EgzotykaKryształowa jaskinia: najbardziej niesamowite miejsce na Ziemi

Kryształowa jaskinia: najbardziej niesamowite miejsce na Ziemi

Kryształowa jaskinia: najbardziej niesamowite miejsce na Ziemi

W odległym i bajecznym Meksyku, na terenie gór Naica, niedaleko miasta Chihuahua, znajduje się jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na świecie - kryształowa jaskinia. Ten niezwykły cud natury, wypełniony gigantycznych rozmiarów kryształami, położony jest 300 metrów pod ziemią. Miejsce to słynie z największych dotąd odkrytych kryształów na naszej planecie.

W odległym i bajecznym Meksyku, na terenie gór Naica, niedaleko miasta Chihuahua, znajduje się jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na świecie – kryształowa jaskinia.Ten niezwykły cud natury, wypełniony gigantycznych rozmiarów kryształami, położony jest 300 metrów pod ziemią. Miejsce to słynie z największych dotąd odkrytych kryształów na naszej planecie.

pw/if

1 / 6

Niepowtarzalny cud natury

Obraz
© Science Photo Library/EAST NEWS

- To naprawdę jeden z cudów świata - tak określił jaskinię Juanma Garcia Ruiz, geolog z andaluzyjskiego Instytutu Nauk o Ziemi (IACT). Jako pierwsza została przypadkiem odkryta w 1920 roku Cueva de las Espadas – Jaskinia Mieczy (na zdjęciu). Położna na głębokości 120 metrów pod powierzchnią ziemi, wypełniona była wielkimi mineralnymi kryształami. Niestety zbyt intensywna eksploatacja doprowadziła do całkowitej zmiany mikroklimatu jaskini. W efekcie przezroczyste i lśniące tafle selenitu zostały zabrudzone i zniszczone. Obecnie kryształy z Jaskini Mieczy można zobaczyć w niektórych muzeach na całym świecie.

2 / 6

Niepowtarzalny cud natury

Obraz
© Science Photo Library/EAST NEWS

Drugiego tak fascynującego odkrycia dokonano w kwietniu 2000 roku, podczas wiercenia nowego tunelu. Początkowo chciano zniszczyć kryształy - obawiano się, że gigantyczne minerały mogą przynieść kłopoty spółce prowadzącej odwierty. Na szczęście Cueva de los Cristales przetrwała i zachwyca do dzisiaj.

3 / 6

Niepowtarzalny cud natury

Obraz
© uploaded on Flickr by Mary590 under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Jaskinia, nazywana jest Kaplicą Sykstyńską kryształów, położona jest na głębokości 300 metrów. Nie ma na naszej planecie drugiego takiego miejsca. - Niektóre z nich wyglądają jak wielkie, przezroczyste róże, inne to ogromne, wspaniałe kolumny - mówi szef brytyjskiej ekspedycji, profesor Iain Stewart z Uniwersytetu w Plymouth.

4 / 6

Niepowtarzalny cud natury

Obraz
© uploaded on Flickr by Mary590 under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Gigantyczne kryształy osiągają długość nawet 15 metrów. Robią ważnienie nie tylko swoim rozmiarem, ale także wagą – niektóre z nich osiągają aż 55 ton! Ten niezwykły cud natury po prostu zapiera dech w piersiach. - Niektóre z nich wyglądają jak wielkie, przezroczyste róże, inne to ogromne, wspaniałe kolumny - mówi szef brytyjskiej ekspedycji, profesor Iain Stewart z Uniwersytetu w Plymouth.

5 / 6

Niepowtarzalny cud natury

Obraz
© Science Photo Library/EAST NEWS

Od odkrycia, czyli w ciągu niespełna 12 lat, urosły około 12 milimetrów. Kryształy z selenitu (czyli czystego gipsu) powstały dzięki roztworom hydrotermalnym, stuprocentowej wilgotności powietrza, a także stałej temperaturze panującej wewnątrz jaskini, dochodzącej do 58 stopni Celsjusza.

6 / 6

Niepowtarzalny cud natury

Obraz

W celu ochrony unikalnych kryształów zwiedzanie jaskini jest zabronione. Wstęp mają tylko i wyłącznie naukowcy, którzy prowadzą badania oraz prace konserwacyjne. Rząd Meksyku ubiega się o wpisanie Cueva de los Cristales na światową listę dziedzictwa UNESCO.

pw/if

meksykjaskiniakryształy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)