Trwa ładowanie...

Finlandia. Helsinki – zabytki i atrakcje stolicy

Helsinki leżą na kilkudziesięciu wyspach i wysepkach. Zanim miasto zostało stolicą niepodległej Finlandii, przez wieki znajdowało się pod władaniem Szwedów i Rosjan. Choć nie należy ono do dużych, nie brak w nim atrakcji. Sprawdźmy, co szczególnie warto zobaczyć w Helsinkach.

Helsinki leżą na kilkudziesięciu wyspach i wysepkach. Zanim miasto zostało stolicą niepodległej Finlandii, przez wieki znajdowało się pod władaniem Szwedów i Rosjan. Choć nie należy ono do dużych, nie brak w nim atrakcji. Sprawdźmy, co szczególnie warto zobaczyć w Helsinkach.Helsinki leżą na kilkudziesięciu wyspach i wysepkach. Zanim miasto zostało stolicą niepodległej Finlandii, przez wieki znajdowało się pod władaniem Szwedów i Rosjan. Choć nie należy ono do dużych, nie brak w nim atrakcji. Sprawdźmy, co szczególnie warto zobaczyć w Helsinkach.Źródło: Archiwum prywatne, fot: Karolina Laskowska
d3gmyh3
d3gmyh3

Helsinki są ważnym portem położonym nad Zatoką Fińską. To także ośrodek kulturalny, w którym w 2007 r. odbył się Konkurs Piosenki Eurowizji. Stolica Finlandii słynie ponadto z dobrej kawy i steków z reniferów. Niewielkie miasto nie jest jedną z najczęściej odwiedzanych stolic w Europie. Być może ze względu na dość wysokie ceny. Ale to nie oznacza, że nie warto go zwiedzić. Można tu przyjechać na weekend lub zorganizować dłuższy pobyt, zatrzymując się po drodze, np. w Tallinie lub w Sankt Petersburgu.

Helsinki – położenie

Helsinki leżą w południowej części Finlandii – kraju uznawanego za jeden z najszczęśliwszych na świecie i kojarzonego z siedzibą św. Mikołaja. Żyje tu ponad 650 tys. mieszkańców. To właśnie w Helsinkach urodziła się i zmarła Tove Marika Jansson – autorka słynnej serii książek o Muminkach.

Do Helsinek można przylecieć samolotem. Inną polecaną opcją jest rejs promem z estońskiego Tallina (około 2,5 – 3 godz. w jedną stronę) lub z rosyjskiego Sankt Petersburga.

Helsinki Archiwum prywatne
HelsinkiŹródło: Archiwum prywatne, fot: Karolina Laskowska

Helsinki – najważniejsze wydarzenia w historii miasta

W XV w. na terenie dzisiejszych Helsinek mieściła się nieduża osada należąca do Szwedów. Miasto zostało zaś założone w 1550 r. przez króla Szwecji Gustawa I Wazę. Wielokrotnie było przedmiotem szwedzko-rosyjskiego sporu.

d3gmyh3

W latach 1809-1917 funkcjonowało Wielkie Księstwo Finlandii, które wchodziło w skład Imperium Rosyjskiego. Jego pierwotną stolicą było Turku (1809-1812), a od 1812 r. właśnie Helsinki. Nowa stolica zaczęła się rozwijać pod władaniem cara, który budował ją na wzór Petersburga.

Finlandia stała się niepodległym państwem po odłączeniu od Rosji w 1917 r. Helsinki pozostały stolicą i są obecnie jednym z najważniejszych miast w północnej Europie.

Sobór Uspieński Archiwum prywatne
Sobór UspieńskiŹródło: Archiwum prywatne, fot: Karolina Laskowska

Helsinki – najciekawsze atrakcje i zabytki

Najbardziej znane obiekty znajdują się w bliskiej odległości od siebie. Miasto jest nieduże, więc najlepiej zwiedzać je podczas spaceru. Do symboli Helsinek należy plac Senacki. To właśnie tutaj bije serce fińskiej stolicy. Można tu zobaczyć m.in. neoklasycystyczną luterańską katedrę, Uniwersytet Helsiński oraz siedzibę premiera. Na środku placu stoi pomnik cara Aleksandra II.

d3gmyh3

W pobliżu można dostrzec też prawosławny sobór Zaśnięcia Matki Bożej (Uspieński), który wyróżnia się czerwoną fasadą, złotymi kopułami oraz zabytkowym ikonostasem. Niedaleko niego mieści się pałac prezydencki oraz koło widokowe.

Kościół wykuty w skale Archiwum prywatne
Kościół wykuty w skaleŹródło: Archiwum prywatne, fot: Karolina Laskowska

Będąc w Helsinkach, warto udać się do starej hali targowej, gdzie można kupić miejscowe przysmaki. Należą do nich m.in. wędzony łosoś oraz pieczeń z renifera. Warto tu spróbować także kawy. Finowie są jednym z narodów, które od lat zajmują wysokie lokaty nie tylko w rankingu największych miłośników wódki, ale też najwierniejszych kawoszy na świecie.

d3gmyh3

Po smakowitej uczcie czas na dalsze zwiedzanie. Kolejne miejsca warte odwiedzenia to: park Esplanadi, dom towarowy Stockmann, stadion olimpijski, kaplica ciszy, Fińskie Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma, Muzeum Sztuki Amos Rex, Ateneum z kolekcją dzieł m.in. van Gogha. Warto też zobaczyć imponujące gmachy głównego dworca kolejowego oraz Fińskiego Teatru Narodowego.

Prom w Helsinkach Archiwum prywatne
Prom w HelsinkachŹródło: Archiwum prywatne, fot: Karolina Laskowska

Jednym z najbardziej nietypowych miejsc w Helsinkach jest luterański kościół Temppeliaukio, który został wykuty w skale. Warto wejść do środka i zwiedzić wnętrze oryginalnej świątyni. Przy dłuższym pobycie w mieście można pójść do: wesołego miasteczka Linnanmäki, miejskiego zoo, akwarium Sea Life oraz jednej z licznych saun.

d3gmyh3

Warto udać się również do portu i podziwiać wielkie promy, a nawet wybrać się nimi w rejs, np. do pobliskiego Tallina. Tuż przy porcie stoi duży pomnik "Bad Bad Boy" przedstawiający sikającego chłopca, który u jednych wywołuje zażenowanie, a u innych uśmiech na twarzy.

Szukając zaś oryginalnych pamiątek, można udać się do sklepów z rękodziełem. Do jednych z najczęściej przywożonych prezentów z Finlandii należą jednak alkohole oraz gadżety z kultowymi Muminkami.

Suomenlinna Archiwum prywatne
SuomenlinnaŹródło: Archiwum prywatne, fot: Karolina Laskowska

Helsinki – atrakcje na pobliskich wysepkach

Po zwiedzeniu centrum miasta przychodzi pora na dalszą wyprawę. Warto popłynąć małym promem do Suomenlinny – twierdzy położonej na sześciu wyspach. Dawniej miała bronić dostępu do Helsinek od strony morza. Obecnie stanowi zaś ciekawą atrakcję wpisaną w 1991 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można tu zobaczyć, m.in.: kilka muzeów o różnej tematyce, pozostałości umocnień fortyfikacyjnych, armaty, drewniane domki. Co ciekawe, aktualnie mieszka tu kilkuset Finów. Mogą oni dostać się do centrum Helsinek po około 15-minutowym rejsie miejskim promem.

Inną wyspą wartą zobaczenia jest Seurasaari, która pozostaje niezamieszkana. Znajduje się tu skansen z drewnianą zabudową i ekspozycjami o fińskim życiu w minionych wiekach. Można tutaj odpocząć w dużym parku i podziwiać przyrodę.

WIDEO: Pandemia im nie straszna. Wyprowadzili się na odosobnioną wyspę na Bałtyku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3gmyh3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gmyh3