Zachwycają wielkością, położeniem i urodą. Rozrzucone są po całym globie, ale łączy je jedno - ich obszar. Poznaj największe wyspy świata, które zachwycą Cię nie tylko powierzchnią.
Zachwycają wielkością, położeniem i urodą. Rozrzucone są po całym globie, ale łączy je jedno - ich obszar. Poznaj największe wyspy świata, które zachwycą Cię nie tylko powierzchnią.
Honsiu
Honsiu to największa i najważniejsza wyspa Japonii. Ma prawie 228 tys. km kw. powierzchni, co stanowi około 60% całego Kraju Kwitnącej Wiśni. Niestety górzysta i wulkaniczna wyspa jest terytorium sejsmicznym, nękanym przez liczne trzęsienia ziemi. Żyje tu ok. 103 mln ludzi, których domostwa skoncentrowane są na niewielkim obszarze nizinnym. Prawie 35% z nich mieszka w Tokio, Jokohamie, Kawasaki i w Saitama.
Sumatra
Sumatra jest dzika i nieprzewidywalna. Położona jest u wybrzeży Azji Południowo-Wschodniej, a jej powierzchnia wynosi 473,6 tys. km kw. Próżno szukać tu rozpasanych kurortów jak na Bali, czy wystawnych budowli jak na Jawie. Wyspa oferuje przygodę w dżungli, wspinaczkę na dymiące wulkany i podpatrywanie zwierząt w Bukit Lawang.
Ziemia Baffina
Jest to druga pod względem wielkości wyspa Arktyki, jej powierzchnia wynosi 507 tys. km kw. Jej większa cześć znajduje się za kołem podbiegunowym. Linię brzegową uformowały liczne fiordy i półwyspy. W głębi lądu czekają na turystów wysokie góry pokryte lodowcami, a w nizinnej części tundra.
Madagaskar
Nie ma drugiego takiego miejsca na Ziemi jak Madagaskar. Teoretycznie należy do Afryki, ale wyspę dzielą od kontynentu setki kilometrów wody. Jej powierzchnia to 587 tys. km kw. Z 200 tysięcy gatunków zwierząt zamieszkujących wyspę 150 tys. żyje tylko i wyłącznie w tym miejscu Ziemi. Najciekawszą rośliną są baobaby, które wyglądają jakby je wsadzono korzeniami do góry. Niestety ten zakątek świata nie jest tani ani łatwo osiągalny, ale mimo to przyciąga wielu turystów.
Borneo
Borneo to największa wyspa Archipelagu Malajskiego, jej powierzchnia wynosi ponad 743 tys. km kw. Wyspa słynie z licznych Parków Narodowych, które są licznie odwiedzane przez turystów. Borneo zamieszkują Penanowie, jedno z plemion nomadów. Nie posiadają oni stałego miejsca zamieszkania, przemieszczają się sezonowo, z miejsca na miejsce, w poszukiwaniu żywności.
Nowa Gwinea
Papua-Nowa Gwinea położona jest w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. To jeden z ostatnich regionów na Ziemi, gdzie rdzenne plemiona kultywują zwyczaje przodków, żyjąc w prawie całkowitej izolacji. Całkowita powierzchnia Nowej Gwinei wynosi 786 tys. km kw. Wnętrze wyspy zajmują potężne, pokryte lodowcami Góry Śnieżne. Na południu znajduje się zabagniona nizina, porośnięta bujnym lasem tropikalnym.
Grenlandia
Grenlandia została odkryta ok. 1000 lat temu przez Wikingów, którzy przybyli z Islandii. Była już wówczas pokryta lodem, jednak klimat był na tyle łagodny, że umożliwił założenie osad w rejonie. Wraz z oziębianiem się klimatu kolonie te znikły. Jest autonomicznym terytorium zależnym od Danii. Jej obszar wynosi 2175,6 tys. km kw. Jedna z najbardziej kolorowych miejscowości tej mroźnej wyspy to Kulusuk (na zdjęciu). Miasto uważane jest za "wrota Grenlandii".