Czocha - najbardziej tajemniczy zamek w Polsce
Zamek Czocha, przepięknie położony na gnejsowych skałach nad Jeziorem Leśniańskim, z lotu ptaka przypomina twierdzę prosto z bajki. Obronna budowla położona w miejscowości Sucha w województwie dolnośląskim to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w naszym kraju. Eklektyczny gmach łączy w sobie pozostałości po stylu gotyckim i barokowym. Wspaniałe położenie i piękno architektury to jednak nie jedyne atuty zamku Czocha. Wiele tajemnic, historii o zaginionych skarbach oraz legend o duchach czyni twierdzę jeszcze bardziej atrakcyjnym celem letnich wycieczek. Poznajcie ją bliżej!
Zamek Czocha, przepięknie położony na gnejsowych skałach nad Jeziorem Leśniańskim, z lotu ptaka przypomina twierdzę prosto z bajki. Obronna budowla znajdująca się w miejscowości Sucha w województwie dolnośląskim to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w naszym kraju. Eklektyczny gmach łączy w sobie pozostałości po stylu gotyckim i barokowym. Wspaniałe położenie i piękno architektury nie są jednak jedynymi atutami Zamku Czocha. Wiele tajemnic, historii o zaginionych skarbach oraz legend o duchach czyni twierdzę jeszcze bardziej atrakcyjnym celem letnich wycieczek. Poznajcie ją bliżej!
if/pw
Wakacje w Polsce - Zamek Czocha
Historia Zamku Czocha sięga XIII wieku, gdy powstała tu pierwsza warownia graniczna. Na przestrzeni wieków często zmieniał właścicieli, którzy poszerzali kompleks o kolejne fragmenty. Na początku XX wieku stał się własnością Ernsta Gutschowa, który polecił przebudować twierdzę na podstawie rycin z 1703 roku. Nadało to zamczysku dzisiejszy, bajkowy charakter.
Wakacje w Polsce - Zamek Czocha
Ernst Gutschow zadbał nie tylko o wygląd zewnętrzny, ale także o wyposażenie zamku. Zgromadził w jego wnętrzach ogromną kolekcję sztuki i zbiorów bibliotecznych. Część z nich pochodziła ze skarbu cesarskiego, ponieważ bogacz utrzymywał stałe kontakty z dworem. Niestety większość najcenniejszych przedmiotów zniknęła w 1945 roku wraz z właścicielem. Do dziś nie wyjaśniono, czy Gutschow wywiózł je z Suchej, czy może ukrył gdzieś na terenie kompleksu. Rozpala to wyobraźnię badaczy i poszukiwaczy skarbów.
Wakacje w Polsce - Zamek Czocha
Choć zamek nie został zniszczony w czasie II wojny światowej i nie podzielił smutnego losu wielu innych polskich twierdz, nie miał szczęścia w czasach powojennych. Po 1945 roku Czocha był wielokrotnie okradany - po kolei znikały meble i piękne wyposażenie, obrazy i ikony. Mimo to zamczysko może w sobie kryć jeszcze wiele zaskakujących skarbów, czego dowodem jest stałe zainteresowanie historyków. W 2007 roku zorganizowano nawet konferencję popularnonaukową: "Zamek Czocha - twierdza tajemnic".
Wakacje w Polsce - Zamek Czocha
Jakby tego było mało z twierdzą wiąże się wiele przerażających legend. Jedna z nich ma związek ze znajdującą się na dziedzińcu Studnią Niewiernych Żon. Podanie mówi o małżonce jednego z właścicieli - Ulrice. Podczas nieobecności męża dopuściła się zdrady, której owocem było dziecko. Wściekły małżonek zamurował maleństwo w kominku, a żonę wtrącił do studni. Podobno oba duchy od czasu do czasu można usłyszeć w Suchej.
Wakacje w Polsce - Zamek Czocha
Równie przerażająca historia wiąże się z jedną z sypialni, w której znajduje się wspaniałe łoże z baldachimem. Każdy, kto w pierwszej chwili ma ochotę na nim spędzić noc, po usłyszeniu legendy się z tego wycofuje. Podobno straszy tu duch młodej żony jednego z właścicieli, która skuszona majątkiem do małżeństwa, nie potrafiła podczas nocy poślubnej ukryć odrazy, jaką w niej wywoływał dużo starszy partner. Wściekły mąż z zemsty uruchomił mechanizm łoża i wtrącił kobietę do lochu, gdzie zakończyła życie. Łoże z zapadnią można obejrzeć podczas zwiedzania, co więcej, zamurowany loch naprawdę znajdował się pod sypialnią.
Wakacje w Polsce - Zamek Czocha
Podobno w zamczysku straszy także Biała Dama, będąca duchem kobiety, która w ramach zemsty na własnym bracie ściągnęła na zamek husytów. Wydała im młodzieńca, jednak później twierdza została odbita, a dziewczynę stracono na dziedzińcu. Podobno pojawia się zawsze w rocznicę śmierci brata. Legendy nie mają końca, a magiczna atmosfera przyciągnęła tu także twórców filmowych. Budowla posłużyła za tło dla wielu produkcji, m.in. "Gdzie jest generał?", "Wiedźmin" czy "Tajemnica Twierdzy Szyfrów".
if/pw