Trwa ładowanie...
08-09-2016 12:06

Dania – największy atlas świata

Nad jeziorem Klejtrup w Danii znajduje się najbardziej unikalna mapa świata. Wybierając się tam będziesz mieć wszystkie kontynenty w zasięgu ręki, dosłownie. Zobacz atrakcję, dzięki której w ciągu pół godziny odwiedzisz każdy kraj.

Dania – największy atlas świataŹródło: Frank Vincentz / Wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)
d6adbsb
d6adbsb

Nad jeziorem Klejtrup w Danii znajduje się najbardziej unikalna mapa świata. Wybierając się tam, będziesz mieć wszystkie kontynenty w zasięgu ręki, dosłownie. Zobacz atrakcję, dzięki której w pół godziny odwiedzisz każdy kraj.

Verdenskortet, czyli „mapa świata”, znajduje się u brzegu jeziora Klejtrup, blisko miejscowości o tej samej nazwie, w gminie Viborg (centralna Dania). Mapa składa się z kilku wysepek, które odzwierciedlają kontynenty. Została stworzona przez urodzonego w 1888 r. architekta krajobrazu Sorina Poulsena. Mężczyzna w trakcie układania systemu odwodnień i drenażu w 1943 r., znalazł kamień w kształcie półwyspu duńskiego - Jutlandii. Zainspirowało go to do zrealizowania niezwykłego projektu. Kolejne 25 lat, aż do śmierci w 1969 r., spędził na tworzeniu unikalnej mapy świata. Ma ona wielkość nieco ponad 4 tys. m kw., a jej wymiary to 45 m na 90 m.

Mapa świata na jeziorze Klejtrup (Frank Vincentz / Wikipedia.org CC BY-SA 3.0)
Mapa świata na jeziorze Klejtrup (Frank Vincentz / Wikipedia.org CC BY-SA 3.0)

Sorin budowę rozpoczął w 1944 roku. Używając rąk, prostych narzędzi i taczki stworzył cały park. Wpadł na pomysł, aby zimą, gdy jezioro było skute lotem, wykonać najtrudniejszy etap. Duże, ciężkie kamienie, które tworzyłyby zarys kontynentów, umieścił na tafli lodu. Gdy przyszła wiosna i lód stopniał, głazy osiadły na dnie. Jeden 111-kilometrowy stopień szerokości geograficznej w rzeczywistości odpowiada 27 cm Verdenskortet na jeziorze.

Wody Klejtrup zastępują oceany i duże jeziora. Ze względu na trudności z odzwierciedleniem na płaskiej powierzchni kulistego kształtu planety, czubek półkuli północnej oznaczony jest w dwóch miejscach, co daje lepsze wyobrażenie odległości pomiędzy kontynentami. Umieszczono też czerwone słupki, które mają symbolizować równik. Na miejscu znajduje się również przystań, pole do minigolfa i kawiarnia. Wejście na teren parku kosztuje 70 koron duńskich dla osób dorosłych (40 zł) i 50 koron dla dzieci (ok. 30 zł).
wg/ir

d6adbsb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6adbsb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj