Craco - miasto duchów we Włoszech

Craco - miasto duchów we Włoszech
Źródło zdjęć: © Antonio L. Conte - Fotolia.com

Region Basilicata znajduje się w południowej części Włoch, na krańcu Półwyspu Apenińskiego. Charakteryzuje się górzystym krajobrazem i miasteczkami położonymi na wzgórzach. Wiele z nich zachwyca nietypową lokalizacją i historią, ale niewiele przyciąga tylu turystów, co Craco. Znajduje się ono ok. 40 km od Zatoki Tarenckiej, która stanowi część Morza Jońskiego. Miejscowość charakteryzuje się położeniem na bardzo stromym zboczu, które wyróżnia się wśród okolicznych łagodnych wzgórz i pól obsianych pszenicą. Craco góruje 400 metrów nad doliną rzeki Cavone i już na pierwszy rzut oka przeraża surowym wyglądem. Co więcej, pozory wcale nie mylą - ten włoski zakątek przy bliższym poznaniu mrozi krew w żyłach. Poznajcie bliżej miasto duchów na krańcu Italii!

Region Basilicata znajduje się w południowej części Włoch, na krańcu Półwyspu Apenińskiego. Charakteryzuje się górzystym krajobrazem i miasteczkami położonymi na wzgórzach. Wiele z nich zachwyca nietypową lokalizacją i historią, ale niewiele przyciąga tylu turystów, co Craco. Znajduje się ono ok. 40 km od Zatoki Tarenckiej, która stanowi część Morza Jońskiego. Miejscowość charakteryzuje się położeniem na bardzo stromym zboczu, które wyróżnia się wśród okolicznych łagodnych wzgórz i pól obsianych pszenicą. Craco *góruje 400 metrów nad doliną rzeki *Cavone i już na pierwszy rzut oka przeraża surowym wyglądem. Co więcej, pozory wcale nie mylą - przy bliższym poznaniu ten włoski zakątek mrozi krew w żyłach. Poznajcie bliżej miasto duchów na krańcu Italii!

if/pw

1 / 4

Opuszczone miasto Craco, Włochy

Obraz
© Mi.Ti. - Fotolia.com

Historia niezwykłej osady sięga już VIII wieku, a czasy jej świetności rozpoczęły się w wieku XIII. Wówczas powstał tu uniwersytet i górujący nad pozostałymi zabudowaniami zamek. Liczba ludności rosła z roku na rok i w połowie XVI wieku wynosiła rekordowe 2590 osób. Niestety ani ludzie, ani klęski żywiołowe nie oszczędzały tego miejsca. Jedna z większych plag miała miejsce w 1656 roku, gdy ofiary liczono w setkach.

2 / 4

Opuszczone miasto Craco, Włochy

Obraz
© Tommaso Lizzul - Fotolia.com

Craco zostało doświadczone przez plagę Czarnej Śmierci i najazdy wroga, a także klęski suszy i głodu. Mieszkańcy jednak uparcie bronili swoich domostw i nie mieli zamiaru opuszczać tego pięknego, a jednak mało przyjaznego do życia miejsca. W połowie XX wieku gród zaczęły nękać trzęsienia ziemi, co spowodowało osuwanie się gruntu. To te czynniki ostatecznie zadecydowały o masowej ewakuacji średniowiecznego miasta.

3 / 4

Opuszczone miasto Craco, Włochy

Obraz
© PiermicheleBorraccia - Fotolia.com

W 1963 roku podjęto decyzję o kompletnym wyludnieniu osady. Ludzie zostali przeniesieni do nowego miasta - Craco Peschiera. Przeprowadzka ze średniowiecznego grodu do nowoczesnego blokowiska w dolinie była bardzo trudna dla wielu mieszkańców, z których ostatni opuścił Craco w 1991 roku. Miasto stopniowo ulega zniszczeniu. Opuszczone przez ludzi, niezauważalnie osuwa się z wysokości 400 metrów, a trzęsienia ziemi dodatkowo przyczyniają się do degradacji tego wyjątkowego miejsca.

4 / 4

Opuszczone miasto Craco, Włochy

Obraz
© luca manieri - Fotolia.com

Craco na naszych oczach staje się smutną ruiną, którą włosi nazywają dziś "miastem duchów". O miejscu opowiada się różne przerażające legendy, m.in o straszących tu zjawach dzieci zabitych przez liczne plagi nawiedzające miasto.

Od maja do października pojawiają się tu nie tylko turyści, ale także pielgrzymi. Craco słynie z sześciu świąt religijnych poświęconych Madonnie, św. Wincentemu i św. Mikołajowi, które są tu hucznie obchodzone. Opuszczony gród upodobali sobie także filmowcy - stanowił tło dla zmagań Jamesa Bonda w "Quantum of Solace" oraz śmierci Judasza w "Pasji" Mela Gibsona.

if/pw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)