MiastaCzechy - największe atrakcje południowego sąsiada Polski

Czechy - największe atrakcje południowego sąsiada Polski

Czechy - największe atrakcje południowego sąsiada Polski
Źródło zdjęć: © 2xSamara.com/Shutterstock.com

Ten kraj serdecznych ludzi, gdzie przepyszne piwo leje się strumieniami od południa do późnej nocy, słynie przede wszystkim ze swojej stolicy, nazywanej Miastem Stu Wież i Złotą Pragą, obowiązkowego przystanku w podróży dla turystów przyjeżdżających do niego z całego świata - od Japonii przez Rosję po państwa Ameryki Południowej. Znajdziemy w nim jednak także wiele romantycznych zabytkowych zamków i dobrze zachowanych wiekowych miasteczek czy też idealne tereny do aktywnego wypoczynku. Dlatego warto zostać na czeskiej ziemi tak długo, jak to tylko możliwe.

Czechy** to kraj serdecznych ludzi, gdzie przepyszne piwo leje się strumieniami od południa do późnej nocy. Słynie przede wszystkim ze swojej stolicy, nazywanej Miastem Stu Wież i Złotą Pragą, obowiązkowego przystanku w podróży dla turystów przyjeżdżających do niego z całego świata. Znajdziemy w nim jednak także wiele romantycznych zabytkowych zamków i dobrze zachowanych wiekowych miasteczek czy też idealne tereny do aktywnego wypoczynku. **Co warto tu zobaczyć?

Tekst: Katarzyna Byrtek (Magazyn All Inclusive)/ if/at

[

]( http://www.all-inclusive.com.pl/ )

1 / 9

Co warto zobaczyć w Czechach?

Obraz
© Ollyy/Shutterstock.com

Najpopularniejsze miasto Republiki Czeskiej stanowi Praga, którą rocznie odwiedza powyżej 5 mln turystów. Z północy na południe przecina ją największa czeska rzeka Wełtawa. Na wysokości dzielnic Stare Mesto i Mala Strana jej brzegi spina ukończony w 1402 r. kamienny most Karola. Jego budowę, na zlecenie cesarza Karola IV Luksemburskiego, rozpoczęto o godz. 5:31 dnia 9 lipca 1357 r. Data ta nie jest przypadkowa - kiedy dobrze jej się przyjrzeć, okazuje się, że cyfry układają się w magiczny palindrom: czytane czy to od lewej do prawej, czy na odwrót, zachowują ten sam porządek (1 3 5 7 9 7 5 3 1). Spaceru po moście nie wolno sobie odpuścić, najlepiej jednak przyjść bardzo wcześnie rano, żeby uniknąć tłumów i podziwiać budzącą się dopiero ze snu czeską stolicę.

2 / 9

Co warto zobaczyć w Czechach?

Obraz
© Vladimir Sazonov /Shutterstock.com

Wspomniane Stare Mesto (po prawej stronie rzeki) i Mala Strana (na lewym brzegu Wełtawy) oraz Zamek Praski to zdecydowanie najatrakcyjniejsze turystycznie rejony Pragi, wpisane zresztą na prestiżową listę UNESCO. W centrum Starego Miasta znajduje się Rynek Staromiejski z zabytkowym Ratuszem Staromiejskim z XV-wiecznym astronomicznym zegarem nazywanym Orlojem. O każdej pełnej godzinie z małych okienek nad tarczami zegara wyglądają figurki przedstawiające 12 apostołów.

3 / 9

Co warto zobaczyć w Czechach?

Obraz
© Taweepat - Shutterstock

Wokół Rynku Staromiejskiego dobrze jest zagubić się pośród poplątanych, wąskich ulic, wyznaczonych przez zdobione fasady kamienic, z których najstarsze powstały jeszcze w okresie gotyku. Do dzielnicy przylega Nove Mesto, założone w XIV w. Przebiega przez nie długi wielkomiejski bulwar plac Wacława zwieńczony budynkiem Muzeum Narodowego. Pod tą placówką stoi też pomnik św. Wacława na koniu, pod którego ogonem najczęściej spotykają się prażanie. Na zwiedzanie czeskiej stolicy zarezerwować trzeba przynajmniej 2 pełne dni, choć wystarczy to jedynie na szybką wycieczkę po najważniejszych atrakcjach. Można także po prostu_ vykaslet se na Prahu _ ("olać Pragę"), jakby powiedzieli Czesi, i ruszyć na poszukiwanie prawdziwych Czech.

4 / 9

Co warto zobaczyć w Czechach?

Obraz
© pettys - Fotolia.com

Okolice Pragi uchodzą nie bez przyczyny za niemal tak samo atrakcyjne jak stolica. To świetne rejony dla osób lubiących aktywny tryb życia - na północy ciągną się pasma górskie graniczące z Polską, południe zajmuje chroniony region Szumawa, z którego wypływa królowa czeskich rzek Wełtawa. Republika Czeska słynie też z setek zamków. Szacuje się, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca, tylko Francja ma ich więcej. Na dodatek, kraj jest skomunikowany najgęstszą siecią kolejową w Europie, a pociągiem dojedziemy nawet do najmniejszych wiosek. Koleją bez problemu dotrzemy do najchętniej odwiedzanego zamku niedaleko Pragi. Karlstejn wzniesiono w XIV w. na polecenie wspomnianego już cesarza Karola IV. Najwspanialszy jego skarb stanowi bogato zdobiona Kaplica św. Krzyża, gdzie kiedyś przechowywano cesarskie klejnoty koronne, a dziś obejrzymy setki drogocennych kamieni, 129 gotyckich obrazów świętych i detale ze szkła weneckiego.

5 / 9

Co warto zobaczyć w Czechach?

Obraz
© JeniFoto - Shutterstock

W odległości 170 km na południe od stolicy znajduje się jedna z najbardziej malowniczych i urokliwych czeskich miejscowości - Cesky Krumlov. Jej zabytkowe centrum i stojący na wzgórzu zamek wpisano w 1992 r. na listę UNESCO. Niektórzy uważają ją za miniaturową Pragę. Tutejsze zabudowania zamkowe to drugi pod względem powierzchni (po obiekcie na praskich Hradczanach) taki kompleks w Czechach. Wejścia na tzw. Hradek (Zameczek) strzeże fosa z dwoma niedźwiedziami, ulubieńcami dzieci. Trakt prowadzi obok potężnej, oryginalnej 6-piętrowej wieży do świetnie zachowanego Górnego Zamku, z którego mostów i tarasów rozciągają się niespotykane widoki na położone u jego stóp miasto. W trakcie ciepłych miesięcy przecinająca miasteczko wstążka Wełtawy zapełnia się kajakami i pontonami raftingowymi, bo *Cesky Krumlov *przyciąga także miłośników spływów, które to po czesku nazywają się wyjazdami "na wodę".

6 / 9

Co warto zobaczyć w Czechach?

Obraz
© fritz16 - Shutterstock

Czesi kochają aktywny odpoczynek na łonie natury. Odcinek między Vyssim Brodem a wspomnianym Ceskym Krumlovem to najbardziej standardowa trasa wypadowa na wycieczki kajakowe lub rafting. Przy Wełtawie znajdują się wielkie kempingi, gdzie za rozsądną cenę można rozbić namiot, posilić się kiełbaską z grilla i koniecznie napić się zimnego piwa. Czasem ta dość bezpieczna rzeka wygląda jak jedna wielka impreza - grupki wesołych młodych ludzi przewożących zgrzewki z napojami na pontonach przepływają obok specjalnych miniprzystani, gdzie kupuje się złocisty trunek i słynny kubański koktajl _ mojito _ na wynos bez wysiadania z kajaka.

7 / 9

Co warto zobaczyć w Czechach?

Obraz
© ilozavr - Shutterstock

Ok. 90 km na południowy zachód od stolicy leży Pilzno słynące ze znanego na całym świecie jasnego piwa, które warzone jest w nim do dziś. Sporych rozmiarów browar, główną atrakcję miasta, udostępniono do zwiedzania. Zachodni region Czech to przede wszystkim miejscowości uzdrowiskowe. Najpiękniejsze i najsławniejsze są Karlowe Wary. Ich niezmiernie malowniczą zabytkową część wybudowano w dolinie rzeki Tepla. Widok na rzędy przepięknych, dobrze zachowanych kamienic burzy tylko ciemna bryła niezbyt zgrabnego Hotelu Thermal z kompleksem basenów, powstałego pod koniec lat 70. XX w. Warto tu wpaść choćby na jeden dzień, napić się leczniczej wody z charakterystycznych kubeczków z długim lejkiem i odwiedzić Muzeum Jana Bechera, który wynalazł ziołowy likier Becherovka. Jego receptura, idealne połączenie ponad 20 ziół, to najpilniej strzeżona karlowarska tajemnica. W mieście przyda się znajomość języka rosyjskiego - od kilku lat z upodobaniem oblegają je bogaci Rosjanie.

8 / 9

Co warto zobaczyć w Czechach?

Obraz
© city100 - Shutterstock

Najsmaczniejsze wina dostaniemy bezpośrednio od producentów. Wystarczy pojechać na Morawy, głównie do ich południowej części, gdzie winiarze oferują zakwaterowanie w małych hotelach czy pensjonatach połączone z degustacją w piwniczce winnej. Właściciel winnicy chętnie wytłumaczy gościom różnice między podstawowymi gatunkami szlachetnego trunku, a potem zapewni im miły wieczór z alkoholem ze swoich wielkich beczek. Również w tym regionie znajdują się miejsca uważane za na tyle cenne, że wpisano je na listę UNESCO. W historycznej stolicy Moraw, Ołomuńcu, na głównym rynku stoi XVIII-wieczna Kolumna Trójcy Przenajświętszej, pomnik typowy dla Europy Środkowej. Brno z kolei, poza zabytkowym Starym Miastem, szczególnie chlubi się obiektem powstałym już w I połowie XX w., czyli spektakularną funkcjonalistyczną Willą Tugendhatów, stworzoną przez modernistycznego architekta niemieckiego Ludwiga Miesa van der Rohe.

9 / 9

Co warto zobaczyć w Czechach?

Obraz
© Jaroslav Machacek - Shutterstock

Jadąc jeszcze dalej na południe, dotrzemy do przeuroczego winnego miasteczka Mikulov, idealnego na romantyczny weekend. Nieduża, 7-tysięczna miejscowość zachwyca urokliwym historycznym centrum oraz zabytkami kultury żydowskiej - XVI-wieczną synagogą i rozległym cmentarzem. W znacznych rozmiarów barokowym zamku ma swoją siedzibę Muzeum Regionalne, prezentujące m.in. wystawy o tradycyjnej lokalnej sztuce winiarskiej. Zaledwie kilka kilometrów od Mikulova leży wspaniały zespół pałacowo-parkowy rozciągający się na powierzchni 300 km kw. między miejscowościami Lednice i Valtice. Nie pozostaje nam tutaj nic innego, jak wypożyczyć rowery i w cieniu drzew angielskiego parku podziwiać perły architektury barokowej, romantycznej i neogotyckiej. Wieczorem przy zachodzącym słońcu można zasiąść w klimatycznej mikulovskiej gospodzie i raczyć się wybornym schłodzonym winem oraz domowym _ nakladanym hermelinem _.

Tekst: Katarzyna Byrtek (Magazyn All Inclusive)/ if/atbr>
[

]( http://www.all-inclusive.com.pl/ )

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)