Trwa ładowanie...
Beata Pawlikowska
22-01-2017 09:56

Beata Pawlikowska dla WP: Rok Koguta

O zbliżającym się Nowym Roku, postanowieniach szczęściach i dlaczego kultura zachodnia nie zawsze ma rację. Najnowszy felieton Beaty Pawlikowskiej dla WP Turystyka.

Beata Pawlikowska dla WP: Rok KogutaŹródło: Fotolia
dni5glm
dni5glm

Zbliża się Nowy Rok! Znowu jest okazja, żeby podjąć pozytywne postanowienia i symbolicznie zamknąć za sobą to wszystko, co było złe. Tym bardziej, że ten nadchodzący Nowy Rok jest o wiele bardziej logiczny i powiązany z siłami natury. Bo skąd właściwie pomysł, żeby świętować Nowy Rok 1 stycznia? Ten dzień został sztucznie wyznaczony w kalendarzu gregoriańskim, ale w gruncie rzeczy nie jest powiązany z żadną inną, naturalną zmianą, która jednocześnie rozpoczynałaby się w przyrodzie.

Zupełnie inaczej jest na dalekim wschodzie - w Chinach, Korei, Tybecie i Japonii. Początek chińskiego Nowego Roku jest logiczną konsekwencją zdarzeń zachodzących w naturze. Wszystko zaczyna się dużo wcześniej, od zimowego przesilenia, czyli dnia, kiedy przypada najdłuższa noc w roku i najkrótszy dzień, po którym stopniowo noce stają się coraz krótsze, a dzień coraz bardziej się wydłuża. Symbolicznie siły ciemności ustępują miejsca jasności.
Ciemność kojarzona ze wszystkim, co jest mroczne, niejednoznaczne, podejrzane, zimne, złe, ukryte, codziennie cofa się coraz bardziej, żeby ustąpić miejsca temu, co kojarzy się ze światłem – dobru, miłości, życzliwości, przyjaźni, bliskości, jawności. Od tego momentu odlicza się dwa miesiące księżycowe, co oznacza, że chiński Nowy Rok rozpoczyna się w dniu drugiego nowiu księżyca po przesileniu zimowym, co w tym roku przypada 28 stycznia.

CHINY to temat najnowszej audycji Beaty Pawlikowskiej: Blondynka w samo południe w OPEN FM
Stacja "Beata Pawlikowska" w Open FM! oraz dzięki aplikacji OPEN FM.
iOS - przejdź do sklepu i pobierz aplikację OPEN FM - słuchaj audycji Beaty Pawlikowskiej przez cały czas.
_Android - przejdź do sklepu i pobierz aplikację OPEN FM - słuchaj audycji Beaty Pawlikowskiej przez cały czas.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Patronem każdego księżycowego roku w chińskim kalendarzu jest jedno z dwunastu zwierząt, którego charakter nadaje ton życiu i zdarzeniom.
Łatwo zrozumiecie co mam na myśli, jeśli przypomnę, że kończący się rok był Rokiem Małpy. Jaka jest małpa, wiem każdy. Lubi psocić, skacze z gałęzi na gałąź, często przy okazji coś zburzy albo zniszczy, i pojawia się znienacka tam, gdzie nikt jej nie prosił. To był rok pełen niespodzianek i zaskakujących zdarzeń.
Jeśli przeszkadzały wam małpie figle przeznaczenia, możecie odetchnąć z ulgą.
W sobotę 28 stycznia rozpoczyna się Rok Koguta. *
Jak wiadomo, kogut jest obowiązkowy i zawsze punktualnie pianiem ogłasza nadejście nowego dnia. Jest też wyjątkowo elegancki – ma długie, lśniące pióra i czerwony grzebień, którym z dumą lubi potrząsać.
Kogut w kalendarzu chińskim jest pracowity, spostrzegawczy, odważny, utalentowany i obrotny, ceni też wartości rodzinne, będzie to więc dobry rok dla wszystkich, którzy uczciwie pracują i mają dobre intencje. Rok Koguta będzie sprzyjał ludziom, którzy są praktyczni, lojalni, pracowici, dbają o swój wygląd i zamiast krążyć w kółko wokół jakiegoś tematu, podejmują jednoznaczne, czyste decyzje, unikając nadmiernego ryzyka.
*
Szczęśliwego Nowego Roku!

dni5glm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dni5glm