Bagaż podręczny - czego nie wolno zabrać na pokład samolotu?
Rozporządzenie UE reguluje listę przedmiotów, które nie mogą być wnoszone na pokład. Należy pamiętać, że wszystkie płyny należy przewozić w przezroczystej plastikowej torebce o maksymalnej pojemności 1 litra, a pojemność żadnego pojemnika nie może przekraczać 100 ml. Czego nie możemy spakować do bagażu podręcznego?
Rozporządzenie UE reguluje listę przedmiotów, które nie mogą być wnoszone na pokład samolotu w bagażu podręcznym. Obejmuje ona: narzędzia, noże i nożyczki (dozwolone są wyłącznie nożyczki o długości ostrza do 6 cm), substancje wybuchowe i łatwopalne, substancje chemiczne i toksyczne, pistolety, broń palną i inne jej rodzaje, broń spiczastą i z ostrzem oraz inne przedmioty penetrujące (m.in druty, szydełka, korkociągi), broń używaną w sztukach walki i wszelkie instrumenty tępe (m.in. kije golfowe, wędki, wiosła) oraz urządzenia emitujące ciepło (m.in. zapałki, zapaliczki, paliwo do zapalniczek). Pełną listę można znaleźć na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Zabroniony jest także przewóz płynów i produktów o podobnej konsystencji za wyjątkiem tych zakupionych na lotnisku za punktem kontroli kart pokładowych (w oryginalnie zabezpieczonej torbie) oraz płynów w pojemnikach, których pojemność nie przekracza 100 ml, znajdujących się w przezroczystej plastikowej torebce o maksymalnej pojemności 1 litra.
2 lata temu Komisja Europejska wprowadziła zmiany dotyczące kontroli bezpieczeństwa płynów, aerozoli i żeli w portach lotniczych Unii Europejskiej. Od 31 stycznia 2014 roku pasażerowie mogą zabierać w bagażu podręcznym niezbędne na czas podróży lekarstwa i środki medyczne w ilościach przekraczających 100 ml dla każdego pojemnika. Jest jednak jeden warunek - muszą one zostać skontrolowane na lotnisku.