Podróżując po kraju warto zatrzymać się nie tylko przy wiekowych zabytkach. Są w Polsce współczesne architektoniczne realizacje, które mogą rywalizować z najpiękniejszymi budynkami na świecie. W dość pospolitym szarym krajobrazie polskich miast to prawdziwe perły. Przedstawiamy ich subiektywną listę.
Podróżując po kraju warto zatrzymać się nie tylko przy wiekowych zabytkach. Są w Polsce współczesne architektoniczne realizacje, które mogą rywalizować z najpiękniejszymi budynkami na świecie. W dość pospolitym szarym krajobrazie polskich miast to prawdziwe perły. Przedstawiamy ich subiektywną listę.
(pw/if)
Bre Bank, Bydgoszcz
Wielokrotnie nagradzane budynki Bre Banku w Bydgoszczy nazywane są “nowymi spichrzami” lub “szklanymi spichrzami” i zaliczają się do najbardziej udanych realizacji architektonicznych w Polsce po 1990 roku. Powstały w latach 1995-1998 według projektu architektów Andrzeja Bulandy i Włodzimierza Muchy z Warszawy. Swym kształtem nawiązują do znajdujących się w pobliżu zabytkowych obiektów spichrzowych. Wykończenie cegłą klinkierową i surowym metalem dodaje im nieco archaicznego, eleganckiego szyku.
Co więcej „nowe spichrze” stoją na samym brzegu Brdy. Ich odbicie w wodach rzeki uwieczniają setki odwiedzających Bydgoszcz turystów. Wkrótce „spichrze” zyskają szykowne sąsiedztwo, wbrew ogólnopolskim trendom władze miasta bowiem dość konsekwentnie rewitalizują nadrzeczne bulwary i czynią z nich wizytówkę Bydgoszczy.
Autor: Filip Springer z wykształcenia archeolog i etnolog, z zawodu dziennikarz i fotograf. Miłośnik jazdy na rowerze, islandzkiej muzyki i podróżowania śladami ulubionych pisarzy. Z książkami Andrzeja Stasiuka przejechał niemal całą Europę Środkowo – Wschodnią. Ulubione kierunki podróży to Bałkany, Irlandia Północna i najdalsze krańce Skandynawii. Wielki, niezrealizowany plan – Patagonia.
Przeczytaj więcej na: www.singielwpodrozy.pl
(pw/if)
Stacja Metra Plac Wilsona, Warszawa
Stacja Plac Wilsona to prawdziwy powód do dumy! Architektoniczne dzieło sztuki z 2005 roku, którego autorem jest Andrzej Chołdzyński, rozsławiło stolicę na arenie międzynarodowej. W 2008 roku podczas konferencji MetroRail, stację z charakterystyczną kopułą w kształcie elipsy uznano za najpiękniejszą na świecie!
Biblioteka Uniwersytecka, Warszawa
Architektoniczna klasyka w centrum stolicy. Stojąca na Powiślu siedziba Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego jest dumą wszystkich stołecznych studentów i powodem do zazdrości żaków z reszty kraju. Nowoczesnej i przyjaznej użytkownikom budowli stuknęło niedawno 10 lat. Nadal jednak w ogrodach na jej dachu odbywają się sesje ślubne, a studenci szukają schronienia w czasie przerwy w zajęciach. Wewnątrz znalazło się miejsce dla wielkiej, otwartej czytelni, w której książki można brać wprost z półek (i nie trzeba odkładać!), sal wykładowych, księgarni, kawiarni i niewielkiego pasażu handlowego. Wszystko to sprawia, że w Warszawie mówiąc „Idę do biblioteki” wcale nie trzeba mieć na myśli godzin zakuwania. Choć oczywiście można. Punkt obowiązkowy dla każdego miłośnika współczesnej polskiej architektury. Szkoda, że ostatnio nieco zasłonięty, przez pnące się w okolicy budynki mieszkaniowe wznoszone przez deweloperów.
Stary Browar, Poznań
Już w dniu, w którym powstał stał się wizytówką Poznania. Był jednym z pierwszych w Polsce centrów handlowo – usługowych, które zorganizowano w poprzemysłowych, zabytkowych budynkach. W przypadku Poznania zaadaptowano straszące w samym centrum miasta ruiny Browaru Huggerów. Budynek zaprojektowało Studio ADS a wewnętrzne pasaże handlowe scenograf Ryszard Kaja. Dzięki temu niemal każdy, kto zagląda do wnętrza Starego Browaru wydaje okrzyk zachwytu.
Dziś poznański Stary Browar to bez wątpienia najlepszy budynek współczesny w mieście. Oprócz zakupów można tu dobrze zjeść i obejrzeć wystawy twórców z najwyższej światowej półki takich jak Olafur Elliason czy Roman Opałka. Stary Browar jest także jednym z najważniejszych punktów na polskiej mapie tańca współczesnego.
Kościół Votum Aleksa, Tarnów nad Wisłą
Jedyny obiekt sakralny na naszej liście, tym bardziej warto wybrać się by go obejrzeć. Sformułowanie „ładny, nowy kościół” ma bowiem w Polsce nadal znamiona oksymoronu. Ładnych kościołów bowiem się w naszym kraju nie budowało od dziesięcioleci i nadal nie buduje. Wystarczy wspomnieć o ukończonej bazylice w Licheniu czy budowanej Świątyni Opatrzności Bożej pod Warszawą. Do tego dochodzą dziesiątki, jeśli nie setki szkaradnych, pseudomodernistycznych koszmarków nazywanych w zależności od miejsca żółwiami, dinozaurami, wieżami wiertniczymi, fabrykami.
Kościół w Tarnowie nad Wisłą jest więc unikatem na skalę krajową. Świątynię ustawiono na wysokiej skarpie nad Wisłą. Tworzy ją właściwie jedynie ascetyczny, dwuspadowy dach, którego połacie zagłębiają się w ziemi. Wszystko to wpisuje się w otaczający, nienachalny krajobraz i sprzyja kontemplacji i skupieniu.
Za realizacją stoi pracownia Beton czyli Marta i Lech Rowińscy.
Renoma, Wrocław
Prawdziwa staruszka w naszym zestawieniu. „Stara” Renoma powstała jeszcze przed wojną gdy Wrocław, a właściwie Breslau był jedną ze stolic niemieckiego modernizmu. I rzeczywiście Renoma rozświetlona elektrycznym światłem była architektoniczną perłą miasta. Po wojnie choć nadal pełniła funkcje handlowe ju ż tak nie olśniewała. Ukończona jednak w ubiegłym roku pieczołowita modernizacja budynku przywróciła mu dawny blask. Renoma zyskała na funkcjonalności poprzez dobudowanie nowego skrzydła. Wewnątrz zmieściło się kilkadziesiąt ekskluzywnych sklepów, kawiarni i butików.
Na architektonicznej mapie Polski Wrocław słynie z klasycznego budownictwa pruskiego oraz powojennej polskiej moderny. Jak widać miejscowym inwestorom i architektom udaje się łączyć też stare z nowym. Renoma jest przykładem takiego doskonałego, subtelnego połączenia.
Muzeum Lotnictwa, Kraków
Najnowocześniejszy budynek w Polsce spełnia wszystkie światowe standardy architektury pasywnej. Ustawiono go w taki sposób by poszczególne strefy aktywności muzeum zintegrować z czasem nasłonecznienia wnętrz. Stąd największa przestrzeń, w której staną eksponaty prawdziwych samolotów, powstała w północnym skrzydle. Obiekt posiada zaledwie dwa pomieszczenia, w których zainstalowano klimatyzację. W większości wykorzystuje system wentylacji grawitacyjnej. Posiada też dwie odrębne strefy temperatur odseparowane szklaną, ruchomą taflą. Już choćby z powodu tej technologicznej innowacyjności warto go zobaczyć.
Forma także zachwyca. Wykonana niemal w całości z barwionego na czarno betonu architektonicznego skorupa przypomina pozaginaną kartkę orgiami lub wielkie, rzucone na ziemię śmigło. Ta forma oddawać ma atmosferę przebywania w prawdziwym hangarze.
Manufaktura, Łódź
Kolejne centrum handlowe w naszym zestawieniu, na którego obejrzenie warto zarezerwować sobie dłuższą chwilę czasu. Manufaktura jest tym dla Łodzi, czym Stary Browar dla Poznania. Ożywiła zapuszczone i zapomniane kwartały, wniosła do centrum miasta życie, kulturę i powiew świeżości. Oprócz setek sklepów znajduje się tu kinowy multipleks oraz dwa muzea.
Tuż obok jest także należący do całego założenia Hotel Andel’s . Monumentalna architektura przemysłowa autorstwa Hilarego Majewskiego z 1878 roku została starannie odrestaurowana i połączona z funkcją nowoczesnego hotelu. Autorami projektu są dwaj architekci z OP ARCHITEKTEN – Wojciech Popławski i Andrzej Orlinski. Dopełnieniem założenia hotelowego jest obszar spa ze szklaną bryłą basenu nadwieszoną ponad zabytkowymi kondygnacjami budynku.
Stacja benzynowa, Siercza k/ Wieliczki
Tak, to nie pomyłka. Stacja benzynowa może być również ciekawym architektonicznie obiektem. Ta w niewielkiej podkrakowskiej wsi Siercza nawiązuje do najlepszych światowych wzorców. Ulokowana w centrum miejscowości, tuż obok szkoły, stadniny koni i przedszkola pełni także funkcje lokalnego sklepu oraz kawiarni. Dzięki obszernym przeszkleniom roztacza się stąd piękny widok na okolicę. Sam obiekt doskonale wpisuje się w krajobraz, stoi na kamiennej, naturalnej podmurówce a jego poliwęglanowy dach wyraźnie odcina się na tle nieba. Gdyby wszystkie stacje benzynowe wyglądały w ten sposób podróże po Polsce trwałyby jeszcze dłużej.
Autorami projektu są architekci ze studia Group_A Architects.
Cuprum Arena, Lubin
Lubin na Dolnym Śląsku to jedno z najważniejszych miast polskiego zagłębia miedziowego. Informacja dla wielu co najmniej zbędna, jednak to tutaj powstało niezwykle ciekawe i imponujące centrum handlowe Cuprum Arena. Rzucona w sam środek dość mało atrakcyjnego miasta realizacja to pierwsze w Polsce centrum handlowe zbudowane na planie koła.
Z sześciokondygnacyjnego budynku można podziwiać panoramę miasta. Wśród wielu przestrzeni w warto wyróżnić przede wszystkich główne Atrium z widokiem na dolinę Baczyny i projektowany amfiteatr. Wewnątrz obiektu znajduje się 10 par ruchomych schodów oraz 8 panoramicznych wind, które konstrukcją nawiązują do stylistyki szybów kopalnianych.
Podobieństwa do poznańskiego Starego Browaru usprawiedliwione – obiekt realizowało to samo studio architektoniczne – ADS.