Trwa ładowanie...
d2qw6yk

Bursztynowy Szlak dla aktywnych wczasowiczów

Turyści, którzy bardziej wolą aktywny wypoczynek od tradycyjnego sposobu spędzania wolnego czasu znajdą coś dla siebie na południu Polski.

d2qw6yk
d2qw6yk
Mały Wawel (fot. Arch. Biura Prasowego)
Źródło: Mały Wawel (fot. Arch. Biura Prasowego)

Turyści, którzy bardziej wolą aktywny wypoczynek od tradycyjnego sposobu spędzania wolnego czasu znajdą coś dla siebie na południu Polski w uroczych miejscowościach, charakteryzujących się niepowtarzalnym pięknem przyrody oraz niezwykle bogatą kulturą i tradycją. Wszystkie usytuowane są na „Bursztynowym Szlaku”(nazwa pochodzi od prastarego, traktu kupieckiego przebiegającego przez tą część Europy), a łączy je idea promowania dziedzictwa kulturowego miejsc, trochę mniej uczęszczanych od innych regionów Polski.

Na tych terenach zostały specjalnie wytyczone trasy do wędrówek pieszych i rowerowych, szlaki prowadzące przez rezerwaty przyrody, a także miejsca związane z historią i zabytkami architektury. Wreszcie wszędzie tam czekają na przybyszów ciekawi ludzie, którzy barwnie potrafią opowiadać o swoich małych ojczyznach, i atrakcje związane z miejscowym folklorem. Szczegóły na www.equal.szlakbursztynowy.pl

Proponujemy kilka przystanków na Bursztynowym Szlaku:

• Lanckorona i okolice
• Ziemia Gorlicka
• Wokół Babiej Góry
• Nad rzeka Kamienną
• Bieszczady

_ Opracowanie: Biuro Prasowe Projektu „Gospodarka Społeczna na Bursztynowym Szlaku” tel. 012 630 91 46 biuroprasowe@equal.cracow.pl _

Lanckorona (fot. A. Otrębski)
Źródło: Lanckorona (fot. A. Otrębski)

Lanckorona i okolice

Lanckorona leży w Beskidzie Makowskim, około 40 km na południe od Krakowa, nad rzeką Skawinką. Zwana jest „miasteczkiem na wzgórzu” – rzeczywiście, najwyższy punkt Góra Lanckorońska (550 m n.p.m.) króluje nad okolicą. Z jej szczytu, który chętnie zdobywają turyści zainteresowani ruinami XIV-wiecznego zamku, roztacza się piękny widok na lasy, skały, wąwozy i wzgórza.

d2qw6yk

Ekomuzeum „Lanckorona” (czyli zespół rozsianych w terenie miejsc ciekawych przyrodniczo i historycznie, które połączone są wspólnym programem zwiedzania) daje przyjezdnym możliwość wniknięcia w tajemnice miasteczka i regionu. W skład tego „muzeum bez murów” wchodzą: przepiękny, spadzisty niedawno odnowiony rynek z drewnianymi domami krytymi gontem, z charakterystycznymi podcieniami (w jednym z nich mieści się Izba Muzealna), kościół pw. św. Jana Chrzciciela, ufundowany przez Kazimierza Wielkiego, kościółek Świętego Krzyża na tutejszym cmentarzu, ruiny zamku, zabytkowe wille, oraz przyrodnicze ciekawostki, które spotkamy, przechadzając się szlakami, nazwanymi romantycznie: Aleją Zakochanych, Aleją Cichych Szeptów, Trasą na Moczary, Drogą do Dawnego Kamieniołomu. W ramach ekomuzeum stworzono również specyficzną ofertę turystyczną, w której skład wchodzą takie atrakcje jak możliwość uczestniczenia w warsztatach manualnych (garncarstwo, rzeźbiarstwo, wytop świec i wiele innych), imprezach folklorystycznych czy
zainscenizowanych zabawach edukacyjnych, mających przybliżyć bogatą historię regionu. Dla miłośników mocnych wrażeń przewidziano możliwość jazdy jeepami po okolicznych wertepach, a nawet przeloty paralotnią.

Szczegółowe informacje:
Przedsiębiorstwo Społeczne
„Horyzonty ITD.
Inspiracja. Turystyka. Doradztwo”:
34-143 Lanckorona 16,
tel: 033 876 34 01
e-mail: equalanckorona@wp.pl

Ziemia Gorlicka (fot. Arch. Biura Prasowego)
Źródło: Ziemia Gorlicka (fot. Arch. Biura Prasowego)

Ziemia Gorlicka

Miasto Gorlice położone jest we wschodniej części województwa małopolskiego, w dolinie rzek Ropy i Sękówki, przy drodze krajowej nr 98 Wadowice - Przemyśl. Sama starówka zajmuje dawne obronne wzniesienie na wysokości 305 m n.p.m. Miasto otaczają w większości lesiste wzgórza zwane Beskidem Gorlickim. Niewątpliwą atrakcją tych terenów jest szlak architektury drewnianej, pełen unikalnych, dobrze zachowanych dworów, kapliczek, kościołów i cerkwi. Ziemia gorlicka to niezwykła kraina zarówno pod względem historycznym, kulturowym, narodowościowym, jak i przemysłowym – wszak to tutaj w II połowie XIX wieku narodził się polski i światowy przemysł naftowy.

d2qw6yk

Dziś na całym terenie istnieją pozostałości po nim – egzotyczne trójnogi, kiwony, koła fijalne stanowią stały, acz niestety coraz rzadszy element krajobrazu. Na uwagę zasługują również rozsiane po lasach cmentarzyki z okresu I wojny światowej. Przebiegająca tędy odnoga Szlaku Bursztynowego pod hasłem ,,Przyroda, tradycja, ludzie” łączy wiele ciekawych inicjatyw. Można tu pojeździć na koniach, w Regetowie bowiem znajduje się największa w Europie stadnina koni huculskich, wybrać się na wędrówkę szlakiem przemysłu naftowego i architektury drewnianej, lub też wypocząć korzystając z zabiegów fizyko i hydroterapii w Wysowej oraz przy okazji nauczyć się przepięknego rękodzieła artystycznego, z którego słyną te ziemie.

Szczegółowe informacje:
Przedsiębiorstwo Społeczne „Dolina Ropy”:
38-300 Gorlice, ul. Michalusa 4,
tel: 018 353-97-54
szadko@dolinaropy.gorlice.pl

d2qw6yk

Wokół Babiej Góry

Sucha Beskidzka – miasto powiatowe – jest położona w kotlinie, nad rzekami Skawą i Stryszawką, na pograniczu trzech pasm Beskidów: Wysokiego, Średniego i Małego. To tutaj czart miał zdybać Pana Twardowskiego w karczmie Rzym. Drewniana gospoda stojąca na suskim rynku do dziś podejmuje przyjezdnych (dobre jedzenie).

Najcenniejszym zabytkiem okolicy jest renesansowy zamek nazywany małym Wawelem, otoczony parkiem z oranżerią i Domkiem Ogrodnika, w którym ma swą siedzibę muzeum regionalne. Będąc tu, nie można też nie oglądnąć zespołu kościelno-klasztornego z początku XVII wieku. Sucha Beskidzka jest pełnym życia miastem – bazą wypadową dla turystów pragnących przebyć okoliczne szlaki wiodące poprzez góry, lasy, doliny. Najbliższe z nich zaprowadzą nas na Magurkę, Przysłop, Żurawicę, Mioduszynę i dalej... Dla turystów przewidziano tu między innymi takie atrakcje jak: białe i zielone kuligi z zaprzęgiem konnym, ogniska z pieczeniem kiełbasy, warsztaty folklorystyczne, wędrówki piesze pięknymi szlakami Babiogórskiego Parku Narodowego i Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, turnieje łucznicze czy biesiady góralskie w drewnianych karczmach.

Szczegółowe informacje:
Firma Społeczna
„GREEN TRAVELLER. Turystyka Dziedzictw Kulturowego”:
34-200 Sucha Beskidzka, ul. Mickiewicza 107,
tel: 033 874 25 25
e-mail: equal.babia.szerkus@interia.pl

d2qw6yk

Nad rzeka Kamienną

Bałtów (fot. Arch. Biura Prasowego)
Źródło: Bałtów (fot. Arch. Biura Prasowego)

Wieś gminna Bałtów usytuowana jest około 12 kilometrów na północny wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego, w dolinie rzeki Kamiennej, na Pogórzu Bałtowskim.

O Bałtowie jeszcze parę lat temu mało kto słyszał, ale sytuacja uległa zmianie, gdy odkryte w okolicy skamieniałości okazały się śladami prehistorycznych gadów. Od 2003 r. Bałtów przerodził się w jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych tej części Polski. Powstał tu bowiem pierwszy w Polsce spływ tratwami po rzece nizinnej, a zaraz po nim Park Jurajski, odtwarzający w skali 1:1 świat, w którym przed milionami lat królowały dinozaury. Dziś na 3 ha oglądać możemy 40 rekonstrukcji prehistorycznych gadów, wykonanych z wielką precyzją i dbałością. Spacer po parku to podróż przez kolejne epoki dziejów ziemi, gdzie starannie zaprojektowane ścieżki i tablice z informacjami o epokach i gadach pozwalają lepiej poznać zwyczaje prehistorycznych olbrzymów. Dodatkowo wiedzę na ten temat wzbogacimy, wstępując do utworzonego na terenie parku Muzeum Jurajskiego, zaś dzieci nie będą mogły ochłonąć z wrażenia, gdy na placu zabaw odnajdą szczątki ogromnego tyranozaura.

d2qw6yk

Wytrawni i początkujący jeźdźcy znajdą zawsze coś dla siebie pod okiem uważnych instruktorów w Ośrodku Jazdy Konnej „Kraina Koni”. Konie różnych ras: hucuły, kucyki i konie czystej krwi arabskiej, pozostają do dyspozycji turystów przez cały rok. Ale atrakcji w okolicy jest więcej. Ponad godzinna podróż tratwami pośród atrakcji rezerwatu Ulów połączona z opowieściami miejscowych flisaków robi niesamowite wrażenie. A nocą można je tylko spotęgować, zamawiając spływ z pochodniami, urozmaicony śpiewami przy akompaniamencie akordeonu. Dla tych, którzy kochają wędrówki, Bałtów ma dwa szlaki: krótszy żółty (1,5 h) i dłuższy zielony (6 h). I pamiętajmy, że tędy przebiega tworzony dopiero Szlak Żółwia i Dinozaura biegnący od rezerwatu Borowiec k. Kazimierza Dolnego, przez Solec nad Wisłą, Raj i Tarłów, aż po Szwajcarię Bałtowską.

Szczegółowe informacje:
Firma Społeczna Allozaur Sp. z o. o.:
27-423 Bałtów 55,
tel: 041 264 12 93
e-mail: turystyka@baltow.info

Bieszczady (fot. M. Nobis)
Źródło: Bieszczady (fot. M. Nobis)

Bieszczady

Na zakończenie proponujemy jeszcze jedno godne uwagi miejsce z Polski południowej – wciąż nie odkryte Bieszczady, których atrakcje wchodzą w skład szlaku turystycznego „Zielony Rower”. Jest to międzynarodowe przedsięwzięcie łączące trasy rowerowe biegnące przez Polskę, Ukrainę i Słowację, rezerwat biosfery, zakątki wspaniałej, dziewiczej przyrody.

d2qw6yk

W samych Bieszczadach jest wytyczonych ponad 1000 km tematycznych szlaków rowerowych. Główna oś trasy szlaku „Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie” ma 125 km długości. Do niej poprzylepiane są małe pętle gminne. Te odludne trasy to raj dla ludzi lubiących jeździć bez pośpiechu przez las, podziwiać stare cisy i dęby, zatrzymywać się przed wiejskimi kapliczkami, zwiedzać po drodze stare drewniane cerkiewki czy kuźnie. Także ci, którzy lubią chodzić po górach, miłośnicy skoków spadochronowych i paralotni również znajdą coś dla siebie. Natomiast turystów, którzy chcą po prostu odpocząć na łonie natury od codziennego zgiełku z pewnością zadowoli oferta okolicznych gospodarstw agroturystycznych.

Szczegółowe informacje:
Karpackie Centrum Turystyki Aktywnej „Zielony Rower”.
Przedsiębiorstwo Społeczne:
38-600 Lesko, Pl. Konstytucji 3 Maja 7,
tel: 013 469 72 97
e-mail: fundacja@poczta.bieszczady.pl

d2qw6yk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qw6yk