Trwa ładowanie...

Czeka nas wyjątkowa noc. Tego dnia koniecznie spójrz w niebo

Sobota 28 października będzie niezwykła co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, czeka nas zmiana czasu, co oznacza, że w niedzielę pośpimy dłużej. A po drugie, tej nocy będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie Księżyca. Dodatkowa godzina z pewnością się więc przyda.

Do częściowego zaćmienia Księżyca dojdzie w sobotę 28 października Do częściowego zaćmienia Księżyca dojdzie w sobotę 28 października Źródło: Getty Images, fot: MARK NEWMAN
d1jem3d
d1jem3d

Fani astronomii z pewnością ucieszą się, że jeśli tylko pogoda na to pozwoli, częściowe zaćmienie Księżyca będzie można oglądać z terytorium Polski. Maksimum zjawiska nastąpi kwadrans po godz. 22. Zakryte będzie jednak tylko około jednej ósmej księżycowej tarczy.

Częściowe zaćmienie Księżyca rozpocznie się tuż po godz. 20

- Zaćmienia lubią chodzić parami. To potwierdza się i tym razem - przekazał portalowi Nauka w Polsce astronom Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu. 14 października w obu Amerykach można było obserwować obrączkowe zaćmienie Słońca. Teraz miłośnicy astronomii czekają na zaćmienie Księżyca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". W tym kraju poczujesz się jak w filmie. "Życie tutaj ma soundtrack"

- To wynika z faktu, że Księżyc potrzebuje około miesiąca, aby okrążyć całkowicie Ziemię. Gdy mieliśmy zaćmienie Słońca - Księżyc był pomiędzy Ziemią a Słońcem. Po prawie dwóch tygodniach pokona połowę orbity i znajdzie się po przeciwnej stronie Ziemi. Tak, że Ziemia oświetlana przez Słońce rzuci cień na swojego naturalnego satelitę - wyjaśnia Rafalski.

d1jem3d

Początek zaćmienia Księżyca nastąpi o godz. 20:02. Będzie to zaćmienie półcieniowe, a o godz. 21:35 tarcza Księżyca zacznie wchodzić w cień Ziemi. Faza maksymalna nastąpi o godz. 22:15. Widowisko zakończy się około 22:52.

Warto zwrócić uwagę na kształt ziemskiego cienia

- Dolna, lewa część tarczy Księżyca będzie nieco ciemniejsza, jakby 'wygryziona', choć Księżyc będzie w pełni. Ziemski cień w zasadzie liźnie powierzchnię Księżyca, bo zakryte będzie jedynie około jednej ósmej tarczy - tłumaczy astronom.

Rafalski przypomina, że warto zwrócić uwagę na kształt ziemskiego cienia, który zakryje Księżyc. Jak się dobrze przyjrzymy, zauważymy, że to fragment okręgu. Między innymi w ten sposób pierwsi obserwatorzy nieba odkryli, że Ziemia jest kulą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1jem3d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jem3d