Trwa ładowanie...
d232vn5

Barcelona

Największe atrakcje
Położenie:

Region o nazwie Katalonia położony na północnym zachodzie Hiszpanii.

Strefa czasowa:

UTC +1

Waluta:

euro (EUR)

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Barcelona – stolica Katalonii i drugie największe miasto Hiszpanii. Jest położona nad Morzem Śródziemnym i stanowi cel wycieczek dla milionów turystów rocznie. Kojarzymy ją głównie z ciepłego klimatu, wyjątkowej architektury i FC Barcelony. Jest miejscem wypełnionym po brzegi atrakcjami, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Barcelona – historia

Jedna z legend głosi, że za powstanie Barcelony odpowiedzialny jest sam Herkules. Nie zgadza się z tym jednak drugi z mitów. Nazwa miasta ma według niego pochodzić od kogoś innego – jednego z generałów starożytnej Kartaginy. Prawda jest taka, że pierwsze ruiny, które znaleziono w tym obszarze pochodzą z nawet 5000 roku p.n.e. To czasy, kiedy w obecnej Hiszpanii nie było ani starożytnych Rzymian, ani Kartagińczyków.

Barcelona była wielokrotnie podbijana przez różne narody aż do IX wieku naszej ery. Stała się wtedy stolicą Marchii Hiszpańskiej utworzonej przez Karola Wielkiego po pokonaniu rządzącej wcześniej tymi terenami arabskiej armii. W trakcie późniejszej Rekonkwisty (czyli wojny z Arabami toczonej na całym Półwyspie Iberyjskim) postanowiono zjednoczyć ją z innymi regionami - Aragonią oraz Kastylią. W ten sposób w połowie XV wieku powstał kraj znany nam dzisiaj jako Hiszpania.

Względnym spokojem cieszono się do XVII wieku, gdy region o nazwie Katalonia po raz pierwszy zdecydował się odłączyć od reszty kraju. Wybuchła więc wojna. Przez krótki czas Barcelona znajdowała się wtedy we Francji, bo to do tego państwa zwróciła się z prośbą o pomoc. Ostatecznie jednak to Hiszpanie ponownie podbili miasto. Od tamtej pory można w nim zauważyć niechęć do reszty kraju. Barcelona (oraz reszta Katalonii) posiada do dziś silny ruch separatystyczny.

Barcelona – informacje ogólne

Obecnie Barcelona (mylnie nazywana czasem mianem "Barca") stanowi drugie pod względem wielkości miasto w Hiszpanii. Wraz z pobliskimi terenami (jako prowincja) jest także szóstym najbardziej zaludnionym obszarem miejskim w Europie. Łącznie mieszka w niej 4,8 mln osób (z czego 1,6 mln w samym mieście). Dzięki temu, że znajduje się nad Morzem Śródziemnym, posiada także jeden z największych portów morskich w Europie.

Na obrzeżach Barcelony znajduje się także jedno z największych lotnisk na starym kontynencie – port lotniczy Barcelona-El Prat (BCN), który rocznie obsługuje prawie 50 mln osób. Sama Barcelona znana jest natomiast jako popularne centrum turystyczne, z roczną liczbą ponad 7,5 mln odwiedzających. Dzięki wielu znajdującym się tam plażom, a także położonym ok. 40 km na północ górom w Montserrat, jest miejscem w którym można spędzać czas na wiele sposobów.

Barcelona to również miasto sportu. Jest siedzibą FC Barcelony, czyli jednego z największych klubów piłkarskich na świecie i posiada stadion Camp Nou – największy taki obiekt w Europie. W 1982 roku stolica Katalonii gościła niektóre spośród spotkań rozgrywanych w trakcie hiszpańskich Mistrzostw Świata. Dekadę później do miasta zawitały także Igrzyska Olimpijskie. Co roku odbywają się tam wyścigi Formuły 1.

Barcelona jest jednak znana nie tylko ze sportu. Miasto posiada bardzo rozwiniętą kulturę i gości niektóre spośród największych wydarzeń tego typu w Europie. Jest to między innymi festiwal muzyki Primavera, na którym co roku odbywają się koncerty ogromnej liczby znanych na świecie wykonawców (z wielu rożnych gatunków muzyki). W mieście znajdziemy też jedną z najsłynniejszych oper na świecie – Gran Teatre del Liceu.

Katalonia (w tym także Barcelona) posiada swój własny język odrębny od hiszpańskiego. Kataloński jest mieszanką tego języka z francuskim (jeszcze z czasów, gdy regionowi bliżej było do Francji). Będąc w Barcelonie, należy także pamiętać, że nie wszyscy mówią tam po angielsku.

Barcelona – zabytki

Barcelona jest miastem kojarzonym także ze swoją architekturą. Rozsławił ją pod tym względem Antoni Gaudi, słynny architekt właśnie stamtąd pochodzący. Zaprojektował wiele spośród najważniejszych zabytków Barcelony, warto wybrać się więc po mieście jego śladami. Najbardziej kojarzona z miastem jest Sagrada Familia. Inne to natomiast także kompleks ogrodów Park Guell oraz budynki takie jak pełne zakrzywionych linii Casa Vicens lub Casa Milà. Ta ostatnia wykorzystana była nawet w filmie Vicky Cristina Barcelona (reż. Woody Allen).

Kolejnym z wyjątkowych budynków jest Casa Batllo, której balkony przypominają czaszki. Zwiedzając Barcelonę, koniecznie należy odwiedzić także dzielnicę gotycką o nazwie Barri Gotic. Znajdziemy tam wiele pozostałości po czasach rzymskich (na przykład fragmenty muru, którym otoczone było stare miasto Barcelony). To także ulica La Rambla, która prowadzi do samego centrum Barcelony. To tam trafimy na wcześniej wspomniany El Liceu, a także słynny bazar miejski La Boqueria.

Niedaleko od La Rambla odwiedzić można m.in. Placa Reial – słynny plac, na którym rosną palmy i którego latarnie projektował także Gaudi. Posiada też ogromną liczbę restauracji i klubów nocnych, więc chętnie odwiedzany jest szczególnie wieczorami. Kolejny ważny punkt każdej wycieczki to tymczasem Placa de Catalunya – główny rynek w mieście o wielkości 50 tys. m2. To właśnie na nim kończy się La Rambla. Znajdziemy tam kolejne zabytki Barcelony. To także stamtąd trafimy najłatwiej do innych części miasta.

Zwiedzanie Barcelony - przydatne informacje

W tym mieście ciężko jest się zgubić. Oprócz nieco zagmatwanej (pod względem układu ulic) starej części miasta, Barcelona ma plan przypominający nieco siatkę. Większość ulic jest tam prosta. Największy wyjątek to aleja Avinguda Diagonal przecinająca wszystko pod kątem. To właśnie nią łatwo dotrzemy zarówno do stadionu Camp Nou, jak i do Sagrada Familia. Po drodze spotkamy także wcześniej wspomnianą Casę Mila oraz La Monumental – słynną arenę walk byków, którą również warto odwiedzić.

Oprócz tego Avinguda Diagonal to też wiele restauracji, hoteli i centrów handlowych. Jest kolejnym po Placu Katalońskim miejscem, z którego wszędzie łatwo dojedziemy transportem publicznym. To za jego pomocą najlepiej zwiedzać Barcelonę. Wszędzie łatwo można trafić tam metrem, a jeśli boimy się zejść pod ziemię, możemy skorzystać także z wielu linii autobusowych i jeżdżących po mieście tramwajów.

Osobny czas poświęcić można również na odwiedzenie wzgórza Montjuic (w tłumaczeniu "żydowskiego"). Na jego szczyt można wjechać kolejką linową. Znajduje się tam zamek Castell de Montjuic, a także wiele parków i ogrodów oraz Stadion Olimpijski. Oprócz tego to także wielki kompleks fontann Font Magica oraz wioska hiszpańska – Poble Espanyol.

Zwiedzając zabytki Barcelony warto jedynie pamiętać, by uważać na kieszonkowców, a wszystkie ważne rzeczy mieć dobrze schowane. Czasem spotkać można także naciągaczy, którzy będą próbowali wyłudzić od nas pieniądze. To problem, który dotyka wszystkie oblegane przez turystów miasta Europy, a Barcelona jest kolejnym po Paryżu z tego typu reputacją. Pomimo tego, wszyscy odwiedzający chwalą ją za bezpieczeństwo.

Ceny w Barcelonie

Ceny, z którymi spotkamy się w mieście są o prawie połowę wyższe niż w Polsce. Więcej zapłacimy na przykład za nocleg w Barcelonie. Ceny zaczynają się tu od ok. 65 zł za noc najtańszego zakwaterowania (np. w hostelu). Nieco gorzej wygląda w tym porównaniu także sytuacja z biletami wstępu do atrakcji turystycznych. Koszt wejścia do większości z nich waha się od 15 do 40 euro. Droższe niż w Polsce okażą się również posiłki w restauracjach. Ich ceny to minimum 10 euro.

Pogoda w Barcelonie

Barcelona, podobnie jak reszta Hiszpanii, jest miastem o ciepłym, śródziemnomorskim klimacie. Zimy są tam chłodne, a przez resztę roku spotkać się możemy nawet z upałami. W zimie temperatury w Barcelonie to mniej więcej 10-15 stopni Celsjusza, latem natomiast mogą osiągność powyżej 30 stopni Celsjusza. Warto o tym pamiętać planując podróż do tego miasta. W ciągu trzech ostatnich dekad tylko raz odnotowano tam natomiast temperaturę na minusie. Deszcz w Barcelonie pada rzadko, jedynie wiosną i jesienią. Latem możemy się więc spodziewać suchej pogody. Hiszpania to kraj słoneczny, w związku z czym warto w podróż zabrać do niego krem z filtrem UV.

Barcelona
Przykładowe ceny

Bilet jednorazowy komunikacji miejskiej: 2 euro.
Obiad w restauracji dla dwóch osób - od 20 euro wzwyż.
Kawa w restauracji - 1,80 euro.
Butelka wina - 5 euro.

Komunikacja

Rozbudowana sieć komunikacji miejskiej składająca się z metra, autobusów, tramwajów oraz kilku sieci korporacji taksówek. Transport publiczny łączy ze sobą różne części miasta, a także przyległe gminy. Dla turystów stworzono także Bus Turistic, którym wybierając jedną z trzech tras (czerwoną, niebieską lub zieloną) można zwiedzić miasto. Działa także sieć kolei podmiejskiej tzw. Renfe Cercanías – Cercanías Barcelona oraz kolej liniowa kursująca na wzgórze Montjuïc. Wszystkie taksówki miejskie są czarno-żółte, należy je zamawiać telefonicznie lub "łapać" na ulicy.

Co warto zobaczyć
Wiza/paszport

nie

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d232vn5
d232vn5
d232vn5