EgzotykaNajwyżej położone miasta świata

Najwyżej położone miasta świata

Najwyżej położone miasta świata

Zastanawialiście się kiedyś, jak wysoko człowiek jest w stanie budować i mieszkać? Oto jedne z najwyżej położonych miast na Ziemi.

1 / 7

Machu Picchu, Peru

Obraz
© sxc.hu

Otulone mgłami, zaginione miasto Inków... Zostało zbudowane na skale o wysokości 2350 m n.p.m. ponad urwistymi ścianami doliny Urubamba. Z tym niesamowitym miejscem wiążą się same zagadki. Badacze i podróżnicy prześcigają się w spekulacjach, w jakim celu wzniesiono Machu Picchu. Czy było ono duchowym ośrodkiem państwa Inków, a może miejscem Kultu Słońca? Niektórzy uważają, że było kryjówką religijnych lub cywilnych władców inkaskiego imperium.

2 / 7

Assekrem, Algieria

Obraz
© flickr.com/glecoquierre/License: http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Trudno uwierzyć, że okolica Gór Ahhagar jest zamieszkała. Obszar sprawia wrażenie całkowicie opuszczonego przez wszelkie żywe istoty. Wysokie skaliste szczyty tworzą wyjątkowe formacje. Ale nawet w tym skrajnie suchym obszarze znajdziemy miasteczko – zlokalizowane na wysokości *2728 m n.p.m. *– noszące nazwę Assekrem! Położone jest na jednym z najstarszych szlaków handlowych przez Saharę.

3 / 7

La Paz, Boliwia

Obraz
© AFP

La Paz to najwyżej położona stolica świata. Jej rozległe terytorium rozciąga się na wysokości od 3200 do 4200 metrów. Powietrze jest tak rozrzedzone, że trudno jest zapalić zwykłą zapałkę, a temperatura może spaść tu poniżej zera o każdej porze roku. Najwyżej zlokalizowane są domostwa indiańskiej biedoty, na wysokości 3600 metrów, wokół administracyjnego i handlowego centrum, mieszka klasa średnia. Poniżej 3500 metrów rozciągają się dzielnice rezydencji jasnoskórych bogaczy.

4 / 7

Potosi, Boliwia

Obraz
© flickr.com/License: http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Innym rekordowo wysoko położonym miastem w Boliwi jest Potosí. Zlokalizowane u podnóża Andów na wysokości 4090 m n.p.m. zostało założone w okresie "gorączki złota", związanej z odkryciem w pobliżu wielkich pokładów srebra w 1544 roku. Potosi jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

5 / 7

Quito, Ekwador

Obraz
© flickr.com/License: http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Kolejnym południowoamerykańskim miastem na naszej liście jest Quito. Stolica Ekwadoru, otoczona z każdej strony przez Andy, rozciąga się na wysokości od 2700 do 2850 m n.p.m. Do równika jest stąd jedynie kilkadziesiąt kilometrów, a przy dobrej pogodzie można zobaczyć charakterystyczny stożek wulkanu Cotopaxi.

6 / 7

Davos, Szwajcaria

Obraz
© flickr.com/World Economic Center/License: http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Dla porównania za najwyżej położone miasto w Europie uważa się szwajcarskie Davos, leżące na wysokości *1560 m n.p.m. *Rozsławione dzięki "Czarodziejskiej Górze" Thomasa Manna, stanowi dziś popularny ośrodek sportów zimowych. Co roku w Davos odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne.

7 / 7

Zakopane, Polska

Obraz
© JupiterImages

Natomiast w Polsce najwyżej położonym miastem jest Zakopane. Od ponad stu lat przyciąga gości nie tylko z Polski, ale i zza granicy. Zlokalizowane na wysokości 750-1126 m n.p.m. u podnóża Tatr, otoczone lasami, jest idealnym miejscem wypoczynku dla osób zmęczonych hałasem i pośpiechem wielkich miast. Zakopane to wymarzone miejsce do spędzania zarówno letnich, jak i zimowych urlopów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)