Belize - Blue Hole kluczem do rozwiązania zagadki upadku cywilizacji Majów?

Belize - Blue Hole kluczem do rozwiązania zagadki upadku cywilizacji Majów?
Źródło zdjęć: © U.S. Geological Survey (USGS)

Great Blue Hole w Belize to jedno z najpiękniejszych miejsc na naszej planecie. Niezwykła atrakcja Morza Karaibskiego przez cały rok przyciąga nie rzesze nurków i turystów, chcących zobaczyć ten cud natury. Wielka rozpadlina ma głębokość 124 metrów i szerokość 300 m. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 roku, został rozsławiony na świecie głównie dzięki filmom telewizyjnym i wyprawom morskim Jacques Cousteau. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Rice w amerykańskim Houston mówią, że to nie tylko piękne miejsce, ale także klucz do rozwiązania jednej z największych zagadek ludzkości - tajemnicy upadku cywilizacji Majów!

Great Blue Hole w Belize to jedno z najpiękniejszych miejsc na naszej planecie. Niezwykła atrakcja Morza Karaibskiego przez cały rok przyciąga rzesze nurków i turystów, chcących zobaczyć ten cud natury. Wielka rozpadlina ma 124 m głębokości i szerokość 300 m. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 roku, została rozsławiona na świecie głównie dzięki filmom telewizyjnym i wyprawom morskim Jacques Cousteau. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Rice w amerykańskim Houston mówią, że to nie tylko piękne miejsce, ale także klucz do rozwiązania *jednej z największych tajemnic ludzkości *- zagadki upadku cywilizacji Majów.

if

1 / 5

Great Blue Hole, Belize

Obraz
© NASA Earth Observatory

W dosłownym tłumaczeniu Great Blue Hole to po prostu Wielka Błękitna Dziura. Znajduje się 80 km od Belize City, w centralnej części *atolu Lighthouse Reef *(na zdjęciu), który jest widoczny z kosmosu. Jej historia sięga epoki lodowcowej, kiedy stanowiła ogromną jaskinię położoną nad poziomem morza. Z biegiem czasu lód stopniał, a ogromna grota została zalana wodą. Kolejnym etapem było załamanie się pokrywy pod wpływem trzęsienia ziemi. Dzięki temu powstała głęboka studnia, którą możemy podziwiać do dziś.

2 / 5

Great Blue Hole, Belize

Obraz
© Tami Freed - Shutterstock

Błękitną Dziurę *otacza charakterystyczny pierścień rafy koralowej, który podkreśla granatowy kolor głębi. Turyści zwykle schodzą na głębokość 35 metrów, wzdłuż prawie pionowych ścian leja krasowego. Niżej *Blue Hole *rozszerza się, a nurkom ukazuje się wielka sala. Z jej stropu zwisają *ogromne stalaktyty (nawet do 15 metrów długości!), a dno znajduje się na głębokości 124 metrów.

3 / 5

Great Blue Hole, Belize

Obraz
© Wollertz - Shutterstock

Widoczność pod wodą szacuje się aż na 60 metrów. Jeśli nie mamy ukończonych odpowiednich kursów nurkowania, miejsce to jest także idealne na snurkowanie, czyli pływanie z maską i rurką. Jest to atrakcja wycieczek statkiem organizowanych z Belize City, z wyspy Ambergris Caye lub Long Caye.

4 / 5

Great Blue Hole, Belize

Obraz
© Ramunas Bruzas - Shutterstock

Jaki związek Błękitna Dziura ma jednak z upadkiem cywilizacji Majów? Przyczyna ich zagłady jest przedmiotem badań naukowców od dziesiątek lat. W czasie VII Światowego Szczytu, dotyczącego archeologii Majów, który odbył się w czerwcu 2014 w Gwatemali, archeolodzy ogłosili, że upadek tej cywilizacji nie był spowodowany kataklizmem naturalnym, a rywalizacjami pomiędzy państwami-miastami o dominację nad pozostałym plemionami. Amerykański archeolog Arthur Demarest wskazał, że głównym problemem były liczne wojny toczone przez plemiona Majów. Najnowsze *badania naukowców z Rice University *wskazują jednak na co innego.

5 / 5

Great Blue Hole, Belize

Obraz
© Wollertz - Shutterstock

Większość naukowców skłaniała się w ostatnich latach do teorii, że to susza doprowadziła do zagłady Majów. W 2012 roku udowodniły to badania stalagmitów z jaskini Yok Balum w Belize. Teoria została właśnie potwierdzona przez zespół naukowców z Houston. Ekipa pod kierownictwem Andre Droxlera przebadała próbki z Great Blue Hole. Zawartość tytanu wskazuje, że w latach 800-900, a następnie 1000-1200 w okolicy Belize wystąpiły ogromne susze. - A od długotrwałych okresów suszy już niedaleko do głodu i niepokoju - powiedział Droxler.

if

majowiebelizecywilizacja majów

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)