Trwa ładowanie...

Bułgaria. Gorące źródła i lecznicze błoto mineralne

Bułgaria jest bardzo dobrze znana polskim turystom. Kojarzy się z pięknymi plażami i wypoczynkiem za niewygórowaną cenę. Kraj ten przez wiele lat był jednym z najczęściej wybieranych przez nas urlopowym kierunkiem. Kraj ten to także gorące źródła i lecznicze błoto mineralne.

Bułgaria. Gorące źródła i lecznicze błoto mineralneŹródło: Boby Dimitrov / Wikipedia.org (CC BY-SA 2.0)
d1y2vei
d1y2vei

Bułgaria jest bardzo dobrze znana polskim turystom. Kojarzy się z pięknymi plażami i wypoczynkiem za niewygórowaną cenę. Kraj ten przez wiele lat był jednym z najczęściej wybieranych przez nas kierunków urlopowych. Moda na Bułgarię powróciła wraz z obecnym rozwojem turystyki, a do obieranych przez nas kurortów należą przede wszystkim Słoneczny Brzeg, Złote Piaski czy Warna. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że to nie jedyne miejsca, które są godne uwagi. Kraj ten, tuż po Islandii, zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem liczby źródeł mineralnych.

Gorące źródła i lecznicze błoto mineralne

W Bułgarii tryska aż 1600 źródeł, wykorzystywanych głównie w leczeniu sanatoryjnym i uzdrowiskowym. Niektóre z nich doceniono już w czasach rzymskich - pozostałości antycznych budowli można do dziś podziwiać w wielu miejscowościach. Takim miejscem jest jedno z najstarszych miast w kraju – Kiustendił, w którym rzymianie w V w. p.n.e. stworzyli uzdrowisko Pautalia. Warto wziąć pod uwagę także miasto Pomorie, które jest jedynym miejscem (oprócz Morza Czarnego), gdzie wydobywa się lecznicze błoto pochodzenia mineralnego.

Zdecydowana większość miejscowości uzdrowiskowych jest dobrze przygotowana na przyjazd gości, warto więc podczas planowania wakacji w Bułgarii wziąć pod uwagę wczasy w miejscach, które są mniej oblegane przez turystów. - Hotele mają do zaoferowania nie tylko piękne plaże, aquaparki czy animacje dla dzieci, ale również strefy_ spa _, które nie odbiegają standardem od tych w najpopularniejszych wakacyjnych kurortach europejskich. Warto skorzystać na miejscu z dobrodziejstw Morza Czarnego – mówi Klaudyna Mortka z portalu Wakacje.pl. Niektóre gorące źródła znajdują się na końcach szlaków turystycznych, inne płyną wewnątrz tureckich łaźni, sanatoriów czy ośrodków spa. Wokół wielu akwenów wyrosły hotele i pensjonaty. *Gdzie udać się, by móc skorzystać z gorących źródeł czy leczniczego błota? *

Św. Konstantyn i Elena

Ponad 1600 źródeł wody pitnej i prawie 600 różnych źródeł mineralnych spotkamy w wielu miejscach w kraju. Ponadto w Saparewej Bani znajdziemy jeden gejzer o temperaturze wody 103,8 stopni Celsjusza. Miejscowości uzdrowiskowych jest bardzo dużo. Do najpopularniejszych należą Św. Konstantyn i Elena - najstarsze bułgarskie uzdrowisko, usytuowane nad Morzem Czarnym, ok. 9 km od popularnej Warny i kilka kilometrów od najbardziej znanego letniego kurortu - Złote Piaski. W czasach komunistycznych miejscowość znana była pod nazwą Drużba, co znaczy „przyjaźń”. Miejsce przeżywa obecnie drugą młodość. Do największych atrakcji należą: szeroka plaża, nowoczesne hotele z basenami, ośrodki sportowe i oczywiście gorące źródła mineralne.

d1y2vei

Paweł banja

Paweł banja *jest niewielkim miasteczkiem w dolinie Kazanłyk, nad brzegiem rzeki Tundza. To jeden z najbardziej znanych ośrodków rehabilitacyjnych i _ spa _ w Bułgarii. Tamtejsze wody mineralne znane są już od czasów rzymskich. Jest tam 7 ujęć o temperaturze *63 stopni Celsjusza. Wysoka zawartość fluoru sprawia, że są one stosowane w leczeniu zwyrodnień stawów, reumatyzmu, artretyzmu, nerwicy czy schorzeń ortopedycznych.

Chiflik

Otoczona górami malownicza miejscowość Chiflik leży ok. 15 km na południowy zachód od miasta Trojan. Znajdują się tam źródła wody mineralnej, które wypływają z prędkością 3 tys. litrów na godzinę. Ich temperatura to 52 stopnie Celsjusza. Są szczególnie korzystne przy leczeniu schorzeń mięśni i kości, neurologicznych czy układu pokarmowego. Przyjezdni mogą korzystać m.in. z otwartego basenu o wymiarach olimpijskich i kilku mniejszych zewnętrznych. Kurort to znakomity punkt wypadowy do turystycznych pieszych wypraw po okolicznych wzniesieniach.

Chisaria

Chisaria ulokowana jest w środkowej części Bułgarii, na wysokości 360 m n.p.m. Jest największym ośrodkiem balneologicznym w kraju. Są tam 22 źródła mineralne - 16 naturalnych i 6 wywierconych. Wody mineralne, tryskające z prędkością 40 litrów na sekundę, mają temperaturę od 24 do 49 stopni Celsjusza. Leczy się tam schorzenia nerek, wątroby, układu pokarmowego i cukrzycę.

Pomorie

Nadmorski kurort Pomorie położony jest w południowo-wschodniej Bułgarii, na wąskim, skalistym półwyspie w Zatoce Burgas, ok. 20 km od popularnych Burgas i Słonecznego Brzegu. Miasto słynie jako ośrodek odnowy biologicznej i _ spa _, w którym łączy się bogate zasoby przyrody i świetne warunki do wypoczynku przez cały rok. Turyści przyjeżdżają tam, by skorzystać z uzdrawiającej mocy leczniczego błota, które składa się z pozostałości skał osadowy. Jest czarne, tłuste w dotyku i ma zapach siarki. Warto wiedzieć, że właściwości leczniczego błota w Pomorie są jednymi z najbardziej skutecznych na świecie.

d1y2vei

wg/udm

d1y2vei
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1y2vei