilka zabytkowych kościołów.
  • Zobaczyć resztki rzymskiego akweduktu.
  • Zrelaksować się w Marjan Forest Park.
  • Zajrzeć do galerii sztuki Mestrovic Gallery, poświęconej w całości chorwackiemu rzeźbiarzowi oraz Froggyland ze śmiesznymi eksponatami żab i do Muzeum Historii Naturalnej w Splicie.
  • Ze Splitu udamy się w rejsy widokowe po okolicy, m.in. do Dubrownika i Rijeki, Wenecji oraz Ankony we Włoszech czy na pobliskie chorwackie wyspy.
  • Miasto portowe ma obecnie opinię centrum życia nocnego. Sporo restauracji i barów ofertą celuje w turystów.
  • Warto udać się na tutejsze plaże – Baćvice o 1 km od ścisłego centrum, piaszczysta, z niezłą infrastrukturą czy też Ovcice, Znjan, Kasuni i Kastelet.
  • Lubiane atrakcje Splitu to loty hydroplanami pomiędzy wyspami oraz żeglowanie i pozostałe sporty wodne.
  • Zakupy zrobimy na rynku Green Market Pazar ze świeżymi owocami, lokalnymi produktami spożywczymi i rękodziełem z regionu oraz na targu rybnym (jeśli będzie gdzie przyrządzić efekty porannych połowów rybaków).

Pałac Dioklecjana w Splicie

Pałac Dioklecjana w Chorwacji to najbardziej znana atrakcja Splitu, figurująca na Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Rzymski cesarz wzniósł gigantyczną budowlę w latach 295-305 na malowniczym nabrzeżu na planie rzymskiego obozu wojskowego. Zachowały się chociażby podziemia, brama Porta Aurea, wewnętrzny dziedziniec, obszerny westybul.

Pozostałości obiektu to dziś element tutejszej starówki, spacerując po niej bowiem, ciężko się zorientować, że ulice oraz place to tak naprawdę dawne pomieszczenia pałacowe i korytarze. Mury obronne powstały z kolei dopiero w XVII w.

Katedra Świętego Duje w Splicie (Dujama lub Domniona) to część pałacu Dioklecjana. Niegdysiejsze oktagonalne mauzoleum przekształcono w świątynię w VIII w. Podziemna krypta to z kolei obecna kaplica Św. Łucji. Poszczególne części katedry zmieniano i dobudowywano na przestrzeni wieków.

Split
Przykładowe ceny

- Wypożyczenie leżaka na plaży: od 20 kun / dzień.
- Kawa na plaży: od 10 kun.
- Piwo na plaży: od 15 kun.
- Mała woda: od 5 kun.
- Butelka wina w sklepie: od 30 kun.
- Lokalne piwo w sklepie: od 7 kun.
- Gałka lodów: od 10 kun.
- Chleb: od 10 kun.
- Cheeseburger w fastfoodzie: od 9 kun.
- Pizza: od 40 kun.
- Danie z makaronem: od 50 kun.
- Stek z frytkami: od 90 kun.
- Benzyna: od 9 kun / litr.

Komunikacja

Komunikacja miejska, taksówki, wypożyczalnie rowerów (uwaga na rejestracje z ST na początku – mieszkańcy Splitu słynną z nie najlepszych umiejętności prowadzenia aut).

Orientacyjna odległość

1443 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o3xzf
d3o3xzf
d3o3xzf