Trwa ładowanie...

Gdy w autokarze nie ma toalety... Jest wyrok sądu

Często korzystać z toalety? Nie jedziesz. Autokar nie musi być wyposażony w WC, a podróżni z problemami zdrowotnymi powinni sobie radzić na własną rękę. Tak w dużym uproszczeniu można podsumować wyrok sądu w sprawie turystów, którzy wykupili wycieczkę objazdową po Hiszpanii i Portugalii.

Gdy w autokarze nie ma toalety... Jest wyrok sąduŹródło: Shutterstock.com, fot: Anna Grigorjeva
d21toyt
d21toyt

"Para turystów wykupiła wycieczkę objazdową po Hiszpanii i Portugalii. Przed wyjazdem upewniali się na infolinii, czy autokar, którym będzie realizowana wycieczka będzie wyposażony w toaletę. Po przybyciu do Portugalii, okazało się, że jednak nie był – klienci zrezygnowali z wycieczki na pierwszym postoju. Sprawa trafiła do sądu" – poinformował portal tur-info.pl. Dalej czytamy, że turystka cierpiała na chorobę wymagającą częstego korzystania z toalety, a zapewnione przez organizatora postoje nie zapewniły jej oczekiwanego komfortu. W trakcie pierwszego miała odczuwać silną presję ze strony pilotki oraz innych uczestników wyjazdu. Para złożyła więc reklamację wycieczki, żądając odszkodowania w wysokości łącznie 10 tys. zł. Touroperator nie uznał reklamacji, twierdząc, że w warunkach uczestnictwa nie znalazł się zapis o wyposażeniu autokaru w toaletę.

Sąd Rejonowy przychylił się do żądań turystów ze względu na "tabelarycznie sporządzoną umowę bez możliwości indywidualnego negocjowania warunków". Argumentem w sprawie był również fakt, że turystka została wprowadzona w błąd przez pracownika biura podróży. Zasądzono wypłacenie żądanej sumy.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: nn

Touroperator złożył apelację, twierdząc m.in., że brak możliwości wzięcia udziału w wycieczce nie nastąpił wyłącznie z winy biura. Sąd Okręgowy w Szczecinie przychylił się do wniosku i po rozpatrzeniu sprawy orzekł, iż "po stronie powódki nie występowały żadne przeciwskazania zdrowotne do uczestnictwa w objazdowej wycieczce, a wymóg wyposażenia autokaru w toaletę związany był z jej >>preferencjami psychicznymi<<".

d21toyt

Stwierdzono też, że skoro operator zapewnił postoje, w trakcie których turyści mogli skorzystać z toalety, to brak wc w autokarze nie stanowił problemu. Ponadto para wykupiła wycieczkę objazdową z intensywnym zwiedzaniem, więc rezygnację z wyjazdu z powodu braku toalety w autokarze uznano za nielogiczną. Twierdzenie, że decyzja o rezygnacji została podjęta pod naciskiem, "w stanie wyłączającym świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli", również nie okazało się przekonujące. W rezultacie wyrok sądu pierwszej instancji został zmieniony, powództwo oddalone, a turyści nie tylko nie otrzymali rekompensaty, ale w dodatku musieli pokryć koszty sądowe.

Zobacz też: Skaner w toalecie. "Rewolucyjny pomysł" chińskich władz

d21toyt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21toyt